Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
17 јуни 2012
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.438
И после ќе ми рече некој Бранко е крив.Да,крадел и оставил 50.000 на улица ама другите 2.000.000 живееја мирен и убав живот,без даноци,казни.Со 1000 сум влегувал во маркет и со 3 кеси сум излагал а сега едно калапче сирење и зејтин толку.Колата сум заборавил на што работеше бензин или нафта:icon_mrgr:


п.с. Едино нешто што ја подржувам оваа влада е што го донесоа законот за К-15 за сите вработени:)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Знам дека нема да се нафати за секој ден ама за викенди кога има многу утакмици подобро ќе му е тоа отколку да ги изгуби муштериите што не ќе сакаат да чекаат ред. Затоа според мене прво што ќе биде е ќе се намалат уплатните места. Па вработените од две места сега ќе се во едно.
Нема да се нафатат ни за викенд сигурно.

Чекај малце две кладилници да се спојат во една?
Нема шанси ова и нереално е пошо ако дојде веќе до тоа тогаш од 2 кладилници и 10 вработени еве да кажеме ќе отпуштат 5 и ќе затворат една ама нема да ги плаќаат сите 10.

На крајот пак вработените ќе бидат криви и ќе ги замараат луѓе по шалтери со тоа "Ајде побрзо ќе ми почнат"
 
Член од
13 март 2013
Мислења
159
Поени од реакции
24
Kje mozhe nekoj da mi objasni shto e so toa listot shto treba da im dademe lichni informacii ?! obvrzan si neshto so toa, kakvi gluposti se ?! Primer jas za 1 mesec kje punam 19, treba danoci da plakjam nekakvi vo ujp sranja ?!
Ebate lugjeto, ubavo si glasav za mzt poslednive izbori..
 

Máquina de Combate

agente secreto
Член од
28 декември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
29
Шетал ПАТОРОТ низ таканареченава "држава" и забележал дека многу патчиња му висат по кладилнициве 24/7 ... и ете ти.
Едно збогум од мене до локалниве кладилници.
 
Член од
9 април 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
3.830
не зезнаа овие нема шо? :)
туку, кои сме ние па шо плачиме дека ќе ни земат данок за 3000 ден добивка? замислете на еден самопрогласен бог на кладењето како му е, тој данок на 4 милиони треба да плати, то ти се 400000 денари. ја за тие пари треба речиси 2 години да работам. :)
ништо, сеа ни останува секој ден да си тргаме по 2-300 денари, како да сме уплатиле и на крајот на годината да си ја подигниме добивката и да ојме да си платиме 10% :pos:

кладилници, чао од мене, до некои подобри времиња :(
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Kje mozhe nekoj da mi objasni shto e so toa listot shto treba da im dademe lichni informacii ?! obvrzan si neshto so toa, kakvi gluposti se ?! Primer jas za 1 mesec kje punam 19, treba danoci da plakjam nekakvi vo ujp sranja ?!
Ebate lugjeto, ubavo si glasav za mzt poslednive izbori..
Оставаш име,презиме,адреса,матичен број и слично и потврдуваш дека кладилницата ти задржала данок на добивката што си ја остварил.

Не би требало УЈП да ги замара играчите после тоа.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
И сеа треба да скапувам да тражам информации, да анализирам да губам време за да плаќам подигање на споменици у град у кој шо ни не живеам ?!? Fuck that shit , 2 ливчиња на 20че и ако биде биде. Нема никаков профит у играње на сингл , дабл трипл сеа .. ниту па играње со над 100 дена на ливче.
Шо ги ебам ја ќе ги финансирам јајцата на Букефал.. Шо добивам у возврат за тоа ??? Ташаци !!
 
Член од
13 март 2013
Мислења
159
Поени од реакции
24
Оставаш име,презиме,адреса,матичен број и слично и потврдуваш дека кладилницата ти задржала данок на добивката што си ја остварил.

Не би требало УЈП да ги замара играчите после тоа.
fala shefe :)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Сега најверојатно ќе треба еден посебен шалтер за исплати за да не ги кочат уплатите.

Само како и да е ако не се побуни некој или ако не падне осетно прометот на кладилниците а и со тоа приливот во државниот буџет од нив, тогаш ќе си остане законов а ние ќе се снаоѓаме.
Досега колку земаше државата од кладилниците за данок ? знаеш дека ги делеа тикетите да бидат испод 10 000 денари за да не плаќаш данок, ни 1% од уплатени тикети не биле над 10 000 па да бидат оданочени. Од друга страна, сега имаш ситуација на сите му маваш 10% данок, во ваков случај, тие ќе имаат 200-300% повеќе оданоченост одколку досега. Ако се земи предвид кажаното од чоеко погоре шо работел во кладилница, дека ни 10% не се тие големите играчи, туку дека повеќето се мали уплати , и 20% од коцкарите да се префрлат на интернет, пак државата ќе зема многу повеќе одколку досега.
Како сакаш сврти се, газо пак ти е одназад. Аривидерчи моцарт :coffee:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Оставаш име,презиме,адреса,матичен број и слично и потврдуваш дека кладилницата ти задржала данок на добивката што си ја остварил.

Не би требало УЈП да ги замара играчите после тоа.
А на крајот на годината кога од УЈП ќе ти стигне честитка ако си остварил профит над 90 000 ?;)
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Туку што е финтава, стварно е блокиран bet365 на близоо ?
Пробувам неколку пати ништо. Се обратил некој до близоо прашал за ова , зошто е вака ?
И ако е блокирано тогаш која друга страна е добра за онлајн играње ?
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 18:46 ---
Досега колку земаше државата од кладилниците за данок ? знаеш дека ги делеа тикетите да бидат испод 10 000 денари за да не плаќаш данок, ни 1% од уплатени тикети не биле над 10 000 па да бидат оданочени. Од друга страна, сега имаш ситуација на сите му маваш 10% данок, во ваков случај, тие ќе имаат 200-300% повеќе оданоченост одколку досега. Ако се земи предвид кажаното од чоеко погоре шо работел во кладилница, дека ни 10% не се тие големите играчи, туку дека повеќето се мали уплати , и 20% од коцкарите да се префрлат на интернет, пак државата ќе зема многу повеќе одколку досега.
Како сакаш сврти се, газо пак ти е одназад. Аривидерчи моцарт :coffee:

До сега државата не земала данок на добивките ама и те како си земала данок на приход на кладилниците. А приход на кладилниците се уплатите. Ако се намалат уплатите ќе се намали и данокот од приходот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
А на крајот на годината кога од УЈП ќе ти стигне честитка ако си остварил профит над 90 000 ?;)
А од кај да знам јас сеа дали ќе ти стигне?
Толку педерски се праат закониве у земјава што единствен начин да дознаеме дали е стварно така е да иаме профит над 90к и да видиме дали ќе ни пратат честитка или не.

Јас реков дека не би требало да стигаат честитки.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.980
Поени од реакции
1.938
Браво.... добар начин народ да се откаже од коцку.
Да живее данокот, да живее владата.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
И после ќе ми рече некој Бранко е крив.Да,крадел и оставил 50.000 на улица ама другите 2.000.000 живееја мирен и убав живот,без даноци,казни.Со 1000 сум влегувал во маркет и со 3 кеси сум излагал а сега едно калапче сирење и зејтин толку.Колата сум заборавил на што работеше бензин или нафта:icon_mrgr:


п.с. Едино нешто што ја подржувам оваа влада е што го донесоа законот за К-15 за сите вработени:)
Ама од ко ги кладоја камерите.....

:icon_lol:
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Туку што е финтава, стварно е блокиран bet365 на близоо ?
Пробувам неколку пати ништо. Се обратил некој до близоо прашал за ова , зошто е вака ?
И ако е блокирано тогаш која друга страна е добра за онлајн играње ?.
Да блокиран е сајтот јас се имам јавено да прашам и ми одговорија дека е блокиран заради тоа што е забрането коцакање на интернет. Користи си прокси, впн, шо да е, немора да се одкажуваш толку лесно...
Иначе, џабе прајме муабет ко немаме точни податоци барем за 1 месец, да знаеме колку од уплатата била на тикети до 100денари, колку до 1000, итн...
Да имаме увид во таква работа ми се чини ќе ти стане јасно дека во никој случај нема да ја заебеме државата и да се одкаже од законот. Притисокот што ние како коцкари можеме да го извршиме врз владата за укнување на законот ми се чини е минимален, макар сме излегле и 20 000 на улица. Единствен што би можел да изврши голем притисок би биле големите играчи во ова поле, газди на кладилници и шо ти знам кој други...обичните смртници ко нас кој ги ебе, секогаш било така, така и ќе биде...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom