Колкава е вашата домашна библиотека?

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Ex so prviot post kazav odprilika, no sega imam tocna informacija, bidejki vcera zavrsiv so redenje i borenje voedno :) I se iznenadiv.

Znachi zaedno se' sto stoi na polica+toa vo podrum iznesuva: 2466
I uste dvaestina sto mi se dadeni tamu-vamu.
Najdov edna valjda od nekoja baba/dedo na starogrcki pecatena 1830 god.
Se gordeam so mojata citacki nastroena familija. :aplauz:
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
околу 600-700 книги кои ги чувам како очите во главата и мојата библиотека ја надополнувам со секој попуст во книжарите.порано ги позајмував моите книги и не ми ги вракаа,затоа сега си ги чувам и не ги позајмувам.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.646
Поени од реакции
13.103
Цела соба :). Најмногу преовладува нормално - белетристика. Во последно време ја надоградувам со историски наслови.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Сеуште не е добро уредена, а книги имам над 2000. Мои и од мојот татко...Секаква литература, нема што нема:)
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
imam doma okolu 500-600 knigi koi pretezno e od majka mi imam i pretezno se klasika i normalno nesto ljubovno, ega pocnav moi knigi da si kupuvam imam okolu 200 moi knigi na koi sum mnogu gorda i ne davam nikoj da mi gi cepne. Poledno upiv 2 knigi Majka od Gorki i Angeli i Demoni Od D.Brown
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
1/2 GB.

Немам многу книги дома, оние што можат да се допрат, мириснат... од проста причина што не можам да си дозволам како персона без лични парични приходи, а и белетристика ретко читам, најчесто не ми се допаѓа понудата на нашите книжари, а она што ме интересира го наоѓам во секоја можна библиотека од ‘42. Затоа и ме гонат три локални библиотеки во градов, училишната и ФКЦ. Добро е што не даваме слики при учленување.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
а она што ме интересира го наоѓам во секоја можна библиотека од ‘42. Затоа и ме гонат три локални библиотеки во градов, училишната и ФКЦ. Добро е што не даваме слики при учленување.
Нема поголем криминал кон книгата, од тоа да не ја споделиш (вратиш). Ако треба кеш да се даде како казна, остави ги книгите пред врата или во сандаче и оди си. Ама голем грев е да ги задржиш дома за себе. Голем грев... :star:
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Нема поголем криминал кон книгата, од тоа да не ја споделиш (вратиш). Ако треба кеш да се даде како казна, остави ги книгите пред врата или во сандаче и оди си. Ама голем грев е да ги задржиш дома за себе. Голем грев... :star:
Хех...ама јас ги враќам, ама никогаш на време.:icon_lol:
 
J

JohnnyMass

Гостин
ухууу, книги...
не сум броел колку книги имам, а не верувам дека и некогаш ќе се нафатам да ги бројам, само можам да ви кажам дека ја сум дежурен снабдувач на книги во друштво....посебно лектири
а иначе редовно секоја година си се подновувам со по некое интересно книгиче на скопски саем и посебно на нашиот Кумановски саем на книгата.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Имам 30тина книги во домашна библиотека. Идам по овој принцип, зашто да купувам книга кога можам да ја земам од библиотека, и така и така не би се нафатила една иста книга да читам по втор пат...Од друга страна, за книги што ми се чинат интересни а што се нови и што ги нема у библиотека, би дала пари.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Иам иам и јас бааги книги...Повеќето кај мене у соба си се ко украс...Ама има и во на сестра ми и во на моите...Сегде,ама јас не сум чепнал ниедна,повеќе сестра ми и мајка ми...:)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
сигурно имам над 500 книги дома,а имам и такви кои се отднесени во неповрат
 

Мале4ка

Вештерка
Член од
1 ноември 2008
Мислења
41
Поени од реакции
2
Околу 400-500 и се трудам да ја збогатам во секоја можна прилика (особено на саемот на книгата):D
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Во „наследство“ од моиве имам НАЈмногу 10тина книги пошо од мајка ми сите книги се кај баба и дедо, а татко ми не е по читањето.
Иначе, во библиотеката моментално имам 60тина книги кои јас ги имам купено, и имам 10тина книги дадено на некои луѓе и се надевам дека за брзо ќе ми ги вратат пошо срцето ме боли ко ќе се сетам дека ми се во нив :)
Купувам секогаш кога имам можност за тоа, а кога немам, позајмувам од библиотека.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Книги што се лично мои, имам веројатно од 500 до 1000 - не сум ги броел, ама горе долу нивното количество се движи меѓу овие бројки. Во електронски формат имам неколку пати повеќе. Татко ми пак, има неколку илјади книги, нормално и тие не се изброени, но со оглед на просторот што го заземаат, што во фамилијарната куќа на село, што кај него, проценката ни оддалеку не е претерана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom