Книги кои би ги препорачале

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
The Stand- Stephen king

Најдобра хорор новела без реална конкуренција.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Беа избришани купче коментари од типот “Досадно ми е“ од авторот Членко Рандомски. Ако препорачувате, кажете ни зошто.
 

ladyinred

illusion.
Член од
17 декември 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
"Негирање од Кит Аблоу", добра психолошка приказна за нива убиства поточно ова се Френк Квеленџер серија од книги, доколку може да ги најдете останатите 5 книги, би било одлично.
и "Афера од Аманда Квик" приказна за жена која го мрази спротивниот пол, и затоа отвара еден вид агенција во која нуди услуги на жените да дознава за нивните сопрузи и сл. се зависни од коцкање, пијаници и дали се само заинтересирани за богатството на нивните жени. Мегутоа една од нејзините клиенти ке биде убиена па таа го истражува самото убиство со помош на нејзиниот асистент.
 
Ј

јовица11

Гостин
"Затоа што те љубам" од Гијем Мусо.
Романот е лесно четиво од типот романи на Ден Браун, но воедно опфаќа многу подлабока тематика, ако во книгите на ДБ те влече да читаш побрзо за да откриеш што ќе се случи понатака, овде страниците те влечат да ги читаш, но не за да увидиш како ќе заврши, туку за да сфатиш до каде се можат да одат твоите мисли. Книгава им ја препорачав на неколкумина пријатели, кои не се многу по книгите, па ми ја враќаа за ден-два, на почетокот мислев дека не сакаат да ја читаат, но сфатив дека истата ги оставала без сон, бидејки е роман кој не можеш да го оставиш откако ќе почнеш да го читаш.
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
Пеперутка - Сашо Тасевски
солидна приказна пренесена на многу на совршен начин
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Сатански стихови-Рушди (ја читав на српски...)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
"Затоа што те љубам" од Гијем Мусо.
Романот е лесно четиво од типот романи на Ден Браун, но воедно опфаќа многу подлабока тематика, ако во книгите на ДБ те влече да читаш побрзо за да откриеш што ќе се случи понатака, овде страниците те влечат да ги читаш, но не за да увидиш како ќе заврши, туку за да сфатиш до каде се можат да одат твоите мисли. Книгава им ја препорачав на неколкумина пријатели, кои не се многу по книгите, па ми ја враќаа за ден-два, на почетокот мислев дека не сакаат да ја читаат, но сфатив дека истата ги оставала без сон, бидејки е роман кој не можеш да го оставиш откако ќе почнеш да го читаш.
Се согласувам. И јас пред некое време ја прочитав и добар впечаток ми остави. Лесна, но воедно и поучна книга.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Моите пријатели, моите љубови - Марк Леви. На првата половина некако ми изгледаше просечно но како се приближував до крајот се` повеќе ме влечеше. Одлична приказна за тоа како двајца татковци испробуваат на чуден начин да си го променат животот. Ја трагаат среќата незнаејќи дека цело време е тука меѓу нив. За тие што ја читале „Едно место на светот“ книгава е задолжителна.
 

krik

fresh meet ;)
Член од
9 мај 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
браво за темава, ама жално е што повеќето заборавија како се држе книга во рака.....

Добра книга!
Majstorot i Margarita - Mihail Bulgakov
Nepodnoslivata lesnotija na postoenjeto - Milan Kundera
Besmrtnosr - Milan Kundera
Kniga za smeata i zaboravot - Milan Kundera
(omilen avtor.....nema potreba da nabrojuvam, se od nego)
Aktvnata strana na beskrajot - Carlos Castaneda
Sluchai - Daniel Harms
.........................................
samo prodolzete da chitate......... :salut:.

 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
БИлка на бесмртноста- Јован Стрезовски
и Времеплов-незнам од кого беше. Иначе тие книги ми оставија многу добар впецаток од моето детство
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
14
Поени од реакции
1
Последната кашмирска роза од Барбара Клеверли
Одлична книга, штотуку ја прочитав
Дејството се случува во 1922 год во Паникат недалеку од Калкута. Жените на офицерите на Бенгалскиот полк насилно умираат, секоја година во март по една.
Населението мисле дека се работи за несреќни случаеви се додека Џо Сандиленс, детектив и воен ветеран не ја открие вистината
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Тунел-Ернесто Сабато
Фукоовото нишало-Умберто Еко
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
11
Поени од реакции
1
Алхемичарот - Пауло Куелјо
Убиство во Ориент Експрес - Агата Кристи
Заборавете дека сте имале ќерка - Сандра Грегори(авторката пишува за случка што и се случила на неа и лошите страни на затворот ...вреди да се прочита):kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom