Кои се македонските муслимани (торбешите)?

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
so tie brojki izlez svetski makedonski kongres ne jas i toa tokmu tie brojku pobaraj ke najdes
а што,ако тие напишеле дека има 10 милиони ти пак ќе веруваше,или?биди малку реален,не бегај многу од реалноста...по таа твоја математика нас православните македонци би требало да не имат некаде околу 25 милиони...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
амијата е подигната од Ахмед Ага во годината 1238 кој бил мисионер од Халеб, Сирија.
i ne bil misioner posto vo islamot nema misioneri kako vo hristijanstvot islamot ne se sirel po toj pat nego bil pecalbar od mlike koj sto bil na rabota vo sirija a od sirja ja donesol novata vest za spasot go donesol islamot na balkanot

а што,ако тие напишеле дека има 10 милиони ти пак ќе веруваше,или?биди малку реален,не бегај многу од реалноста...по таа твоја математика нас православните македонци би требало да не имат некаде околу 25 милиони...
brojki se sledni so povlekuvanje na turcite od balkanot se povleklo 90% tursko naselenie podocna prva svetska vojna posto turcija ne vojuva pak muslimanskoto naselenie se prepolovuva i na kraj so dogovorot megju sfrj i turcija za razmena na naselenie t.e za slobodno priakjanje na muslimanite vo turcita muslimanskoto naselenie pak se desetkuva a sega ima 150-200iljadi torbeshi vo makedonija pa izracunaj kolku naselenie se povleklo vo turcija i ne spagja tuka samo vardarska maedonija kaj e egejska koja bila najmuslmianskiot del na makedonija kaj e pirinska a za pravoslavnite makednci stvarno neznam kolku ve ima samo koga bile turcite tuka znam deka makedonija bila muslimanska a pravoslavnite bile malcinstvo
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
se e toa vo red sto pisuva ama kako ke ja objasnis najstarata dzmija na balkanot koja se naogja vo selo Mljike kosovo inaku torbeshko selo a potekuva 1229 godina 200godini pred doagjaneto na turcite
Сакаш да кажеш, дека Македонците, т.е. нивниот (како што некој кажа) субетнос Торбешите, биле првите Муслимани во Балканот?
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
brojki se sledni so povlekuvanje na turcite od balkanot se povleklo 90% tursko naselenie podocna prva svetska vojna posto turcija ne vojuva pak muslimanskoto naselenie se prepolovuva i na kraj so dogovorot megju sfrj i turcija za razmena na naselenie t.e za slobodno priakjanje na muslimanite vo turcita muslimanskoto naselenie pak se desetkuva a sega ima 150-200iljadi torbeshi vo makedonija pa izracunaj kolku naselenie se povleklo vo turcija i ne spagja tuka samo vardarska maedonija kaj e egejska koja bila najmuslmianskiot del na makedonija kaj e pirinska a za pravoslavnite makednci stvarno neznam kolku ve ima samo koga bile turcite tuka znam deka makedonija bila muslimanska a pravoslavnite bile malcinstvo
ти пак мешаш торбеши со турци...за болдираново,се гледа дека си забеган,Македонија ниту била,ниту ќе биде муслиманска,не значи ако некој со некого владел дека бил и мнозинство во таа земја..:tapp:погледни на блискиот исток за да ти биде појасно што мислам(Израел):tapp:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
jas toa ne go kazzuvam toa go govorat faktite a da ne se lazjeme mekedonci kao poim e skorasen titova tvorevina
Не, оти неодамна, тука суштествуваше еден блого-фрик, кој сакаше тој податок да му го налепе на Арбаните, т.е. Албанците, дека тие дошле од Јемен, Сирија и од кај не, и ја изградиле првата џамија некаде кај Шара, каде до ден денес живеат Торбеши.

Овој податок го знам, само реков да те прашам.

Иначе не се бави со политика, не е твое да кажеш, чија творевина е Македонија, ова не е форум политика, туку форум Историја, а за тоа треба и да ни покажиш некој документ.

Не е убаво да се маа, по браќата твои православни.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
aj ke se potrudam da ti najdam oficijalni turski popisi na naselenije pa ke vidis koj bil mnozinstvo koj malcinstvo se razbira deka imalo turci ama kazimi ti kaj se otideni torbeshite od istocna od velesko od prilepsko od bitolsko
нели самиот напиша дека отишле за Турција,некаде околу 3 милиони беа,или?:tapp:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Иначе не се бави со политика, не е твое да кажеш, чија творевина е Македонија, ова не е форум политика, туку форум Историја, а за тоа треба и да ни покажиш некој документ.

Не е убаво да се маа, по браќата твои православни.
dokument neznam na kakov dokument celis a za brakja imam samo brakja muslimani i toa 1.8 miliardi a pravoslaven nemam brat imam prijateli i drugari ama brat nemam moram da te razocaram

нели самиот напиша дека отишле за Турција,некаде околу 3 милиони беа,или?
:tapp: da toa bea torbeshi i jas zboram za toj period a turci samo gospod znae kolku otisle od ovie prostori
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
mojot makedonski odnosno nasinski akcent bil od sekogas odlicen posto e moj jas drug i ne poznavam


za so nas ne znam dali se zanimava cel svet mozda ama znam deka cel svet se zanimava so makedoskiot etnos toa mi bese kazano na taa tema
сега одеднаш си македонец,а бе ти не знаеш што си и тоа е многу жалосно..не е ни чудно што ве нарекуваат торбеши...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Makedonija e bila golema a sea e malenka i sea i imeto ke ne menjat i ke nise smeat svitina ama jebi ga samo nasi ne zezat grci bugari srbi demek nasi ...ustvari naj nasi ni se brakata Muslimani...i chausite politikanti sto vladeat i tie sve ni napravija do koska do prosjacki stap ne doteraa i sea ete im go na imeto ja ke im branam nivnoto vladenie kako ne...nego ginat druzi za Gluposti oni si ukradnaa parite deka se kaj nih epa naa im imeto!!
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
сега одеднаш си македонец,а бе ти не знаеш што си и тоа е многу жалосно..не е ни чудно што ве нарекуваат торбеши...
Има едно предание среде Турците во Македонија.

Зборот Торбеш, произлегува од турските имиња за броеви - 4 = dort и 5 = besh. Според нив,тие така ги завикале Торбешите, зашто самите Торбеши фреквентно ги менувале верите - од православие на ислам, пак православие, пак ислам. И така 4, 5 пати, и си го добиле името. :toe:

Ова не е никаква моја измислица, јас немам ништо ниту против торбешите ниту против исламот, ова ми е кажано од еден брат по вера на абдурахман, односно Мустафа од Брод. :nesum:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Makedonija e bila golema a sea e malenka i sea i imeto ke ne menjat i ke nise smeat svitina ama jebi ga samo nasi ne zezat grci bugari srbi demek nasi ...ustvari naj nasi ni se brakata Muslimani...i chausite politikanti sto vladeat i tie sve ni napravija do koska do prosjacki stap ne doteraa i sea ete im go na imeto ja ke im branam nivnoto vladenie kako ne...nego ginat druzi za Gluposti oni si ukradnaa parite deka se kaj nih epa naa im imeto!!
да не ти е тебе комшивката мајка?
никој од овие што ги имаш наведено не ни се ниту наши,ниту браќа..сите ови работат против нас...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
i ne bil misioner posto vo islamot nema misioneri kako vo hristijanstvot islamot ne se sirel po toj pat nego bil pecalbar od mlike koj sto bil na rabota vo sirija a od sirja ja donesol novata vest za spasot go donesol islamot na balkanot
Дечки, не треси глупости.

На плочата од џамијата во Млике го пишува тоа погоре.



С'што така с'штествува и документ от Дамаск, придобит в 1995 г., којто е издаден от Министерството на вак'фите на Република Сирија и гласи: “Род'т ал-Ага от Халеб е стар род от којто са се изселвали много мисионери, които са построили немалко джамии.”

 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Нема што да се каже повеќе, не за џабе никот е Нихилиста...:toe:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Има едно предание среде Турците во Македонија.

Зборот Торбеш, произлегува од турските имиња за броеви - 4 = dort и 5 = besh. Според нив,тие така ги завикале Торбешите, зашто самите Торбеши фреквентно ги менувале верите - од православие на ислам, пак православие, пак ислам. И така 4, 5 пати, и си го добиле името. :toe:

Ова не е никаква моја измислица, јас немам ништо ниту против торбешите ниту против исламот, ова ми е кажано од еден брат по вера на абдурахман, односно Мустафа од Брод. :nesum:
Брат,јас све тоа го знам..но овај абдурахман не си го знает и тоа е многу жалосно...иначе ниту јас имам нешто против, напротив имам повеќе пријатели, не другари, туку пријатели торбеши со кој се дружам повеќе од 20 години...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Типот кој не се штедеше на навреди е еден познат спамер по форуми и интернетов, пропагирајќи плитка идеологија.

Далеку е тој за примерок на Торбешите, затоа ќе ве замолам да не генерализираме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom