Кајгана психолог

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ти иде спортот? Купи си баскет на пример, оди на кош, вежбај слободни фрлања. Ќе дојдат деца ќе ти се придружат, ќе ги поканиш за една партија да изиграте. Големи се шансите да се спријателите, барем за баскет игри.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
ОК

Ова не е пост од 15 годишно дете, а над 25 ако глумиш 15 годишен вистина немаш свој живот.... гревче
Постот баш одговара на 15 годишно дете...

А да беше во право, ќе беше ти најголемото гревче што си дозволува така да му пише некому додека се отвора пред тотални странци....

А ти батице, што си викаш дека немаш живот. Имаш и те како, мал си. Сега ќе дојде средно, а и тоа е ништо, после почнува животот. Си немал пари, а кој има во државава? Тие пичките од 500 лајка што глумат лудило, точно е дека имаат Iphone и си ја сликале нутелата(што еднаш годишно ја купуваат), ама нивните си знаат што трпат за тоа и ѕидовите неискречени си знаат. Оваа држава ако го мења името треба да биде Искомплексирана Македонија, баш поради таквите. А таквите ко тебе се ценат, што си знаат до кај им е чергата.

Затоа, и планот од странство да си се врател со кеш па да ја ќариш, ти е тотално погрешен. Ако тогаш те сака, само ќе биде знак дека ИЧ не ти треба. И верувај, дека ако го прочиташ постот за 10 години ќе се скинеш од смеење и ќе си викаш што ми било :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.880
Ако не можат твоите, обрати се кај психијатар за помош.
На сите им се случило да паднат, некој порано некој подоцна.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Ако игрите се твоја страст тогаш избери некој од техничките школи потоа оди на ФИНКИ и доусоврши се, со тоа ќе можеш да го максимизираш стекнатото знаење во индустрија која доживува експанзија, било тоа да е програмирање,дизајнирање,моделирање.... размисли што сакаш да постигнеш, лесно е да бидеш дел од медиокритетот по кој копнееш и ти изгледа недостижен.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Едноставно немам живот,немам пријатели,само 2-3 а и тие исти клошари ко мене.Се чувствувам како да не вклопувам во реалниот живот.Роден сум (2000г) во многу сиромашно семејство,буквално во минимални услови.Можите да замислите дека дома сме биле со 200 денари,а некогаш и со ич.Презадоволен сум од родителите бидеќи знам дека се што имале мене ми го дадоа.Секогаш другите деца како да ме сметаа за ''сиромашкото дете'',бидеќи куќата беше како разурната.
Многу не размислував јас,бев мал и не разбирав.Овде во малото нема многу деца колку мене,а и тие што се како заостанати се.Значи скоро цело маало како no-lifer-и се.Дома и мајка ми и татко ми имаа проблеми со здравјето,поголеми проблеми но се излечија.До ден денес можи само 5-6 пати сум излезен во чаршија со другари,кои и ги нема многу.Сега па се заљубив во друга девојка која е исто како од соништата.Таа има премногу другарки,преубав живот,по 500 лајкој на фејсбук,а јас 2 слики во годината постирам.На компјутеров да му е*ам мајката како да ми го лапна животот,се заразив со гејмингот и патам поради тоа.Септември заминувам средно училиште,па си викам ќе се подсредам некако.Социјалниот живот ми е каша.Најмногу размислувам на љубовта,оти за љубов сум жеден исто што е вампирот за крв.Совети ? :sick::notworthy:
Помалку телевизија, помалку дремење пред компјутер, помалку дремење со телефонот во раце, помалку Интернет, помалку видео игри, и повеќе прошетка во природа, бидејќи повеќе од очигледно е дека урбаниот живот на дебело ти го испрал мозокот со лајковите и Фејбсукот.

Велиш дека живееш во сиромашно семејство и дека сте имале здравствени проблеми, и покрај сето ова, мислиш дека немаш живот ?

Очигледно немаш почит кон самиот живот, бидејќи има луѓе кои би биле пресреќни да имаат вид, слух, подвижност, покрив над глава, семејство, некој на кого ќе му се доверат, а ти си го зел сето тоа здраво за готово.

Појди во дом за деца без родители па да видиш што е за нив живот, или во дом за деца со посебни потреби, па да видиш што се имаш ти, а тие го немаат.

И за крај, барем еднаш неделно посетувај психијатар, бидејќи тргнуваш во средно, можеш да му/и се довериш на психологот во училиштето, ако немаат психолог во училиштето, оди во друго средно училиште каде што има психолог за да му се довериш - платено му е со народни пари, поради што мора да те ислуша иако доаѓаш од друго училиште - ем е бесплатно, ем ќе и се довериш на личност од доверба наместо на Интернет форум каде што не познаваш никого лично - под претпоставка дека никого од форумов не го познаваш лично .
 
Последно уредено:

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ни мене не ми делуеш на 15 годишен, али мора да претпоставиме дека си, шта чеш...
Делуеш интелигентно за тие години, шо е топ, једино греота шо вода у очи немаш али тоа ти е, помири се, не си ти крив шо немате пари, бар сте здрави живи... Тие финансиси проблеми знаат да оставаат доста белези особено на деца на твоја возраст али труди се да се дистанцираш од све тоа во најголема мера.
Е сеа. Да знаеш уше од старт дека си копиљ и дека ти е рано да кажеш дека си no-lifer. Немој да паѓаш на тие општествено наметнати трипови дека треба да имаш огромно друштво, све фаци, мангупи, јаки пички куроф ми ленче. Гола вода е све тоа. Шо би рекол мојот омилен филозоф Joe Diaz - "You don't need twenty friends, you just need three motherfuckers and you can take over a country. That's where we're confused as Americans, we think we need all these motherfuckers. You give me three bad motherfuckers and you're finished. You understand me? You're fucking finished, because we got each other!"
Да не јадам гомна ама рано ти е и за пичиња и за чаршии и тие глупости. Плус и скршен денар немаш така да пружај си ги нозете колку што ти е чергичето и носи се со тоа, немој да се срамиш. Неќам да звучам ко 60 годишен комуњар али коа ќе погледнам вака ретроспективно најјаките пички и најголемите мангупи од основно се сеа најголемите куртони, пуштаат корења у маало на клупи, ни работа ни факс ни бутур, пичињата со чест на исклучоци се пропаднати од цигари алкохол и курови така да и на нив часовничето им чука.. Така да не се замарај сеа со тоа. Ова ти е на тебе транзиционен период кај шо треба да се unfold-неш во нешто убаво и големо и коа ќе дое "сериозното" у животот да не те фати на препад него да бидеш спремен. Чисто за прегледност ќе ти го дисецирам животот на 3 свери, љубов, здравје, професионален просперитет. При анализава ти давам долгорочен пристап кон животот а не краткорочно решение, да знаеш шо да очекуваш.
Љубов - Уше си копиљ али тоа е добро, треа да почнеш да учиш пошо ова ти е најбитно поле у животот. Коа ќе кажам учиш, не мислам на тоа да фатиш утре пичка, туку коа ќе ти дојдат годините 19/23-4 веќе да си дечко шо знае шо сака и може да го фати. Мислам дека како малку постар прва ствар на која треба да ти го свртам вниманието е на тоа да сфатиш дека Жени и Мажи се различна ствар. Мислиш дека знаеш, ама незнаеш. Најголема грешка што мажите денес ја прават е шо ги вреднуваат жените по машки стандарди. Немоеш и не треба тоа да го правиш. Ќе се разочараш. За ова да го сфатиш мора кон жените да имаш малку по различен пристап од твоите врсници и да бидеш по методичен. Во нивно присуство да си постојано алертен и да ги набљудуваш темелно и да анализираш. Иако девојчињата на твоја возраст се уште гола вода и тие искуства нема којзнае колку да ти завршат работа со оглед дека и они се во транзиционен период и подоцна со годините се менуваат, сепак убаво е да си методичен. Значи, ќе пратиш све што зборат, чисто пошо сакаат да бидат слушани, не дека имаат нешо да кажат, не е тоа битното, битното е да пратиш што прават и да го споредуваш со тоа шо го зборат. Едно со друго благе везе нема, а второто, секако, е она битното. Значи, ќе пратиш све, од говор на тело, од кратко рочни патерни во однесување до долгорочни, компаративни анализи меѓу повеќе девојки, меѓу девојки и мажи, итн.. Ако сакаш литература на таа тема за да имаш некакво референтно тело ќе ми пишеш приватна порака. За сега, на тие години, битно е да разбереш некои основни принципи и да сфатиш дека контра на популарното мислење, све тоа се учи, никој не се раѓа шмекер, и парите, иако играат улога не се пресудни. Да не ти го тупам на долго и широко сеа, пошо не е тоа поентата на постот, најбитно е да сфатиш, уште на овие години ако е возможно, дека не треба да ја бркаш најјаката девојка, туку ти треба да станеш најјакиот дечко и после све иде глатко.
Здравје - Овде, пошо си копиљ и имунитетот ти фршти и кур те боли за болести, ќе се осврнам на физичкиот изглед. На ова поле клучна улога ако сме реални играат парите, а пошо ти немаш вода у очи ова ќе ти биде малце заебано ама ќе мора да се замараш. Значи, уше на овие години труди се да обрнеш внимание на физичкото здравје, тоа значи, тегни се секој ден, играј фудбали мудбали кошарки курци палци сите тие физички активности што ги праат деца, и најбитно, почни тежински тренинзи, пошо немаш пари за теретана, дома, со твоја тежина. Склекови згибови чучњеви и тие филмови. Ова и за пичиња ќе ти се најде, али у суштина колку си физички по силен толку моеш ментално да бидеш по лабав, односно прагот на толеранција можеш слободно да го намалиш и можеш да си дозволиш да не ги трпиш сите срања шо знаат копиљаци да ти ги пружат. Нека не те лажат анархо-феминистиве и либеропедериве, све тоа мајка природа убаво си го уредила, физичка сила и те како решава проблеми. Секако, секогаш како последна истанца, али убаво е да ја имаш. Пошо ипак, маж си, не си коњ, треба да си сестран, треба да знаеш све, од мењање гума на кола, до возење точак, играње дота, ебење, пукање носеви, праење пари и тако даље..
Значи од здравје, тоа. Би било топ уше на овие години да створиш навика за медитација али тоа е друга тема треба некој у живо да ти објаснуе..
Професионален просперитет - Ова ти е на тебе исклучиво битно поле и треба да посветиш најголемо влијание у животот и да ги заборавиш тие nolife филмови, пошо ако сеа ти е битно да си шема, за 10 години ЕСЖ децата шо можеле да си дозволат да бидат шема ќе се вработат кај тато и мама и ќе се снајдат а ти ќе останеш со курот у рака пошо мангуплукот е најтешко да го уновчиш. Пошо ти е рано сеа да размислуваш и шо би сакал да работиш ко ќе пораснеш, и да работиш и све тоа, моеш, ко за почеток, времето шо го проаѓаш на нет место да гејмаш и да дремеш на фејсбук, да почнеш да гледаш едукативни видеа на теми шо те интересираат и не те интересираат на јутјуб, да симињаш аудиокниги, да учиш јазик, да пратиш курсеви на интернет и тако даље. Коа ќе почнеш средно ова ќе ти користи и ќе треба да продужиш да го правиш и плус да се посветиш на школото доволно за да влезеш у државна квота на факс. Исто така, small warning, да знаеш дека у средно возрасните луѓе ќе пробаат да те излажат дека тоа што го учиш е битно, и на телевизија ќе гледаш реклами дека треба да знаеш математика и дека многу ќе ти користи во животот и такви филмови, све е тоа гола вода, коа ќе пораснеш ќе сфатиш дека во средно ништо не си научил освен да учиш, и дека ништо од тоа шо си го учел никад не ти се нашло. Ќе те лажат дека неоправдани и намалено поведение се нешо битно, исто и во таа замка немој да паѓаш. Единствено што е бито е да имаш доволно јак просек (многу добар/одличен) сите 4 години за на факс да влезеш во државна квота пошо немаш скршен денар а тоа финансиски многу мења. Тоа е едно, а друго, мора да имаш одлични оценки затоа што луѓето се гнаси и по тоа ќе те судат, и ќе мора да се помириш со тоа и ако неќеш на улица со секој да се објаснуваш, боље учи и прај го тоа шо мора да се напраи.
Тоа е одприлика тоа. Знам дека мислиш дека не ти одговорив на прашањето, ама верувај ми дека коа малку ќе пораснеш ќе сфатиш дека ова уствари си сакал да го знаеш. Дека прашањето што го поставуваш и твојот проблем на nolife е тривиа, имагинација. Премногу е рано за тоа да го кажеш, за 5 години дали со 1% од луѓето со кои се знаеш и дружиш сега ќе се дружиш и тогаш.
Значи, сума сумарум, не се замарај за парите, не се опседнувај со другарите, гледај Ти да си проаѓаш убаво кај и да идеш шо и да правиш, а труди се постојано да се дружиш и да искачаш пошо од гејминг, осим ако не станеш професионалец, нема нишо арно да видиш. Исто така не се замарај ни шо гејмаш, и ја ко копиљ главев на писи на доти и кантери па можам слободно да кажам дека ништо не изгубив и да се вратам не би сменил нишо пошо топ си пројдов. У суштина, не се замарај со ништо. Мал си, уживај и прај си го филмот, ќе дое време коа ќе треба да се замараш. А коа ќе дое, ќе знаеш, веруј ми.

едит: ЕСЖ - екипа среден живот
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
@moni_moja Тоа за исламот јас го напишав и шо кур,англискиот ми оди баш супер,да не се фалам во генерацијата бев меѓу најдобрите,а од забаваче немам отворено книга Англиски.Да,малце станав рацистичен со Исламот ама јбг не се замарам појче,инаку немам намера да ти докажувам дека не сум троллер,на тој што мисли дека сум и што искрено ми помогна би му докажал дека не сум,а инаку :kuracc: :pusigo:
@Dexter26 Благодарам за советот,психијатар не ми треба верувај,инаку знам дека има деца во Африка што за вода плачат,и благодарен сум за животот господ што ми го дарил,само пробувам да го направам поубав,мхм ? ;)
@GoD.HateUSaLL 15 години сум,верувај,ако те лажам пиши инбокс че ти докажам.Инаку пре-пре-пре-пре добар совет еј,ми олесна малце одко го исчитав.Ми даде совет за да се справам во иднината.Преблагодарен!
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Ако можеш да скрпеш пари за теретана, тргни, ако не - дома / надвор. Земи да вежбаш. Озбилно. Многу ќе ти дигне самодоверба. Едуцирај се, имаш интернет. Ако не знаеш англиски, земи убаво да научеш. Гледај серии (ама не ноу-лајфер-цела-сезона-у-една-вечер стил, туку културно по 1-2 дневно максимум). Ако знаеш супер англиски (стварно да знаеш!), учи друг јазик. Што те интересира, некоја област пример информатика, право, математика, психологија, читај книги, имаш интернет. Дополнително ако можеш некој друг спорт. Баскет, фудбал, оди по игралишта упознај се со деца, ќе стекнеш другарство. Ако си ептен без скапан денар, пробај најди работа некаква (ако можеш). Не би се секирал премногу за другари, у средно ќе ги имаш :) . Биди дружељубил. Читај книги. Научи што значи да бидеш социјализиран, да не бидеш „чуден“, луѓето ќе те избегнуват. Затоа реков да гледаш серии. И така. Ако ми текне уште нешто ќе допишам.

Целта е да изградиш лајф стајл, луѓето да сакат да се дружат со тебе, наместо ти да се „уфрлуваш“ на нивната „забава“.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Кога се сетам дека во 2000-та имав 18 и ја сјебав ногата што ми уништи се што си имав како идеа за животот во иднина, затоа не пак ај во депресии и психолог не е за крадци, тој е за паметни кој ќе го сфатат што им кажува. Колко си попаметен толку повеќе психологот ќе ти помогне. Август искористи го низ град, стави си за задача да со муабет си рандом деца низ град пронајдеш бар 10 деца кои ќе се прва во индустриско и други кои се постари. Нека те знаат луѓето кај седиш низ град за заедно да одите и се вракате, за старт прасувај постари што се за професорите и такви банални работи колку да се запознаеш а после се друго. И не ги прасувај за фб туку кај излегуваат, кај играат нешто спорт да појдеш и ти таму да запознаес и други и ширум познанства а другарите сами со време ќе се здружите подобро зависи од заеднички интереси
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Заминувал у септември средно и немал живот. Оф сирот он. Си реков над 40 години е. Мал си за такви мислења.

Иначе дечко, живот не се мери со слики на фејсбук и лајкови. Не знам зошто тоа го посочи како битен елемент.

Сите сме биле тинејџери и сите сме преувеличувале работи како друштво, девојки/дечковци и излегување, не е се трајно, ќе се смениш и ти и друштво, и кога ќе тргнеш средно нови другари ќе запознаеш. Животот продолжува.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Споено, подзабришано и подопеменато.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Сакам да престанам да се опсесирам со здравјето и со сите најмали промени во работата на срцето. Тешко оди некако. Знам дека не може цело време да сум среќен и да се чувствувам супер но оние денови кога ми е тапа (мувла си ги викам тие денови) ме спуштаат и ми праат психосоматски симптоми - вртоглавици, потешкотии со голтање храна/апчиња (витамини), губење воздух (поретко) и сл.
Потсвеста и свеста се заебани работи, мора да си ги репрограмирам некако а да не трошам пари на психијатри и психолози, за антидепресиви не ни помислувам. И то...
 
S

Sinisa123

Гостин
Ajde kazete vaka. Rabotam vo prodavnicata kaj striko mi i ne sum osiguran kaj striko mi sega dobiv rabota vo seriozna firma ama majka mi se rasprava so mene poradi toa sto saka da odam vo drugata firma, a kaj striko mi rabotam po cel den za 700 den. dnevnica. Mi isplaka sekoja nedela pari e sega problemot e toa sto treba namesto nie kako familija da dademe pari okolu 35.000 den za x pricina oni ke dadat ama mi prerece striko mi deka toa ne bil negov problem tuku nas problem. E sega majka mi za ova mi pravi problem ne saka da odam od kaj striko mi da odam vo drugata firma da rabotam em osiguran em se pod red. Znaci ne znam kaj da odam i shto da pravam mislam i nikako da ne smislam. Za 700 den ne mi se raboti po cel den oti polovinata pari kje mi gi skrati polovinata kje mi gi dade. Oti vo firmata nema nikoj vraboten samo ja sum i cela rabota e na mene ne mozam vo grad da izlezam od negovata rabota. Daj barem kazete svoe mislenje shto mislete dali da ostanam ili da si odam?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Ajde kazete vaka. Rabotam vo prodavnicata kaj striko mi i ne sum osiguran kaj striko mi sega dobiv rabota vo seriozna firma ama majka mi se rasprava so mene poradi toa sto saka da odam vo drugata firma, a kaj striko mi rabotam po cel den za 700 den. dnevnica. Mi isplaka sekoja nedela pari e sega problemot e toa sto treba namesto nie kako familija da dademe pari okolu 35.000 den za x pricina oni ke dadat ama mi prerece striko mi deka toa ne bil negov problem tuku nas problem. E sega majka mi za ova mi pravi problem ne saka da odam od kaj striko mi da odam vo drugata firma da rabotam em osiguran em se pod red. Znaci ne znam kaj da odam i shto da pravam mislam i nikako da ne smislam. Za 700 den ne mi se raboti po cel den oti polovinata pari kje mi gi skrati polovinata kje mi gi dade. Oti vo firmata nema nikoj vraboten samo ja sum i cela rabota e na mene ne mozam vo grad da izlezam od negovata rabota. Daj barem kazete svoe mislenje shto mislete dali da ostanam ili da si odam?
па според мене треба да се вработиш во фирмата
зошто? затоа што како што рече самиот немаш ни време за во град е ова е многу лошото ти работиш цел ден а и мани тоа дури за банална цена од 700 ден
Во фирма си е др сигурно ке работиш 8 часа(можеби а можеби и не ), ке си осигуран , ке зимаш добра плата(можеби не почетна но потоа да..), и ке имаш време за твои животин обврски
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Ajde kazete vaka. Rabotam vo prodavnicata kaj striko mi i ne sum osiguran kaj striko mi sega dobiv rabota vo seriozna firma ama majka mi se rasprava so mene poradi toa sto saka da odam vo drugata firma, a kaj striko mi rabotam po cel den za 700 den. dnevnica. Mi isplaka sekoja nedela pari e sega problemot e toa sto treba namesto nie kako familija da dademe pari okolu 35.000 den za x pricina oni ke dadat ama mi prerece striko mi deka toa ne bil negov problem tuku nas problem. E sega majka mi za ova mi pravi problem ne saka da odam od kaj striko mi da odam vo drugata firma da rabotam em osiguran em se pod red. Znaci ne znam kaj da odam i shto da pravam mislam i nikako da ne smislam. Za 700 den ne mi se raboti po cel den oti polovinata pari kje mi gi skrati polovinata kje mi gi dade. Oti vo firmata nema nikoj vraboten samo ja sum i cela rabota e na mene ne mozam vo grad da izlezam od negovata rabota. Daj barem kazete svoe mislenje shto mislete dali da ostanam ili da si odam?
Ти сакаш да одиш во другата фирма или не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom