Книги кои би ги препорачале

Член од
23 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
poslednata nova god e edna od najtop knigite sto gi imam procitano. nevobicaena kontroverzna sovremena .
i neznam zaso tolku ja kritikuvate smrt vo venecija?
mi se dopadna toa sto e razlicna od site lektiri , pozadi navidum ''pedofilijata na ebaniot asenbah kon deteto'' ima i mn podlaboki svari koi gi imal na um pisatelot koga ja pisuval knigata.preku navidum pedofilijata tomas man saka da ni go prestavi umetnikot,negovata priroda da analizira ,da se vdahnuva vo sekoj lik gledajki go naokolu,na sekoj minuvac,na sekoj pejsaz davajki ocenka za negovata estetika.e sega bas vo momceto ja naoga taa estetika koja za nego kako umetnik e vrvot .spored mene ne se raboti za relacija maz i maz ili neso seksualno tuku ednostavno tipot mu se voshituva na momceto kako objekt, kako umetnicko delo ,kako slika
e sega greskata na pisatelot e sho mnogu ke go zatupi i taa estetika ke ja pretvori vo pederska pedofilija samo poradi toa sto ima nedostatok na sodrzina vo prikaznata.jbg:pipi:

lej poslednovo po greska tuka sum go napisala namesto vo knigi koi ne bi gi procitale.ajde ke go kopiram tamu a vie brisete:nesum:
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Сите од Пауло Коелјо би ги препорачала :wink:Водата нешто носи и Смртна пролет - Лајош Зилахи, Небесна и земна љубов - Паскал Гилевски не е лоша, Одвеано од виорот - Маргарет Мичел и незнам др не се сеќавам сега :toe:
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Пред некое време ја прочитав "Јади, моли се, сакај" од Елизабет Гилберт и стварно убава книгичка. Те опушта и те тера да размислиш каков е всушност твојот живот, колку е квалитетен и дали вреди да се остави се и да се почне од почеток...
Книгите на Меша Селимовиќ исто така се прекрасни "Дервишот и смртта" , "Тврдина" кои иако напишани пред години и години, ја отсликуваат денешната состојба во општеството, а секако се исполнети со многу емоции и длабока човечка тага.
А можам да ги препорачам и книгите на Ерика Јонг "Страв од летање", "Страв од педесеттите", "Во постела со демонот",во кои писателката се отвора потполно откривајки се пред читателот без тронка срам. Исполнети со еротика, секс и хумор, се благодет за сите сетила.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Демијан од Херман Хесе, Мајсторот и Маргарита од А.П.Чехов и Чекајќи го Годо од Семјуел Бекет.

Мајсторот и Маргарита е од Михаил Булгаков, за да не се збуни некој. (секако ако зборуваме за истата книга)
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Била сам иза тебе- Никола Фарг
Игра со ѓаволот- Шерлин Кенион
Љубовта трае три години- Федерик Бежбеденр
Летот 800- Нелсон Де Мил
Дигитална Тврдина - Ден Браун
Не ми е страв - Николо Аманити
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.871
Поени од реакции
18.571
Епа сеа вака, пошто ја неам пипнато книга едно добри 4 години, а пошто книгата ми беше прва љубов :pos:, ќе препорачам една книга што ја читав у средно а тоа е Авантурите на Артур Гордон Пим од Едгар Алан По, иначе многу трипашка книга, а како и да не биде кога идол на авторот му бил славниот Бодлер кој е прочуен боемчина од своето време.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.453
Поени од реакции
7.949
Светскиот Заговор - Никола М. Николов
Нужни Илузии - Ноам Чомски
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
krinot vo dolinata - balzak
kletnici - viktor igo
kralot alkohol - dzek london
svetot na sofija - justejn gorder
saga za forsajtovi - dzon golsvordi
ponizeni i navredeni - dostoevski
bogat,siromav - irvin sho
odveano od viorot - margaret micel
martin idn - dzek london
finansier - teodor drajzer
titan - teodor drajzer
papata jovana - dona vulfolk kros
mojot amerikanski adzilak - stojan hristov
zivot na pi - jan martel
beliot den - dzek london
vojna i mir - tolstoj
sajlas marner - dzordz eliot
kepec - per lagerkvist
netocka nezvanova - dostoevski
baudolino - umberto eko
dobra zemja - perl bak
broker - dzon grisham
rodninata pons - balzak
cicko gorio - balzak
rodninata beta - balzak
manon lesko - opatot prevo
kandid - volter
julija ili novata eloiza - zan zak ruso
don kamilo - dzovanino gvareski
pokojniot matija paskal - luidzi pirandelo
imeto na rozata - umberto eko
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
Убиство во Ориент Експрес-Агата Кристи
Големиот Гетсби-Скот Фиџералд
Сон на летната ноќ-Вилијам Шекспир
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
,,Шмизла" - Сашо Тасевски
,,Вештица", ,,Папокот на светот", ,,Пет драми" - Венко Андоновски
,,Девствено сино"- Трејси Шевалије
,,Светот на Софија" - Јустен Гардер
,,Папата ЈОвана"
,,Цвеќиња на злото" - Бодлер
,,Оркански височини" - Бронте
Има уште мнооогу ама тоа ќе биде преголем пост:smir:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Ловец на змејови - Халед Хосеини

Книга за пријателството, стравот, срамот, грешките, совеста, начинот како правилно треба да ги откупиме гревовите, но не во црква на исповед, туку во реалниот живот. Исто така дава опис и на животот во Авганистан пред да дојдат Русите, како и за човечката судбина за време на Талибанците. Плус тоа стилот на пишување е одличен. Долги, а толку едноставни и примамливи реченици.
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Игра во ржта, од Селинџер, ја имам мислам 3 пати прочитано, и вчера по незнам каква причина ми дојде пак да ја читам, но се воздржав од тоа хех, а би можел пак да ја читам книгата и да не ми биде досадна и стварно ми е чудно тоа, ја има таа магија на привлекување, колку фантастична може да биде.
 
С

Сатори

Гостин
Иако би препорачала се што Хесе и Барико имаат напишано, сепак, „Степски волк“, брилијантната психологија што е опишана во книгата воодушевува.
Малку напор и можеби ќе се сфати зошто поделеноста не е поделеност. :)
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Москва на солзите не им верува - Valentin Chernykh
вреди за сите пари :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom