Клише реченици кои сите ги мразиме

Член од
7 септември 2016
Мислења
18.888
Поени од реакции
33.389
... убав помин, имајте прекрасен ден!
( а тоа фрка коронавирус,редуцираност, дежурства) :facepalm:
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.384
Поени од реакции
75.697
Изразот сумљиво.
Не сум го сретнал у скопски јазик, а ипак го употребуваат. Мислам дека е од понова дата, пошто прв пут у живот овде на форумов видов некој да го употребуе.
Знам за сумњиво (еден од многуте србизми кои ги има у скопски јазик), знам и за литературното сомнително, али овој амалгам не го знаев до скоро.
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Види го манијак.


*Женско, откако ќе ѝ пријдеш нај културно.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
ЕЕЕ каде заврши факултет
На приватен
Ништо незнаеш,таму само плаќате,не ве учат ништо таму
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.094
Поени од реакции
2.707
Кога ќе ти каже некој стар колку години направил денес:

63, во шеесчетврта веќе влегов...

Значи истиот ден да му се роди внук и да кажи денес ми се роди внук во прва година влезе...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.083
Поени од реакции
27.007
X se samo fakti.

Hint: X ne e fakt, samo ja koristi taa recenica da zvuci poseriozno.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Изразот сумљиво.
Не сум го сретнал у скопски јазик, а ипак го употребуваат. Мислам дека е од понова дата, пошто прв пут у живот овде на форумов видов некој да го употребуе.
Знам за сумњиво (еден од многуте србизми кои ги има у скопски јазик), знам и за литературното сомнително, али овој амалгам не го знаев до скоро.
Го користат подолго време, претежно помладите на кои српскиот им е туѓ, и можеби погрешно го „презеле“ од постарите генерации. Постар е изразот толмачи (толкува + тумачи = толмачи) кој неретко го има слушано во делови од југозападна Македонија.

Инаку за тамава, ќе те прашаат што студираш, ќе им одговориш и ќе ти кажат: ако, ако, да се студира нешто. Главно така одговараат луѓе (повеќето постари), кои не завршиле ништо, а во чиј свет има место само за правен, економски и евентуално, машински факултет.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.586
Во последно време откако трае корона кризата:

„Кај си бе, не можам да те познаам вака со маска“...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.696
Поени од реакции
7.621
Кога ќе се расправаш со некој за нешто и ќе ти рече докажано е дека... и неговото мислење демек докажано било и точно. Кој докажал, како докажал, како дозна ти дека е докажано, кај има објавено? Еден куп такви ги има. Ќе им речеш обична работа и одма, а не докажано е дека не е така.... Докажано е жими Васка.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.009
Поени од реакции
1.129
Кога ќе се расправаш со некој за нешто и ќе ти рече докажано е дека... и неговото мислење демек докажано било и точно. Кој докажал, како докажал, како дозна ти дека е докажано, кај има објавено? Еден куп такви ги има. Ќе им речеш обична работа и одма, а не докажано е дека не е така.... Докажано е жими Васка.

Тоа е, има многумина што се прават некакви си правници и експерти и мора секогаш само нивното кажано
" мислење " да било исклучиво исправно и веродостојно.
Од таквите јас практикувам што подалеку на дистанца во животот и со таквите само краток муабет и тоа ако ги баш сретнам низ пат, низ улица.....

Е проблемот е што и моите дома знаат да бидат такви " експерти и правници " за банални работи ( сега за сега морам со нив да живеам и да ги трпам), пример стариот мој ми мрчи што одвреме- навреме употребувам за забите хидроген 3% за плакнење на уста, и тоа понекогаш го користам хидрогенот, на 4-5 денови еднаш го користам. Ама стариот дома е експерт и ми мрчи за хидрогенот а тоа што тој е пушач и дневно внесува кутија цигари никотин и останати смрадови од цигарите тоа никому ништо, цигарите не се штетни за здравјето за стариот.


Нормално што на некој од мојата околина и кога ќе му кажам пример за ова, сите си молчат, си тераат сеир само.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.094
Поени од реакции
2.707
Чим сум со тебе гајле немам, исто како сам да сум...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom