Кое е според вас најубавото македонско вино?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
што е тоа Вински Витези?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.575
Пред неколку дена почина еден од главните промотери на Далвина низ странство. Дечкото беше лице и имиџ на фирмата, еден од најзаслужните за високиот процент на извоз во Кина и Америка.

Еве и овде почит за тебе пријателе, голем љубител на виното и една од најпрекрасните особи што ги имам запознаено. Почивај во мир. :(
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Скоро, при една незгодна прилика, првпат пробав домашно вино правено од неенолог, кое не реже и кое може да се носи со винава од винарииве, правени од страна на енолози. Али тоа ми е прв пат у живот да налетам на такво. Е сега, прашање е, исто така, колку се разбирам јас, вака како лаик.
 
A

Avenger99

Гостин
Со новиот закон, секој еден со средно како физичко лице да може да продава вино, до 200 или 300 илјади литри незнам како беше, уствари ќе има доста такви вина на пазарот, за жал многу лош закон.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Od belite vina ke go izdvojam Domain Lepovo na Tikves extra belo vino. Za razlika od belite crvenite vina gi nemam skoro site probano no ke gi izdvojam BAROVO I BELA VODA. Kako I Grand Cuwe Lepovo od Tikves. Imperator od Bovin I Kratosija od Brzanov.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Jas go narachuvam A’gupka i Dissanot od Bovin preku UK dealer koga imam party dali toa e doma ili na rabota, sum probal od drugite brendovi Popova Kula, isto kako od Tilvesh etc dobiv paket vino od nivniot management team na eden vinski saem no sepak jas go izdvojuvam Bovin kako favorit. Sekoe crveno vino koe ima aroma na wild berries, sour cherries, caramel ili chocolate must try!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Стално купувам од нив, али сега што купив едно каберне совињон (микро локација Смолник) од Попов, со сребро некое залепено и 14% алкохол...
Мислам дека нема боље вино кај нас за 290 денари.

(е сега факт е, дека предходно ова вино не беше таа цена, али сега е)
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
za taa cena sauvignon se isplati, koj se tie Popov btw?
 
A

Avenger99

Гостин
Совет: Ако сте љубители на Совињон ( доста популарен во последно време) не го барајте по македонските винарии.. Немаме ние услови за добар Совињон, бар не во Тиквешијата. Барајте Новозеландски( како најдобар), француски нормално, може интересен Совињон да се проба и во Грција( винарија Библиа Хора), Хрватска, Словенија, Бугарија( северните виногорја) и Србија( Фрушка гора) од тоа што сум пробувал по вински вински салони, саеми и тоа што ми носеле како подарок.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
za taa cena sauvignon se isplati, koj se tie Popov btw?

Мене овие и Камник ми се едни од најдобрите кај нас (и уште некои). Али ја не сум енолог, нити тврдам дека апсолутно важи тоа што го зборам тука, само кажувам мое лично мислење, како конзумент.
 
A

Avenger99

Гостин

Мене овие и Камник ми се едни од најдобрите кај нас (и уште некои). Али ја не сум енолог, нити тврдам дека апсолутно важи тоа што го зборам тука, само кажувам мое лично мислење, како конзумент.
2015 имаше пилот винска тура организирани од Обединети Нации.. Бев член, покрај стандардните винарии( Бовин, Повардарие, Тиквеш) тогаш ја посетивме и Попов.. Му го заборавив името на енологот, кој патем тогаш имаше барикирана темјаника 3 месеци во македонски даб.. Ја пробав, дотогаш невидена арома на бозел, и фалеше свежина нормално, меѓутоа таа арома не се заборава лесно.. Мислам дека не ја полнеа, зошто не знам, не сум ја сретнал барем јас по маркети и ресторани.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
2015 имаше пилот винска тура организирани од Обединети Нации.. Бев член, покрај стандардните винарии( Бовин, Повардарие, Тиквеш) тогаш ја посетивме и Попов.. Му го заборавив името на енологот, кој патем тогаш имаше барикирана темјаника 3 месеци во македонски даб.. Ја пробав, дотогаш невидена арома на бозел, и фалеше свежина нормално, меѓутоа таа арома не се заборава лесно.. Мислам дека не ја полнеа, зошто не знам, не сум ја сретнал барем јас по маркети и ресторани.
Ја сум пробал неколку вина нивни, што можеш само ако отидеш у винаријата да ги пробаш. Не ги флашираат сите. Не знам 2015 дали тој Перо им беше, што им е сега.
Инаку, за Грција само во Порто Карас винаријата идам (зашто идам на Втори крак на одмор, не у Порто Карас) и увек се наоѓа некој добар дил/попуст, као за 2-30 евра вкупно, да земеш две флаши кои на фри шоп се продаваат по толку (секоја од нив).
Грција, ми се чини дека по маркети можеш многу добро вино за ефтини пари да купиш, не само грчко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom