Клише реченици кои сите ги мразиме

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.242
Поени од реакции
8.283
Честитаат роденден на едногодишно дете со '' Имај безгрижно детЦтво''

Инаку да, по обичај децата често знаат да имаат секојдневни грижи за економската состојба во државата, климатските промени и растот на цената на горвата..

Страшш но
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
''За другар/ка прашувам''

Прегледај го приврзокот 284770
Ниту ја сфаќам поентата ниту хуморот во оваа реченица.. Се почесто ја сретнувам на форумов.
Никој не ја разбира поентата на таа реченица, но како настанала? Сигурно некој пред некоја година напишал статус на фејсбук со таа реченица, па доста луѓе го копирале... Па и тој што ја измислил таа реченица да го прашаш што ти е поентата на таа реченица сигурно нема да знае што да ти одговори...

Само сеуште не се знае и не може да се дознае кој човек ја измислил таа реченица...

90-тите години кога најповеќе се одеше по флипери актуелна фраза беше: „Бабе не оди на клипери ставаат дрога во жетоните...Мајката кој да ја има измислено таа фраза што во време кога немавме интернет се рашири низ илјадници луѓе...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.658
Поени од реакции
2.474
"Кој не мрази, вака да не гледа"

А излезени во кафана со по една плескавица во тањирот. Туѓ срам ме јаде.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
"Кој не мрази, вака да не гледа"

А излезени во кафана со по една плескавица во тањирот. Туѓ срам ме јаде.
Јас пак викам „Кој не мрази жена му да не сака“...

Во Кладилница некој не фаќа за само еден натпревар и тоа ситна добивка со трицифрен број во денари и откога ќе заврши утакмицата слушаш фрази:

1. Aбе знаев јас дека само Атлетико Мадрид ќе ме заебит...

2. Абе знаев јас дека само Барса ќе ме заебит...

3. Абе знаев јас дека само Баерн Минхен ќе ме заебит...

4. Абе знаев дека само Валенсија ќе ме заебит...

5. Абе знаев јас дека само Милан ќе ме заебит...

Ами ако сте знаеле како ќе завршит натпреварот па тогаш зошто не сте го одиграле „правилниот“ конечен тип???

Или не сакате да ја оштетите кладилницата во „голема“ финансиска загуба???
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.626
Поени од реакции
4.566
"ич кур не ме боли " буквално секоја пијаница/алкохоличар шо милион проблеми направил,галами и им смета на сите , се моча и сере по некад , мисли дека е најјак ... најтешка мизерија од зависници ,бетер од робајли

Феноменот "ич кур не ме боли " неколку пати го чув од пијаничишта со растурена фамилија , без фамилија,сегашни пропалици , градежни мајстори со туба 50ка плус у генеп и пекари, рандом скитници,циганишта шо дремат со алкохол а после алах се прават.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.091
Поени од реакции
2.702
"ич кур не ме боли " буквално секоја пијаница/алкохоличар шо милион проблеми направил,галами и им смета на сите , се моча и сере по некад , мисли дека е најјак ... најтешка мизерија од зависници ,бетер од робајли

Феноменот "ич кур не ме боли " неколку пати го чув од пијаничишта со растурена фамилија , без фамилија,сегашни пропалици , градежни мајстори со туба 50ка плус у генеп и пекари, рандом скитници,циганишта шо дремат со алкохол а после алах се прават.
Таквите личности ги имаат и фразите:

„Jaс него вака ќе го фатам“. Тој што ти згрешил тебе!!! Тебе не смеет ни влакно да ти фалит!!! И објаснуваат описно и сликовито фаќајки ве за вашата маица/блуза од најгорниот дел демек како ќе го фатам/кренам...

Или овдека во овој виров со вода ќе го удам!!!

Или друга фраза е „знаеш од мене цела мала се плашит“!!! Јас откога ќе им се појавам штама е во цела мала моја!!!

„Абе од мене цела мала се плаши“!!!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.260
Поени од реакции
32.146
"ич кур не ме боли " буквално секоја пијаница/алкохоличар шо милион проблеми направил,галами и им смета на сите , се моча и сере по некад , мисли дека е најјак ... најтешка мизерија од зависници ,бетер од робајли Феноменот "ич кур не ме боли " неколку пати го чув од пијаничишта со растурена фамилија , без фамилија,сегашни пропалици , градежни мајстори со туба 50ка плус у генеп и пекари, рандом скитници,циганишта шо дремат со алкохол а после алах се прават.
...да знаеш колку погрешно имаш донесено заклучок, да во позадина на „културни луѓе и интелктуалци“ колку им стои фразата во тоа нивни речник со „жими курот“, додуше видоизменето значењето на ку-рот, ама со секој втор збор кажан,
...секојдневно доволно по 15 минути неврзан разговор со таква особа и суптилно да влезе чивијата и од немај каде да се убризга во сопственото зборување,
и од таква индивидуа на положај, со урамени благодарници, интелектуалец со педигре, да веќе месец дена избегнување и неконтактирање со таква особа не можам да си го откачам тој израз посебно кога ќе се изнервирам, а некој ме теши дека ќе биде подобро, а јас како гром од ведро небо сред состанок ќе извикам : „жими курот ќе биде подобро“ :facepalm:
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.581
„Ќе биде“ - фраза што обично се користи да се заврши некој разговор, посебно кога тој што ја кажува не знае што друго да каже. Пример:

- Каде одиш?
- На интервју за работа. Аплицирав таму и таму... (раскажува што и како)
- Аха. Добро... (кратка пауза). Ќе биде...

Посебно ме иритира кога некој стварно зборува за лични или здравствени проблеми а добива едно ноншалантно „Ќе биде“.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.768
„Ај ти, ќе дојде и нашето време“
Стојам и се мислам: Што заедничко имам со човеков, па еве сме имале „наше време“? :)
 
Член од
11 јануари 2021
Мислења
63
Поени од реакции
261
Не знам дали е пишано на претходните страници, ама гледам во последно време постојано се повторува по социјални мрежи и ужасно ме иритира кога некој става слика од роденден и во description: ,,Кој сака нека честита.'' Ко стварно не ја сфаќам поентата на реченицата, ниту пак хуморот позади истата, доколку човекот сака да се зеза.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.867
Не знам дали е пишано на претходните страници, ама гледам во последно време постојано се повторува по социјални мрежи и ужасно ме иритира кога некој става слика од роденден и во description: ,,Кој сака нека честита.'' Ко стварно не ја сфаќам поентата на реченицата, ниту пак хуморот позади истата, доколку човекот сака да се зеза.
Си вика мојот круг бачиња ќе ми честита, другите ме боли к за вас, ако сакате честитајте ми ако не фак оф хејтери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom