Кладилница (Генерална дискусија)

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
дали сега за погорнава текма квотата ќе биде 1,63 или 1,40 јас посекако ќе ја ставам ако дублот ми праи над 2 квота..
Точно на ваквиот начин на размислување заработуваат кладилниците.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.169
Поени од реакции
107.673
добро де, сфатив уште коа ти пиша за јунитите... али, јас тоа што ви го кажувам не значи дека сум глуп или мавам со глава во ѕид, туку тие што ги пишувам 8/10 или 9/10 се моја претпоставка за натпреварот.. Значи настрана тоа со букмејкерите, кладилниците, квотите, јунитите.. Реков дека ЈАС ЛИЧНО сметам дека тој и тој натпревар (ете конкретно за швајцарија) дека се фаворити и според МОЈА ПРЕТПОСТАВКА дека у случај ако би играле 10 текми дека у 9 треба да тепаат, затоа пишувам 9/10.. Значи небитен е коефициентот, небитни се информациите или било што, јас кажувам ЛИЧНО што мислам.. Јас ниту сум букмејкер ниту сум ојле дојле или некој си нешто у кладењето.. Тие типовите што ги кажувам се МОЕ ЛИЧНО убедување и образложувам накратко со некои си МОЈ ЛИЧЕН критериум (ете тоа 9/10)... Јас така сум сфатил порано со тоа 9/10 или 10/10 и сега пред некој ден сфатив што значи, али тука на форумов поточно на темава јас ќе си терам како што сум мислел порано, бидејќи ДАВАМ МОЕ ЛИЧНО МИСЛЕЊЕ а не од некоја дојава или слично..[DOUBLEPOST=1536575422][/DOUBLEPOST]Али ете, од сега па натаму ќе давам у проценти за да нема забуна..
Па ако не знаеш што значи тоа 9/10 не го пишувај, едноставно е. Ако сакаш да дадеш твое лично мислење пиши си Швајцарија кец и набаци пар зборови, повреди, форма, кур се тресе и тоа е тоа. Оти ова 8/10 може некој погрешно да го протолкува, можеби имаш 30 000 евра банка па влог ти е 10 000 евра (тропам ова сумиве неповрзано), а можеби имаш 500 денари банка и 150 денари ти е влог за таа утакмица.

Нормално кога кажуваме сите утакмица даваме свое мислење/анализа или поставуваме факти (повреди, форма, итн итн).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Тоа 8/10, 9/10 има смисла само кога се кладиш на синглови, и тоа ако НЕ играш флат стејкс. 8/10 или 9/10 не значи толкав процент од вкупниот банк рол, туку само процент од вкупниот стејк. Ако имаш банка од 10 000 нешта, и ако играш со 5% од неа, тоа се 500 нешта. 8/10 би значело дека на одреден бет ставаш 80 % од тие 500 нешта, односно 400 нешта. Тоа значи дека ако се кладиш флат стејкс ти цело време всушност играш 10/10. Нема ништо посебно во тоа се додека некој не помисли дека 10/10 е сигнал за ал ин.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Точно на ваквиот начин на размислување заработуваат кладилниците.
ја не турам секој ден по секоја цена дубл... и не значи дека ќе бидеш добитен ако некоја текма реално е 1,8 а кладилнициве ти ја дале 2,2 ...[DOUBLEPOST=1536579749][/DOUBLEPOST]Јас пре би да ми е сигурен типот, (рецимо Швицарска ми беше пресигурна) макар вредел 1,40 или 1,50 отколку да барам разлика од реалниот коефициент со тоа што го промашиле кладилниците..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
ја не турам секој ден по секоја цена дубл... и не значи дека ќе бидеш добитен ако некоја текма реално е 1,8 а кладилнициве ти ја дале 2,2 ...[DOUBLEPOST=1536579749][/DOUBLEPOST]Јас пре би да ми е сигурен типот, (рецимо Швицарска ми беше пресигурна) макар вредел 1,40 или 1,50 отколку да барам разлика од реалниот коефициент со тоа што го промашиле кладилниците..
Да, само што постои еден израз ДОЛГОРОЧНО, кој во кладењето значи дека ако се кладиш на безвредни коефициенти ќе завршиш во минус. Кладењето не е годење глинени гулаби, туку е пресметка не ризикот и профитот.

Не постои пресигурен тип кој ќе излезе 100%, такви нема во понудата.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Да, само што постои еден израз ДОЛГОРОЧНО, кој во кладењето значи дека ако се кладиш на безвредни коефициенти ќе завршиш во минус. Кладењето не е годење глинени гулаби, туку е пресметка не ризикот и профитот.

Не постои пресигурен тип кој ќе излезе 100%, такви нема во понудата.
не постои точно, али ја не живеам од кладењево и не ставам многу кеш.. за погодување типови можам да кажам дека вака ги гаѓам и сум во плус, убеден сум во тоа, но џабе ми е, коа ќе ја земам добивката, малку помалку од пола (најчесто влогот од што сум го ставил) го ставам пак на други утакмици, а другата половина - профитот ги коцкам на апарати...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
не постои точно, али ја не живеам од кладењево и не ставам многу кеш.. за погодување типови можам да кажам дека вака ги гаѓам и сум во плус, убеден сум во тоа, но џабе ми е, коа ќе ја земам добивката, малку помалку од пола (најчесто влогот од што сум го ставил) го ставам пак на други утакмици, а другата половина - профитот ги коцкам на апарати...
Јас знам дека ти не живееш од кладење, практично никој на оваа тема не живее од кладење. Всушност, многу малку луѓе во Македонија живеат од кладење. Тоа е мачна и досадна работа.

Јас и не пишувам за тебе, пишувам за оние кои сакаат да научат нешто за теоријата на кладење.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Мешков со 2/3 состав во НИш (мада копуциве испаднаа од ЕХФ од екипата на Темелков ) сепак коеф е солиден уште
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Zeleznicar go vodi Vujo taka? Ne se belki na nivoto na Izvidac ..
можат и полошо имаа и повреди до душа али шо знам за коеф до 1.90 би ја играл јас само шо моментално нема кај да ја изиграм јебига ми фалит 2вин ни лимити ни крастајци први со коеф беа унибет спијат
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
Бетсити можи да се регистрираат македонци? Одма прам акаунт ма да незнам колку уплата ќе ми дозволат.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Betcity imaat mali limiti i brzo limitiraat akaunti na betfair imase dobar koef za kec do pred nekoe vreme..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Бетсити можи да се регистрираат македонци? Одма прам акаунт ма да незнам колку уплата ќе ми дозволат.
Не се мачи џабе со Бетсити, мене ми го лимитираа акаунтот на 0.00 евра за точно еден ден. Не знам зошто воопшто постајат такви кладилници.[DOUBLEPOST=1536611372]
Betcity imaat mali limiti i brzo limitiraat akaunti na betfair imase dobar koef za kec do pred nekoe vreme..
Ако зборувате за Железничар - Мешков кец на Бетфер кладилницата, значу не на ексчејнцот коефициентот за кец е 2.25, за 2 е 1.85, и примаат солидна уплата.[DOUBLEPOST=1536611538][/DOUBLEPOST]Еве ви ги коефициентите од Бетфер, ама спортбукот, не ексчејнџот.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom