Клише реченици кои сите ги мразиме

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.541
Поени од реакции
21.481
Кога ќе се заврши бербата на лозје. - Ај со здравје да се пијет. И до година појќе.

Кога ќе се оди на визита/именден/куќна слава/селска слава. Ај честито име и догодина порадосни повесели. Ај догодина со неста. А кај тебе догодина со едно мало...
Кај баба ми во село има еден неженет, и секоја година на Водици му викаат "Ај догодина Ѓокота со жена да го видиме" "Аминннн"
И сите маваат по 2-3 ракии за Ѓокота.
Дваес години го знам Ѓоко, неоженет е.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Како е ? Викај ура !
Има и едно слично на тоа:
Kако е? Како шо другите сакаат.

Тој чоек многу е добар. Абе добар е само шо немат кој да го оперит..

Шо викаат старчишта од 70 и кусур години кога ќе видат некој колата шо ја паркирал на сред пат и шо ги отворил вратите: Види го овај како се паркирал го тој градов да го имат ослободено...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Што е мое ќе си дојде.
Оваа ми е одвратна клише реченица,ккао да слушам некој затуцан селанец кој се симнува од тракторо(цел ден орал на нива и сега глуми филозоф) а нема прошетан оникаде,ниту на море бил,ниту отишол подалеку од селото цел живот
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Што е мое ќе си дојде.
Aха сигурно е така. Ќе дојдат ли нивните заробени пари од 90-тите oд Љубљанска и од ТАТ Банка? На 30 февруар или во недела наспроти вторник...
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
49
Апсолутно омразен фаворит ми е: И што ќе се пофалиш?

Фацата што ја правам како одговор е нешто вака:

24-times-the-spongebob-pajama-boy-summed-up-your--2-8144-1460397178-6_dblbig.jpg

На второ место: Сè се може, ако се сака.

Тоа е една така голема глупост што им се кажува и на малите деца, така ги растеме. Не, не се може. Одењето во апсолутистички размери е човечка будалаштина и е неточно.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Апсолутно омразен фаворит ми е: И што ќе се пофалиш?

Фацата што ја правам како одговор е нешто вака:

Прегледај го приврзокот 221814

На второ место: Сè се може, ако се сака.

Тоа е една така голема глупост што им се кажува и на малите деца, така ги растеме. Не, не се може. Одењето во апсолутистички размери е човечка будалаштина и е неточно.
Кога ќе ме праша некој Што ќе се пофалиш јас му викам абе кај мене за жалење немат ништо, а не пак за фалење. И им викав да имаше нешто за фалење сам ќе се пофалев без да ме прашаш ти!
 
Член од
2 ноември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
49
Кога ќе ме праша некој Што ќе се пофалиш јас му викам абе кај мене за жалење немат ништо, а не пак за фалење. И им викав да имаше нешто за фалење сам ќе се пофалев без да ме прашаш ти!
Јас пак секогаш велам: Не знам како да ти одговорам на тоа прашање :)

Не за да бидам дрска, туку бидејќо е ради реда реченица, добива ради реда фидбек.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
„Стигна ли?“ - кога веќе си влезен и е повеќе од очигледно дека си стигнат.

„Спиеш ли?“ - како е можно да одговорам ако стварно спијам?

„Живеј го секој ден како последен“ - не фала, нејќам да ме уапсат и да заглавам по затвори...
 
Ф

Флеш

Гостин
Нека трчаат! .... А уплатил ливче од 500-1.000 денари и плачат кога ги бутнало ситно нешто :ROFLMAO:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Двајца старци кога ќе прават муабет за некој трет колку години има?

Колку години имат Фидан чоек? 77... Абе не е можно 77 да имат појќе имат рачунај јас 74 ги имам.

Пример јас имам 34 години и за некој шо имат 37 години да речам, не е можно да имат 37 рачунај јас ги имам 34...
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Sto ima novo? Majkoooo sto da kazam.I sleduva isto glupava fraza sto ja upotrebuvam ,Nisto posebno,a miljon stvari se ispodesavale ama sto poprvo da kazez a i da go otkacis sogovornikot na najbrz mozen nacin.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Koга ќе те види некој во двор со друштво каде што правиш скара и си пивкаш винце пивце: „Ееее вака до сто и една и назад“ Или пак „Само вие живејте му ја“.

Некој кога ќе даде пиење „Кој дават пак да дават да не му се познават“...

Кога ќе му ја турат последната чаша кај некого „Аааа кај тебе била крчмата“...
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
"Кај си бе брат сто години те немам видено" а јас и тој заедно кога ќе се соберат годините немаме сто години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom