Кинеските моторчиња

Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
а ти научи се прво да поделиш и разделиш што е навреда а што сарказам!!! и ни нај малку не ми е цел да на тебе ти го мењам мислењето...јас си кажав свое мислење на јвен форум... тоа што тебе те квотирав, е затоа што моето мислење беше тесно поврзано со твоето без цел да бидеш навреден, повреден или омаловажен а уште помалку да те натерам тебе да мислиш поинаку... можеш ти да дубиш на глава дека си навреден ама реално можеш само да измислуваш или замислуваш...
После се, ова е форум, на кој сите имаме право на свое мислење, ако јас го сфатив како навреда, а ти го тврдиш спротивното, тогаш јас длабоко ти се извинувам.
Кога пишуваме мислење, со цел да помогнеме еден на друг, и да осознаеме информација повеќе за она што не интересира и опкружува во секојдневниот живот, треба да пишуваме со факти, односно однапред проверена работа.
Јас културно ти кажав дека qingqi-то вози машина од Suzuki, а ти саркастично ми одговори, без да знаеш што е вистината.
Еве, ако го имаш моторот, провери на десната страна од карбураторот дека пишува Made In Japan.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
друже... имам јас многу кинески работи на кои им пишува маде ин уса или јапан или незна каде уште... нај свеж пример ми е даљинско за телевизор. на него одоздола едно глупаво стикерче кое кога го извадив излезе дека на самото даљинско фабрички му е фтиснат жиг од СЕ и со ситни букви напишано апрувед фром. ако знаеш што значи тој жиг треба да ти биде јасно, а даљинското го купив 150 денари... никако неможе да биде од тој бренд такво даљинско со таа цена...
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
друже... имам јас многу кинески работи на кои им пишува маде ин уса или јапан или незна каде уште... нај свеж пример ми е даљинско за телевизор. на него одоздола едно глупаво стикерче кое кога го извадив излезе дека на самото даљинско фабрички му е фтиснат жиг од СЕ и со ситни букви напишано апрувед фром. ако знаеш што значи тој жиг треба да ти биде јасно, а даљинското го купив 150 денари... никако неможе да биде од тој бренд такво даљинско со таа цена...
Доколку ме држи добро памтењето, CE е врежано кај оние продукти, кои ги исполнуваат Европските стандарди за квалитет.
Ти неможеш да се водиш од еден далечински управувач, за да докажеш сосема спортивна работа.
Пак ќе повторам, карбураторот беше само технички дел од тоа што сакав да ти го кажам.
Машината (клип, цилиндар, радилица, клипњача) се целосен производ на Suzuki, но тоа што го прави толку ефтин е фактот што е произведен во Кина.
И наместо некој јапанец да даде 1000 евра на еден работник да го направи тој мотор во Јапонија, ќе даде 200 на кинезот (бидејќи знаеме како е платена аргатската работа во Кина)
и ќе го има истиот квалитет, со помала цена, и поголема побарувачка за пазарот (бидејќи е поефтин).
Ова ти го кажувам од сигурни извори.
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
5
Искрено кинеските моторчиња се тешко срање... На еден пријател му капна капка бензин (при пунење на бензинска) и му се ушмрља бојата се појави некој кафеав круг... Иам уше милијарда вакви и слични случаи, зависи као ке ти се погоди моторчето, едно од 1000 се погодуе да биде топ... Иначе Keeway е корејско (не кинеско) и затоа е поскупо и поквалитетно...

Иначе имам Honda Dio ZX ... и досеа неам сретнато боље моторче, не дека се фалам али моторчето е 96то годиште и досеа иам праено еден ремонт (на пројдени 55.000) и сменето гуми.. Али се подразбира увек најскупо уље... Нема шанси у ниеден поглед со кинеските моторчиња, па и со италијанските ( Aprilia, Gillera ). Добро може не со најновите али јапанците имаат најдобри мотори..

Не се секирај, гледаме доволно добро. Немора да пишуваш со 40 фонт. Џиш.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Искрено кинеските моторчиња се тешко срање... На еден пријател му капна капка бензин (при пунење на бензинска) и му се ушмрља бојата се појави некој кафеав круг... Иам уше милијарда вакви и слични случаи, зависи као ке ти се погоди моторчето, едно од 1000 се погодуе да биде топ... Иначе Keeway е корејско (не кинеско) и затоа е поскупо и поквалитетно...

Иначе имам Honda Dio ZX ... и досеа неам сретнато боље моторче, не дека се фалам али моторчето е 96то годиште и досеа иам праено еден ремонт (на пројдени 55.000) и сменето гуми.. Али се подразбира увек најскупо уље... Нема шанси у ниеден поглед со кинеските моторчиња, па и со италијанските ( Aprilia, Gillera ). Добро може не со најновите али јапанците имаат најдобри мотори..

Не се секирај, гледаме доволно добро. Немора да пишуваш со 40 фонт. Џиш.
Keeway се води како Унгарски, а иначе е произведен во Кина.
 
Член од
11 април 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Abe imate li nekoj Lingken 125cc ili pak SKygo 125 cc i dvete brzinski , sto mislite za niv , i ako znae nekoj kade gi ima neka kaze :)
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
jas imam eden drugar vo 2005 zede baotian 125 cc i do den deneska go vozi bez nisto dam u se rasipi od togas samo sto imase padnato 2-3 pati :D i menvani plastiki i dr sitnici vo motorot nisto nema cepnato ama sega zato odi 65 do 70 a togas odese ... nekade 110 :D sto mislite za BENELLI 49 x ? zainteresiran sum za zemanje ?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Abe imate li nekoj Lingken 125cc ili pak SKygo 125 cc i dvete brzinski , sto mislite za niv , i ako znae nekoj kade gi ima neka kaze :)
јас имав лингкен 125... апдејтуван на 150-ка, друг карбуратор, друг ауспух му сменив ово оно, моторот идеше нешто под 140... со 5 брзини е ама баш како за брзински мотори... сите му се надоле. кога ке дојдеш до 5-та ако стиснеш пак иде у лер...

еден збор за него... ДИВО МАГАРЕ!!!! ако знаеш што сакам да кажам со тоа... јак мотор нема што, машина стартна, рамот лесен а сепак еластичен... од заебанција се исправа на едно тркало... малку по нагло да тргнеш отиде у свеќа положба... задоволен бев од него, презадоволен.. потрошња? нешто над 3 во град... маани? од старт земи му челични бандажи, зашто со жичаните има да се отепаш од мењање спици, поготово на задниот бандаж... и од старт поголема гума на предно тркало, многу му е тенка...

зашто го продадов? ми здосади...
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Искрено кинеските моторчиња се тешко срање... На еден пријател му капна капка бензин (при пунење на бензинска) и му се ушмрља бојата се појави некој кафеав круг... Иам уше милијарда вакви и слични случаи, зависи као ке ти се погоди моторчето, едно од 1000 се погодуе да биде топ... Иначе Keeway е корејско (не кинеско) и затоа е поскупо и поквалитетно...

Иначе имам Honda Dio ZX ... и досеа неам сретнато боље моторче, не дека се фалам али моторчето е 96то годиште и досеа иам праено еден ремонт (на пројдени 55.000) и сменето гуми.. Али се подразбира увек најскупо уље... Нема шанси у ниеден поглед со кинеските моторчиња, па и со италијанските ( Aprilia, Gillera ). Добро може не со најновите али јапанците имаат најдобри мотори..

Не се секирај, гледаме доволно добро. Немора да пишуваш со 40 фонт. Џиш.
Абе страшен мотор имаш дај стави слика да го видиме чудото, не му е рамно ништо :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Темава отишла во заборав, и еве мотив плус за да се воскресни.

Сите што имаат кинески мотор на форумов повеќе од 2 години, сакам да го кажат своето размислување, дали кинеските моторчиња се покажаа како добри?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Keeway Matrix

Мој другар го откости буквално.. 5 години го вози уште му работи.. Мислам дека поиздржлив мотор немам видено.. Ама не од поновите модели со дигитално апаратче од тие постарите..

ако би земал дефинитивно таков би зел..
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Е ај јас да кажам... Арора, 150 цм кубни, 4 тактна... засега 13,500 км поминати. Ако го занемариме фактот дека е кинеска (кочниците се преслаби за тој мотор, тркалата се премали, амортизацијата за ниакде особено со двајца), и сум прилично задоволен.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Имам Кинеска веспа и уште се каам што ја купив. Подобро земете си некоја поволна ама нека има име...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Имам Кинеска веспа и уште се каам што ја купив. Подобро земете си некоја поволна ама нека има име...
Кој модел го имаш? И можиш да образложиш зошто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom