Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
И германците произведуваат квалитетни возила ама за квалитет со јапонциве не можат да се мерат...Субару и приказната е завршена
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
sto mislite za daewoo lanos 99 godina model 1.5 so servo klima elektrika i atest plin kolkava potrosuvacka na plin ima kvalitetni se demek opel motor koristat koj sto znae dobro bi mi doslo pozz fala :)
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
E навистина насловот на темата е тапа....По кои закони на логиката може да постои добар или лош половен автомол.Да за нов да може да се коментира,ама за половен:vozbud::vozbud::vozbud:Па се знае се е губре,поточно она што е за во отпад.Чукнете ги главите кој е добар половен,а кој е лош половен автомобил.....Половен автомобил до 3 години старост со макс.40000км поминати може да се каже дека е добар половен автомобил...
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
E навистина насловот на темата е тапа....По кои закони на логиката може да постои добар или лош половен автомол.Да за нов да може да се коментира,ама за половен:vozbud::vozbud::vozbud:Па се знае се е губре,поточно она што е за во отпад.Чукнете ги главите кој е добар половен,а кој е лош половен автомобил.....Половен автомобил до 3 години старост со макс.40000км поминати може да се каже дека е добар половен автомобил...
Епа немаат сите како тебе пари да си дозволат нов автомобил.
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Епа немаат сите како тебе пари да си дозволат нов автомобил.
Да бе пун сум со кеш,не ми ги собираат по џепови па почнав да ги бутам под перница....Е па сега кога сакате да возите Ауди;мерцедес,бмв за 3000евра тогаш вие имате пари а не јас.Поука....Не сум многу богат да возам половен автомобил....Занчи дали е подобро да се вози класа подоле ама да биде нов,или до 2 години стар автомобил или да се вози за истите пари Ауди или Мерцедес со 1.000.000км,а??????????

Кажи ми која будала(има една таква,брат ми) донесе од Германија пежо 206 1.6хди 2005со 150000км???????????? за 4000евра до таблици кога во Мк за 400евра плус го имаше истото возило со истата опрема за 4400евра со 67000км поминати,а?

Значи на кој како му сече црпката,нели!!!!!!
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Да бе пун сум со кеш,не ми ги собираат по џепови па почнав да ги бутам под перница....Е па сега кога сакате да возите Ауди;мерцедес,бмв за 3000евра тогаш вие имате пари а не јас.Поука....Не сум многу богат да возам половен автомобил....Занчи дали е подобро да се вози класа подоле ама да биде нов,или до 2 години стар автомобил или да се вози за истите пари Ауди или Мерцедес со 1.000.000км,а??????????

Кажи ми која будала(има една таква,брат ми) донесе од Германија пежо 206 1.6хди 2005со 150000км???????????? за 4000евра до таблици кога во Мк за 400евра плус го имаше истото возило со истата опрема за 4400евра со 67000км поминати,а?

Значи на кој како му сече црпката,нели!!!!!!
епа вози точак тогаш, што да ти кажам друго:icon_lol:
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Сум променил еден куп возила колку што имате влакна на главите ваши...Но од почеток
1.Ко копиљ,тогаш беше така легендарната Застава 750.Сите познати Македонски рели возачи ја почнале кариерата со тоа возило.Не нуди ништо,ама со добра механичарска рака беше рамо до рамо со 101 и Голф1(на семафор и до 100м)
2.Првите заработени пари,Југо Корал 55.Тогаш беше во мода боја мексичко плава(ваљда у Застава имале 1000тони од таа боја).Количе кое за тој период нудеше нешто за тогашниот стандард.Со мали преправки се претвораше во уличен тркач кој можеше да се носи и со поголемите класи
3.Најшиптарското ауто Опел Манта 2.0гс.....2000цм3 134кс,беше за тој период ламја мегу другите
4.А да не заборавам Фиат 132 2000 115кс(на татко ми),возило кое има посебно место во мојата возачка кариера.....Потрошња 13-17литри у град.............:vozbud:
5.БМВ 325.......6цилиндри некои си скоро 200коња,брееееееее лизгање на снег и цистерна од Макпетрол...19литри град

Е еден ден ми дојде се преку глава,зошто си имав работа со скапаници,односно коли на зааааааааааааааааааааалез на кариера,со еден куп дефекти и зезање........И пагам од коњ на магаре
6.Се вракам назад Југо Корал 1.1И,ново од салон,а можев да земам и Голф и Ауди,ама си реков да го осетам филингот на ново.3 години без ама без ниеден дефект и на крај продадено на пријател кој кога ке ме види,вели ....алал парите машко........
7.Шевролет Авео 1.2 од салон на Автомакедонија симнато пред мои очи....Бреееееее,мераци мераци......Ново количе со лезет возење,ама дојде време и него да го сменам......Е сега е интересното.......
8.Ауди 1.9тди со некои си 200000км поминати,платено многу за тоа возило(пријател ме заеба,кој ако не твој човек) и уште 1500евра да се доведе во релативно добра состојба(леле ако прочита новиот газда:vozbud:......Продадено навечер по темницата и 3 дена спиење кај баба ми на гости.....
9.И еден ден опаааааааа шанса ама не за ново туку релативно ново возило старо 2 години со некои си 19000км поминати,Митсубиши Ланцер 1.5...Возилото одлично дури и најлоните не беа извадени(зошто не знам).....Платено 8500Евра.....,Еден куп душебрижници ,а бе оди у Германија а бе ваков Мерцедес ке земеш,такво ауди,бмв,,,,,а бе прикаски 100....Не си реков доста со старудии ке си возам добар автомобил.....

Е ајде да ме убедите во спротивното сега...............
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Na kratko najizdržlivi i isplatlivi vozila za mk pazar.
- malo vozilo opel corsa 97-2000g 1.0 12v mala potrosuvacka,delovi gabe,motor na lanče,strasno izdržlivi nisto ne se rasipuva.
- daewoo lanos, neunistiv tenk,eftina cena za vozilo so klima,eftini delovi sve pasuva od astra,samo limarija ne,rga ne go faka neverovatno kakov pleh imaat,edino sto ke menjas se sponite,drugo nisto ne crknuva. Baqagi trosat,ama zatoa direkt na plin. Kako odgovor na postot gore sto prasuvase za lanos.
- golf 3 i 4,se kupuva ama izklucivo dizel,sdi ili tdi.(od TD begaj) 3jkite se eftini ama se site krsovi,plehot e gjubre i strasno skapuvaat. 4kite se zakon,delovite se eftini,posebno za trojka,lesno za održuvanje,ako se održuvani skoro nisto ne se rasipuva.
- passat i a4 97-2001,top kolicki,moze i dizel moze i benzin na plin,strada prednicata i skapo e menuvanjeto na kais (zavisi kade). Inace ovie se tenkovi napraveni po 1000000 da izvrtat bez problem.
Na kratko toa e.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Na kratko najizdržlivi i isplatlivi vozila za mk pazar.
- malo vozilo opel corsa 97-2000g 1.0 12v mala potrosuvacka,delovi gabe,motor na lanče,strasno izdržlivi nisto ne se rasipuva.
- daewoo lanos, neunistiv tenk,eftina cena za vozilo so klima,eftini delovi sve pasuva od astra,samo limarija ne,rga ne go faka neverovatno kakov pleh imaat,edino sto ke menjas se sponite,drugo nisto ne crknuva. Baqagi trosat,ama zatoa direkt na plin. Kako odgovor na postot gore sto prasuvase za lanos.
- golf 3 i 4,se kupuva ama izklucivo dizel,sdi ili tdi.(od TD begaj) 3jkite se eftini ama se site krsovi,plehot e gjubre i strasno skapuvaat. 4kite se zakon,delovite se eftini,posebno za trojka,lesno za održuvanje,ako se održuvani skoro nisto ne se rasipuva.
- passat i a4 97-2001,top kolicki,moze i dizel moze i benzin na plin,strada prednicata i skapo e menuvanjeto na kais (zavisi kade). Inace ovie se tenkovi napraveni po 1000000 da izvrtat bez problem.
Na kratko toa e.
Јас имам корса 1.0 12V од 2000 год последна серија, со 67000 некаде поминато, џамче е
едино скап е сензорот маф за проток на воздух
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Да бе пун сум со кеш,не ми ги собираат по џепови па почнав да ги бутам под перница....Е па сега кога сакате да возите Ауди;мерцедес,бмв за 3000евра тогаш вие имате пари а не јас.Поука....Не сум многу богат да возам половен автомобил....Занчи дали е подобро да се вози класа подоле ама да биде нов,или до 2 години стар автомобил или да се вози за истите пари Ауди или Мерцедес со 1.000.000км,а??????????

Кажи ми која будала(има една таква,брат ми) донесе од Германија пежо 206 1.6хди 2005со 150000км???????????? за 4000евра до таблици кога во Мк за 400евра плус го имаше истото возило со истата опрема за 4400евра со 67000км поминати,а?

Значи на кој како му сече црпката,нели!!!!!!
Problemot tuka e toj sto brat ti nemal poim kolku kolata ke go kostala komplet sose site davacki. Mozelo da se sluci i poskapo da go cini nego ovde da go zemel. Jas i vikam deka se kolite sega tuka tolku poeftineti da nema nikakva matematika da se odi nagore po kola,osobeno ako nemas pojma kako i sto. Uvoznicite na vozila isto i jas ,posebno na ovie poeftinkite rabotat za minimalni marzi 200-300 evra po vozilo,nekoi i vo dupka se sega so padnatite ceni. Toa e celata rabosta sto lugeto gi gledaat cenite na zapad i si mislat deka milioni se pečalat,a ustvari koga ke se platat site davacki ispaga sosem druga prikazna.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 08:56 ---
Јас имам корса 1.0 12V од 2000 год последна серија, со 67000 некаде поминато, џамче е
едино скап е сензорот маф за проток на воздух
Moze i bez nego. Sega ima najnova finta za site koli so LMM nad 97god se ubacuva kustom mapa vo kompjuterot i na voziloto veke ne mu e potreben luftmaser(maf) i lambda,to est vneseni se referentni vrednosti sprema brojot na vrteži na motorot i nemas gajle. Vo BG i Srbija gi pravat,kaj nas ne znam dali ima nekoj sto so toa se zanimava.
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Некој ќе рече алфа се купува со срце, некој БМВ ти е спорска кола па реплика на тоа затоа што не си возел мерцедес, а за безбедност волво се разбира. Шала на страна сите овие коли си имаат свој стил и љубители и ги почитувам како врвни марки, а еве го моето мислење.
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Малку ретка кола си одбрал за кај нас, но не се лоши коли мислам дека опел механика и мотори носат па не би требало да се скапи за сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom