Кои се македонските муслимани (торбешите)?

N

Nephthys

Гостин
Abraham po biblijata i ibrahim a.s po kuranot on imal dve zjeni ednata sara so koja go ima abram od koj poteknuva evrejskiot narod drugar Hadzjera so koja go ima ismail
Хаџера не му била жена,била слугинка која Сара му ја понудила за да спие со неа и да има потомство бидејќи мислела дека е стара и дека нема да може да има деца.
isto taka i torbeshite 4veka pominati vo bogomilstvo 5 veka vo islam nikako nemzjes na kraj da gi smetas za eden ist narod posto i kaj ednite i kaj drugite doslo do gentski izmen
Објасни ми молим те,како тоа се доаѓа до генетски измени ако се прејде на ислам?!И кои се тие генетски измени?
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Се имам сретнувано и порано по нетов со една индивидуа.......работи за Бугарите мислам.. некако е поврзан со нив, ама истовремено е и нафиксан со омраза према Македонците-христијани и секогаш и секаде со сите свои ограничени интелектуални напори се труди да ги омаловажи и да ги претстави како измешан народ, каури, и сл. Односно што би можело да се рече - како припадници на неговиот сопствен народ! Исто така, таа индивидуа е и прилично сексуално исфрустрирана, затоа што секаде употребува вулгарен јазик со сексуална конотација :vozbud: и се обидува да флертува со женските членови по форумите и раскажува сексуални фантазии. :drk:

Инаку, тој кутар човек (ако може да се нарече човек), не е воопшто нити Македонец (од било која вера), нити Албанец, нити Турчин........тој е Циган!:kesa: :pusk:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
pa ke ti objansna mnogu ednostavo ke zastaneme jas i ti pred ogledalo i ke doneseme treta strana da oceni dali ovie dva lika imat isti crti ista fizonmija
 
S

smart ass

Гостин
Македонски муслимани се граѓаните на Р.Македонија со Исламска вероисповест.:toe:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Се имам сретнувано и порано по нетов со една индивидуа.......работи за Бугарите мислам.. некако е поврзан со нив, ама истовремено е и нафиксан со омраза према Македонците-христијани и секогаш и секаде со сите свои ограничени интелектуални напори се труди да ги омаловажи и да ги претстави како измешан народ, каури, и сл. Односно што би можело да се рече - како припадници на неговиот сопствен народ! Исто така, таа индивидуа е и прилично сексуално исфрустрирана, затоа што секаде употребува вулгарен јазик со сексуална конотација :vozbud: и се обидува да флертува со женските членови по форумите и раскажува сексуални фантазии. :drk:

Инаку, тој кутар човек (ако може да се нарече човек), не е воопшто нити Македонец (од било која вера), нити Албанец, нити Турчин........тој е Циган!:kesa: :pusk:
ako ova se odnesuvasje na mene ke moram da te razocaram Bugarite se narod za koi imam mnogu loso miselnje nema da ti gi nabrojam pricnite.... So Makedoncite mnogu dobro zjiveam i voopsto nikogo ne mrazam a za toa sto sum Makedonec sum posto zjiveam vo makedonija a za moeto enticko poteklo nema da diskutiram posto i jas neznam sto si ti

Македонски муслимани се граѓаните на Р.Македонија со Исламска вероисповест.:toe:
jas sosema se slozjuvam so tebe muslimani da Elhamdulilah vo Makedonija da i to se slozjuvam ziveeme vo makedonija ama ova sto pak naglasuvas so islamska veroispovest ispagja deka sepak sme razlicni od drugite makedonci
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Па Македонците не се клонови.

Можат да бидат Македонци, но истовремено и вегетаријанци, рокери, турбофолкери, хетеросексуалци-хомосексуалци, прости или едуцирани, верници/неверници, христијани/муслимани/будисти/шахисти/ракометари/, возачи или совозачи, мажи и жени.

Мислам дека не треба да се објаснуваме и вртиме во круг.
 
N

Nephthys

Гостин
pa ke ti objansna mnogu ednostavo ke zastaneme jas i ti pred ogledalo i ke doneseme treta strana da oceni dali ovie dva lika imat isti crti ista fizonmija
Не ми одговри на прашањето.
Нормално дека ако застанеме пред огледало нема да имаме исти црти затоа што прво ти си маж а јас сум жена,второ никој не е идентичен со друг човек сем ако не се еднојајчани близнаци итн.
Мене ме интересираше бидејќи почна да мешаш генетика,дали знаеш колку време е потребно да се промени еден ген и колку посто ке биде променет за тоа време?хм?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
neznav deka si zena ama genetikata napravila da torbeshite imaaat razlicna fizonomija od makedoncite pravoslavci a toa e od ednostavna pricina posto tie 10 veka ne se mesaat zatoa se razlicni

Па Македонците не се клонови.

Можат да бидат Македонци, но истовремено и вегетаријанци, рокери, турбофолкери, хетеросексуалци-хомосексуалци, прости или едуцирани, верници/неверници, христијани/муслимани/будисти/шахисти/ракометари/, возачи или совозачи, мажи и жени.

Мислам дека не треба да се објаснуваме и вртиме во круг.
vremeto pominato odvoeni ne napravilo razlicni mozebi ne mozebi nego sigurno imame isti predci neznaci deka sme isti znaes li sto pprestavuvas spored tebe eden etnos
 
N

Nephthys

Гостин
Пардон,јас мислев дека зборуваш за генеза,пошто рече дека генетски сме различни:wink:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Мене денес многу ме изнервира една на Бумбарот на Сител коа рече какво учење македонски, па вие и името ќе ви го сменат сеа не пак јазик да ви учиме, значи пази вреѓа муслимани што зборат македонски јазик а тоа е лошо.
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
Торбешите и тоа како се мешаат!! Посебно од неколку децении навака....со Турци и Албанци највеќе, така да не ми кажувај дека Торбешите биле "чиста раса", наспрема нас - "мешаните каури". :kesa:

Второ - мојата етничка припадност? Македонец Твојата? Не знаеме! Тоа што си муслиман не ти дава за право да одговараш од името на сите Торбеши, уште помалку од името на целиот Македонски народ! Ете така.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Мене денес многу ме изнервира една на Бумбарот на Сител коа рече какво учење македонски, па вие и името ќе ви го сменат сеа не пак јазик да ви учиме, значи пази вреѓа муслимани што зборат македонски јазик а тоа е лошо.
muslimanite sto zborat makedonski jazik mnogu pati bile vregjani od sekogo toa e najloso

Торбешите и тоа како се мешаат!! Посебно од неколку децении навака....со Турци и Албанци највеќе, така да не ми кажувај дека Торбешите биле "чиста раса", наспрема нас - мешаните каури. :kesa:
torbeshite ako si bili ili si kontaktiral so torbeshi ke si znel deka i dalje se najcist narod genetski najmalku izmesano so drugi za razlika od makedocite kade sekoj vtor ima familja vo srbija i sekoj tret bratucet vo bugarija i

Второ - мојата етничка припадност? Македонец Твојата? Не знаеме! Тоа што си муслиман не ти дава за право да одговараш од името на сите Торбеши, уште помалку од името на целиот Македонски народ! Ете така.
jas odgovaram od imeto na mojot narod a ne na celiot makedonski narod a za da pobaram pravo jas ne pisuvam tuka istorija jas samo iznesuvam nekoi fakti a istorijata se znae koj ja pisuva kako ke mu tekne
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
neznav deka si zena ama genetikata napravila da torbeshite imaaat razlicna fizonomija od makedoncite pravoslavci a toa e od ednostavna pricina posto tie 10 veka ne se mesaat zatoa se razlicni


vremeto pominato odvoeni ne napravilo razlicni mozebi ne mozebi nego sigurno imame isti predci neznaci deka sme isti znaes li sto pprestavuvas spored tebe eden etnos

Етнос - Формирање на група луѓе на базата на општиот јазик, раса, култура или религија.
Религијата е важен, но не е задолжителен елемент за формирањето на еден етнос.

Водечкиот, или уште титуларниот етнос го дава името како на државата и на нацијата, така и на јазикот.

Државите, коишто имат федеративен (САД, Индија, Босна и Херцеговина) или конфедеративен (Швајцарија) тип на уредување немаат титуларен етнос.

Процесите, коишто водат до формирање на етносот, се:

--> консолидација - сврзување на родовни, блиски си меѓусебе етноси во една нација.
--> миксација - сврзување на неродовни етноси во едно политичко обединување — држава
--> асимилација - претопуване на еден етнос (во повеќето случаи помалиот и послаб) во друг — поголем и посилен етнос. Асимилацијата има два вида — природна (мешани бракови) и насилна — забрана да се говори на јазикот на етносот, на децата да одат на училиште и др.
--> геноцид - физичкото уништување на еден етнос од друг. Геноцидот може да биде етнички, религиозен и др.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
muslimanite sto zborat makedonski jazik mnogu pati bile vregjani od sekogo toa e najloso

torbeshite ako si bili ili si kontaktiral so torbeshi ke si znel deka i dalje se najcist narod genetski najmalku izmesano so drugi za razlika od makedocite kade sekoj vtor ima familja vo srbija i sekoj tret bratucet vo bugarija i
Ради сепарација што правиш чедо мое,после немој да се чудиш што не те прифаќаат.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
torbeshite ako si bili ili si kontaktiral so torbeshi ke si znel deka i dalje se najcist narod genetski najmalku izmesano so drugi za razlika od makedocite kade sekoj vtor ima familja vo srbija i sekoj tret bratucet vo bugarija i

Неможеш да бидеш генетиски чист, освен доколку не се мешаш фамилијарно.

А тоа го објаснува фактот зошто се разликуваме во физиономијата на лицето.

Башка самиот рече дека Торбешите се припадници на повеќе народи, сега на две столчиња неможе да седиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom