Кичево

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
DEFINITIVNO NAJUBAV BUREK I MATENICA IMA VO OVOJ GRAD

POTPOLNO SE SLOZUVAM SO NASLOVOT NA TEMATA
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Барав и гледам нема слична тема за Кичево. Случајно поминував пред некој ден и го видов возов. Дали знае некој нешто повеќе за него, бидејќи јас (срам да ми е) не знам.
 

Attachments

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ми има дедо ми на времето кажувано за овај воз, кога ќе оделе од Охриф до Кичево со ова вовче пред пресека слегувале да одат пешки дека биле побрзи од возот :)
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Ова е таканаречното „теснолинејка“ затоа што одело по потесни шини него стандардните.
И дедо му на Joey точно се секава дека при искачување на узгорници побрзо било да се оди пешки.
Инаку вовчево одело од Скопје до Охрид (ако добро се секавам на приказните) и е на јаглен, па се случувале и да потпалат некои делови кај што поминувало :)
Инаку укинувањето на овој воз требало да значи и доизградба на нормалната пруга до охрид која до ден денес не е направена :(
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Ааа вовчево порано било хит,се грееле на ќумбе во задниот вагон абе фешти, до Скопје цел ден идело...сега стои како експонат таму...убаво им текнало
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Аха нема проблем!!! Уште да стоеше таму! Прв пат во Кичево сум бил пред 5 години а тогаш на локацијава на која е сликата го немаше а нити сега го има, нити знам дека го имало, пример, ист ваков воз во Гевгелија сум видел ама во Кичево НЕ НИКОГАШ! Сликава ке да е од YUGA или постара.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Мајсторе, сликава не е од комунизмот, од летово е. :)

Возот се наоѓа одма пред автобуската во Кичево. А има и еден сличен во Гевгелија, само одамна не сум поминал таму па не ми текнува баш каков е.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
E toa moze! Ne sum bil dodusha edno 2-3 meseci, mozno da e sega taze postaven vozot, inaku tuka nemalo takvo neshto! SRY ako e taka!
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Dzings како е могуче вовчево да не си го приметил. Сум бил неколку пати во Кичево, и на гости таму, а и на поминување коа сум идел на кај Охрид, вовчево увек сум го глеал пред автобуската.
Знам порано на железничката беше, па го преместија ваму.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Водкамикс, зошто ги манипулираш луѓето? Кажи им дека вовчето се поставува само колку да се слика а после тоа се собира и се враќа во гаража.
 

LaTiTeA

Ветена госпоѓица Маленковска
Член од
17 април 2007
Мислења
156
Поени од реакции
2
Аха нема проблем!!! Уште да стоеше таму! Прв пат во Кичево сум бил пред 5 години а тогаш на локацијава на која е сликата го немаше а нити сега го има, нити знам дека го имало, пример, ист ваков воз во Гевгелија сум видел ама во Кичево НЕ НИКОГАШ! Сликава ке да е од YUGA или постара.
Дечко мора да си грешка, возов стои во Кичево со години наназад.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Dzings како е могуче вовчево да не си го приметил. Сум бил неколку пати во Кичево, и на гости таму, а и на поминување коа сум идел на кај Охрид, вовчево увек сум го глеал пред автобуската.
Знам порано на железничката беше, па го преместија ваму.
E jbg!
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
jas ne sum go videla vovcevo dosea :) a za burekot da vo pravo ste najubav imate :) aha inace go poznava nekoj deni faca be?
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
da be go vidov vovcevo pred nekoj koga pominuvav od kicevo!! heee ama sum bila kora dosea :uvo: :pos2: kicevcani da ne zaspavte? :smir:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Кичево!

Кичево...Нема што многу да се збори..Еден од најубавите градчиња во Македонија.Па мозеби во минатото дури и најубав..Бил прогласен за најчист град,најзелен град-Град парк...Но со времето што иде и со новите генерации нештата се менуваат па можеби сега и не е она што бил некогаш но има пак нешто задржано!!!
За да се уверите во неговата автентичност,оригиналност и да прочитате нешто повеќе за него и неговото постоење(инаку се смета дека е еден од најстарите градови во Македонија) посетете го сајтот на еден мој пријател
www.kicevo.blog.com.mk
Поздрав!:jaj:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom