Кое е според вас најубавото македонско вино?

A

Avenger99

Гостин
Ја сум пробал неколку вина нивни, што можеш само ако отидеш у винаријата да ги пробаш. Не ги флашираат сите. Не знам 2015 дали тој Перо им беше, што им е сега.
Инаку, за Грција само во Порто Карас винаријата идам (зашто идам на Втори крак на одмор, не у Порто Карас) и увек се наоѓа некој добар дил/попуст, као за 2-30 евра вкупно, да земеш две флаши кои на фри шоп се продаваат по толку (секоја од нив).
Да Перо, тој е, енолог и газда на винаријата. Иначе Библиа Хора го платив 30 евра во ресторан, мислам дека беше 90% Совињон, и 10% некоја нивна локална сорта, ми кажа келнерот каде може да се купи во Грција во некој винска продавница, ама заборавив.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
najubavo e domashnoto ili ako mora kupeno vranec od belite bi ja preferiral smederevka
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
2015 имаше пилот винска тура организирани од Обединети Нации.. Бев член, покрај стандардните винарии( Бовин, Повардарие, Тиквеш) тогаш ја посетивме и Попов.. Му го заборавив името на енологот, кој патем тогаш имаше барикирана темјаника 3 месеци во македонски даб.. Ја пробав, дотогаш невидена арома на бозел, и фалеше свежина нормално, меѓутоа таа арома не се заборава лесно.. Мислам дека не ја полнеа, зошто не знам, не сум ја сретнал барем јас по маркети и ресторани.
Попови имаат сериозна награда за новиот Вранец.
1587725371854.png
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
@santelli ima eden manastir ,do manastirot lozje stroga sorta vranec ,sto bi se reklo popovo lozje popot pravi prekrasno crno vino so deklaracija vo mali kolicini i moze da si kupish ,vtoro ima vinarii kaj mene sto pravat mali kolicini a gi nema na nashiot pazar ,kade go plasiraat neznam a sum probal bidejki se imam so gazdata prekrasen smek ete i jas imam golema kolicina na rakija imam i vino ama ne mi e deklarirano a poznat sum po dobar kvalitet taka da poentata e deka ima mali vinarii koj ne gi znaeme i ne plasiraat na nash pazar pozzzzzz
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
@santelli ima eden manastir ,do manastirot lozje stroga sorta vranec ,sto bi se reklo popovo lozje popot pravi prekrasno crno vino so deklaracija vo mali kolicini i moze da si kupish ,vtoro ima vinarii kaj mene sto pravat mali kolicini a gi nema na nashiot pazar ,kade go plasiraat neznam a sum probal bidejki se imam so gazdata prekrasen smek ete i jas imam golema kolicina na rakija imam i vino ama ne mi e deklarirano a poznat sum po dobar kvalitet taka da poentata e deka ima mali vinarii koj ne gi znaeme i ne plasiraat na nash pazar pozzzzzz
Сосема се сложувам, до нив е тешко да се дојде освен ако не си во некоја дегустаторска група каде се пријавуваат. Инаку манастриски вина се посебна приказна...врвна стара технологија за почит.
 
A

Avenger99

Гостин
Попови имаат сериозна награда за новиот Вранец.
Прегледај го приврзокот 246880
Не дека сакам да го омаловажам виното на Попов далеку од тоа ама Beowine не е ни приближно сериозна награда за едно вино.
Автоматски споено мислење:

Иначе винарија Попов и вински подрум Попови не е исто.
 
M

Macedon1um

Гостин
@santelli ima eden manastir ,do manastirot lozje stroga sorta vranec ,sto bi se reklo popovo lozje popot pravi prekrasno crno vino so deklaracija vo mali kolicini i moze da si kupish ,vtoro ima vinarii kaj mene sto pravat mali kolicini a gi nema na nashiot pazar ,kade go plasiraat neznam a sum probal bidejki se imam so gazdata prekrasen smek ete i jas imam golema kolicina na rakija imam i vino ama ne mi e deklarirano a poznat sum po dobar kvalitet taka da poentata e deka ima mali vinarii koj ne gi znaeme i ne plasiraat na nash pazar pozzzzzz
Абе не си прајте бајрам на мозокот, за квалитетно вино си треба технологија/пари и знаење. Не можеш ти во подрумот дома да произведеш ниту слично вино по квалитет на она што го произведуваат Бовин, Попов, Камник итн
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
izvini ima deklaracija a zboram i za vinarija mala kolicina ja nema na nasiot pazar nejkam da ja imenuvam nesto kako vo italija domashna tradicija
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не дека сакам да го омаловажам виното на Попов далеку од тоа ама Beowine не е ни приближно сериозна награда за едно вино.
Автоматски споено мислење:

Иначе винарија Попов и вински подрум Попови не е исто.
Ова вино е неспоредливо со се што направиле до сега. Не знам дали си го пробал, сериозно е.
Во прави си дека до сега сите вина им се бледуњави и немаат длабочина, ова е поинакво. Наградата не е сериозна ама мислам дека е прва овогодишна на која оделе нашите (за Попов и Камник сум сигурна, не знам кој друг).
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
so deklaracija od institutot za hrana i pijaloci mozesh se sto proizveduvash vo soodvetna ambalaza i hasar sistem da plasirash po marketi,dukani izvesuvash se
 
M

Macedon1um

Гостин
so deklaracija od institutot za hrana i pijaloci mozesh se sto proizveduvash vo soodvetna ambalaza i hasar sistem da plasirash po marketi,dukani izvesuvash se
Не е некоја научна фантастика да добиеш дозвола за пласирање по маркети, дуќани итн поготово со новите законски олеснувања
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
DA AMA OVIE IMAAT I FIRMA A SIROMASHNIOT ZEMJODELEC OD KAJ DA NAJDE 2000 EVRA FLASHI,ETIKETI veruvaj od ovie vinarii ke si sreken ako imash eden litar vino se nosat izvos za dobra para
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Каква врска има декларација со било што во овој муабет?
Сака да каже дека не збори за домашно вино кое секоја 3 куќа во помали места сеуште прави, туку за мали винарии кои се обидуваат да направат нешто сериозно а не комерцијално.
 
A

Avenger99

Гостин
Ова вино е неспоредливо со се што направиле до сега. Не знам дали си го пробал, сериозно е.
Во прави си дека до сега сите вина им се бледуњави и немаат длабочина, ова е поинакво. Наградата не е сериозна ама мислам дека е прва овогодишна на која оделе нашите (за Попов и Камник сум сигурна, не знам кој друг).
Не сум пробал, искрено не ни знам кои се, нити премногу се интересирам. Со новиот закон секој еден со средно образование, машинско да има може да регистрира винарија или како физичко лице и да продава вино и ракија до одредена количина. Со изгласување на тој закон, излегоа доста мали семејни подруми, што уствари се декларираат како мали домашни винарии или така нешто.
Автоматски споено мислење:

Сака да каже дека не збори за домашно вино кое секоја 3 куќа во помали места сеуште прави, туку за мали винарии кои се обидуваат да направат нешто сериозно а не комерцијално.
Тие мали винарии, уствари и немаат нити квалитетен кадар нити опрема нити искуство во правење добро вино. Со самото тоа што членот именуваше црно вино( кое патем не постои), и преферира смедервка од бели вина ме наведува на тоа дека сигурно белото вино го пие како шприцер со лимон и швепс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom