Кои се попријателски настроени домаќини: Охриѓани или Грците?

Кои се подобри туристички домаќини?


  • Вкупно гласачи
    205

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Јас лично, прилично сум задоволен од дечкото кој беше сопственик на вилата каде престојував во Охрид 2011та. Типот ме пречека уредно, ми објасни се што како, ми го предаде клучот и ме праша што сакам утре за доручек.. Секое утро носеше топол доручек, ми резервираше карта за враќање, ми пазаруваше, едноставно се однесуваше со мене (и девојка ми) како да сум којзнае кој, велеше „тука сте за да уживате“. Damn, си велам (според стереотипот): „овој нема шанса да е охриѓанец“ :D На која плажа сакате да ве однесам (со неговата кола), едно друго - се вклучено во цената, која и не беше баш висока, ако другар ми и неговата девојка плаќаа по 300 од човек на друго место (како гаража) јас плаќав 1000 за цел спрат од вилата, со кујна (комплет опремена), бања со џакузи, перални ова она, клима, LCD 37" TV, кабловска, интернет, X-BOX 360... е сега ако е тој баш оној исклучокот, сум имал среќа, но пак ќе речам, дечкото ме третираше како цар да сум. Ако се прашувам јас, би го назначил за министер за туризам :D
Не мора да го назначуваш за министер... доволно е позитивната референца што ја даде тука, за да му донесеш уште минимум 5-6 гости. Уште да кажеше име на вилата, и име на домаќинот, да знаат луѓето кого да го бараат и каде
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Не мора да го назначуваш за министер... доволно е позитивната референца што ја даде тука, за да му донесеш уште минимум 5-6 гости. Уште да кажеше име на вилата, и име на домаќинот, да знаат луѓето кого да го бараат и каде
Илија - Вила Арт Плаза
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949


И после не сме биле скромен народ ...
Не пишува дека е во Охрид, ама некако интуитивно сите не тера натаму, по модерниот и луксузен мебел....

Ме потсети „апартманов“ (и „студија“ имаат мерак да ги викаат ако имаат едно пола квадрат повеќе).....на тоа копитото што ни издаде ваква (види фотос) соба или слична, 100 пати му кажавме дека журката е на 1ви, на 2ри мора да преспиеме и на трети ќе си одиме. Дека дојде уште следниот ден и ни рече „вие за до втори бевте, така?“....собравме парталите и среќа не заспавме по пат.....од тој втори, Охрид и луксузите ме немаат видено....
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Па да точно ама и остатокот од Хрватска го држи високиот стандард. Значи муабетот е Охрид во Македонија е што се вели без конкуренција во летниот период како условно најквалитетно место и цените се скоро највисоки земајќи ја цела Македонија.

Грешка. Не знам од каде ни е тоа врежано во глава на нас дека Хрватска е бог знае колку скапа. Лани ја прошетав пола Хрватска и можам да кажам дека цените за јадење, пиење, искачање се исти како во Охрид/Скопје (дури најголем дел од приморските места во Далмација се и поефтини) ...исклучок е само сместувањето кое е поскапо. Дубровник е посебно место и е скапо само во ѕидините на стариот град, ако излезеш од него имаш нормални цени...а и заборавате дека таму летуваат милионери со јахти, филмски звезди, принцови и сл.

А он топик, Охрид и охриѓани се убедливо најнегостопримливи и најлоши домаќини што сум ги видел. Штета што таков убав град го стопанисуваат такви изроди. Охрид и неговата ривиера има голем потенцијал да биде туристички гигант.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кај е овој acereal, меѓу најгласните на темата беше, а сега го снема по некои прашања каде што требаше да согледуваме факти. :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
А каде поточно се наоѓа и цената е 1000 денари за двајца или по човек? И некоја слика ако имаш да споделиш би било супер:)
1000 денари цел спрат било ...
Кај е овој acereal, меѓу најгласните на темата беше, а сега го снема по некои прашања каде што требаше да согледуваме факти. :)
Тука сум јас туку вас ве снема дан заминавте кај јужниве соседи на одмор ? :D
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
На google maps пишете што ве интересира по Охрид, се ќе најдете :D Во стариот дел од градот многу близу до плоштадот, се симнуваш директно во чаршијата, е само нема баш многу место за паркинг вилата, ама јас бев со автобус тогаш и тоа не ми сметаше.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Ама не ти пиша 404 Not Found, значи постојат таму некаде :D
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
69
Поени од реакции
29
Колку само упатени лоши зборови на сметка на јужниот сосед.. сето ова е за да македонските туристи помасовно да го посетуваат охрид.. па луѓе, тешко на тој шо верва на медиумите, па ова се дешавало секогаш, секоја година е истото(нормално е по некоја кола да е изгребана,ичкртана) зошто баш ова лето наеднаш да почнат да гребат коли и тн? можеби оти баш ова лето се намалија туристите во охрид?! аа :P
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
За да идат повеќе туристи следната година во Охрид мора да ставиме една рампа кај подмоље и една група златна зора да направиме , да се обезбедат спрејови за цртање по колите а уметници за тоа има колку сакаш .... барем малце да се осеќаат како во Грција кога ќе дојдат кај нас Скопјаниве :D
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ни кај едните ни кај другите , кај турчињата најубо ќе си помините 14564856 се погостопримливи . Охрид е скапо со оглед на услугата , плажите а па Грција не ми се оди од принцип :)
Па јас не знам што се фатиле со Грција. Ене ја Албанија. Скромно а убаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom