Кое е според вас најубавото македонско вино?

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
najubavo e domashnoto ili ako mora kupeno vranec od belite bi ja preferiral smederevka
@santelli ima eden manastir ,do manastirot lozje stroga sorta vranec ,sto bi se reklo popovo lozje popot pravi prekrasno crno vino so deklaracija vo mali kolicini i moze da si kupish ,vtoro ima vinarii kaj mene sto pravat mali kolicini a gi nema na nashiot pazar ,kade go plasiraat neznam a sum probal bidejki se imam so gazdata prekrasen smek ete i jas imam golema kolicina na rakija imam i vino ama ne mi e deklarirano a poznat sum po dobar kvalitet taka da poentata e deka ima mali vinarii koj ne gi znaeme i ne plasiraat na nash pazar pozzzzzz
Можда твојве имет и редат, ти дека имаш то тешко. Мене, све по муабетиве, ми се чинит дека ти ни 2 минути не си опулен нит во виното, бурињата, ракијата, та и не си завртен околу казан.
Да се разбериме, све шо напишав е без никаква намера да те навредам или омаложувам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
DA AMA OVIE IMAAT I FIRMA A SIROMASHNIOT ZEMJODELEC OD KAJ DA NAJDE 2000 EVRA FLASHI,ETIKETI veruvaj od ovie vinarii ke si sreken ako imash eden litar vino se nosat izvos za dobra para
Сиромашниот земјоделец не може да произведува добро вино. За тоа треба енолог и други материјални услови. Ти можеш да најдеш многу обични луѓе кои тврдат дека направиле одлична ракија и кога ќе пробаш, ќе видиш дека многумина од нив стварно направиле одлична ракија.
Епа за вино не е така.
 
A

Avenger99

Гостин
Има луѓе кои прочитале или прошетале или виделе некоја постапка како се прави солидно црвено вино. И тоа е ок, не порекнувам.
Ама разликата е тоа што прво, во Тиквеш( како пример) работат 5 енолози, лабараторија со 3-4 лаборантки,Филип Камби како надворешен светски експерт во вино, секоја година пуштаат 1-2 во Нов Зеланд на пракса, им ја плаќаат авионската карта, имаат премногу опрема и пари за производство на квалитетно вино, главниот енолог е школуван и магистриран во Франција, газдата е моќен тајкун што стварно инвестира во винаријата, и сеа некој видел во Словенија или Италија како домашни винарии прават вино, и ние ќе правиме поквалитетно вино од Тиквеш.. yeah right..
 
Последно уредено од модератор:
T

Torchyrus

Гостин
Не сум голем љубител на вино, си доаѓа веројатно тоа со тек на времето и годините. Од тоа што имам пробано, можам да кажам дека највеќе ми се допаѓа Темјаника special на Тиквеш и кога пијам гледам да биде некое проверено вино предходно препорачано од некој кој разбира.
Таков беше случајот и сега скоро ама за домашно вино.
Во Кавадарци имало некој кој правел домашна темјаника се продавала во ресторан Сино, ми ја предложи и ја пробав кај еден другар, пријатно ме изненади. За цена мислам дека рече 150 ден. за литар што е стварно багатела. Вредеше дефинитивно.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
А да бираме најлош продукт, бар за то сме шампиони да критикуваме.А и реално постојар такви продукти.Како едни кои во 0,75 изгледа редат исто како и во трилитарките социјалки ама напишале спешл едишн, а една друга група барел ферментед/барик и два реда подолу читаш во иноксни танкови.
Инаку сме имале и северномакедонски домороден вранец...:( Screenshot_20200509_231739.jpg
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
А да бираме најлош продукт, бар за то сме шампиони да критикуваме.А и реално постојар такви продукти.Како едни кои во 0,75 изгледа редат исто како и во трилитарките социјалки ама напишале спешл едишн, а една друга група барел ферментед/барик и два реда подолу читаш во иноксни танкови.
Инаку сме имале и северномакедонски домороден вранец...:(Прегледај го приврзокот 250547
Социјалки:pos: Ам такви де само за Василица се пиет, тогај само не се прибират, инаку скраја да е. Од Имако Кантаркине од по 2 литри и она од Камко Грашевина (Граџевина:D), од ними пијаш 3 чаши и утредента глата ко од цименто мавната ти е, стомакот ла.на варени, в кенеф ко ќе појш све со си черева ќе се остајш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Богами, пробав/испив доста домашни вина у епидемијава. И како и секогаш се трудам да купувам ново вино, т.е. што не сум го пробал.
Меѓу другите и две од Далвина, за која отсекогаш сум мислел дека праат супер вина, у однос на тоа колку коштаат и сега ми се потврди тоа, а одамна немав купено од нив. Сега моментално сум на некој црногорски Вранец и не е лош.
Ми требаше вино за школки и пошто неам намера да стаам од, условно кажано добрите вина, во бузарата, купив некое вино, во пластична боца од два литра, некое си Вино од Југ, кое немав намера да го пробувам, али тогаш имав некое шардоне од Попов, кое доста бргу го испив, па ми снема, а не ми се идеше до продавница и си реков, јеби га. Ме зачуди дека мене (љубител, но сепак лаик за оваа работа) ми се свиѓаше повеќе од некои ефтини 0,75-ки (200-300 што коштаат).
 
A

Avenger99

Гостин
Богами, пробав/испив доста домашни вина у епидемијава. И како и секогаш се трудам да купувам ново вино, т.е. што не сум го пробал.
Меѓу другите и две од Далвина, за која отсекогаш сум мислел дека праат супер вина, у однос на тоа колку коштаат и сега ми се потврди тоа, а одамна немав купено од нив. Сега моментално сум на некој црногорски Вранец и не е лош.
Ми требаше вино за школки и пошто неам намера да стаам од, условно кажано добрите вина, во бузарата, купив некое вино, во пластична боца од два литра, некое си Вино од Југ, кое немав намера да го пробувам, али тогаш имав некое шардоне од Попов, кое доста бргу го испив, па ми снема, а не ми се идеше до продавница и си реков, јеби га. Ме зачуди дека мене (љубител, но сепак лаик за оваа работа) ми се свиѓаше повеќе од некои ефтини 0,75-ки (200-300 што коштаат).
Вино од југ го произведува Тиквеш.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Смедеревка
Пред повеќе години, Смедеревка во Москва беше поскапа од многу други скапи вина...Ја користеа носталгијата во неколкутте ресторани и лупаа страшна цена.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Пред повеќе години, Смедеревка во Москва беше поскапа од многу други скапи вина...Ја користеа носталгијата во неколкутте ресторани и лупаа страшна цена.
1200 рубљи ))))
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Т'ГА ЗА ЈУГ и КАВАДАРКА. Не ги пијам чисти. Ке ми скинат жељудац. Како бамбус само, со сокче. Кавадарката има уникатен укус како бамбус. Арно ме потсетивте. Одамна несум пијнал. :pijanco:
 
A

Avenger99

Гостин
13-14 евра се заебаваш ? Батали готвење почни да увезуваш смедеревка од Македонија и стани милионер за брзо време :D
Да, така лесно е, зато македонскиве винарии се отепаја од извоз на смедеревка во Русија.. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom