Кичево

K

Kiko

Гостин
Абе слек да не сме роднини???
Ако сме частам бурек:icon_bigg
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Киче било отсекоаш закон а особено под Бичинци крај репетиторон отаде Калето. Стефано сум ојдвел да пија еден финџал каве и да ми гледајет.

Киче закон!!!!
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
Ау....како не су(м) ја видел темава бе.....леле бе ке се убија(м) ке се фрла(м) в Сушица да се уда(вам) и ја су(м) бе од Ки4ево......Коа сме кај ѓубрекот т.е бурекот......екстра е..

Macedalien напиша:
Киче било отсекоаш закон а особено под Бичинци крај репетиторон отаде Калето. Стефано сум ојдвел да пија еден финџал каве и да ми гледајет.

Киче закон!!!!
....

кој ти глеаше бе на кафе у стефано....Ѓеро или келнерине од стефано а? хахаха
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Trancer4e напиша:
....

кој ти глеаше бе на кафе у стефано....Ѓеро или келнерине од стефано а? хахаха
Ѓеро бе! Келерите се тапи санки некој трубари се! Ѓеро сакаше и да ме носит на музика за Струга! :star:
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
Macedalien напиша:
Ѓеро бе! Келерите се тапи санки некој трубари се! Ѓеро сакаше и да ме носит на музика за Струга! :star:
е сеа келнерине не се трубари....али дрвциња се шо нема везе со труба или труби ..... лол4е
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
два четврти со сирење и 1 ока јогурт, меанџи

јебеш овај турскио бурек тука, немат абер турците со бурек

а кичеа... кичејци зна неколку, шо беја на факултет Битоља или Скопје
да сте ми здрави и живи, арно си е Кичево :)
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Иако сум од Велес ќе морам да признаам дека бурекот во Кичево е поубав,како само го прават?
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Ni Veles ni Kicevo za burek,Bronx bate Bronx :)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Zaebi go burekot premini na simit kriza e nema tolku pari za burek.
Poslastica vajarsko delo prirode.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Dj_Madness напиша:
Иако сум од Велес ќе морам да признаам дека бурекот во Кичево е поубав,како само го прават?
Еве како го прават... Кичево е единствениот град каде што бурекот со сирење го прават (навистина) СО СИРЕЊЕ. Секаде на друго место се прави со урда! А што се однесува до бурек со месо, искусните кичевски мајстори велат дека тајната не е во зачините (како што многумина претпоставуваат), туку во изборот на месо. Највкусен бурек е комбинација на говедско месо (исклучиво плешка или врат) и овчо месо, во сооднос 2:1.
И конечно, најголемиот марифет е во тестото. Рецепт за кори за бурек нема. Велат дека тоа се учи само ако работиш неколку години во кичевска работилница за бурек!:)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Стрелец, од кога немаш јадено БУРЕК?
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Па за среќа, во местото каде што живеам (Mississauga - Canada) има многу места каде што може да се купи бурек. Не е како кичевскиот, но сепак има некои Војвоѓани и некои српски Босанци кај кои што може да се најде добар бурек.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Za burekot kicevski sum slusal mnogu urbani legendi i bi otisol tamu da go probam no za devojkite ne veruvam imam ovde nekolku drugarki kicevcanki i ne e toa toa.Ne se sporeduva so Strumica i Skopje za devojki sorry
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
4
Поени од реакции
0
i ja sum po poteklo od Kicevsko porano ne gi propustav vodici a sea rekto(ziveam vo stranstvo)
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
Леле вистина бурек најубав имет стално кога ке одам за скопје застанва на едно бурече со јогуртче опопоп како ми се сојаде сега кај најдовте ваква тема да отворите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom