(Кајгана избира) Најдобри серии на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
И бидете малце креативни кога гласате. Може да кажете: зошто, како, што...

Јас, во првиот дуел гасам за Fringe: тоа е најдобрата серија со лоша глума која ја имам гледано во животов. Колку само фејспалмови имав лупнато зашто Ана Торв ни на живо се смееше, ни на мртво плачеше, ама пак уживав во секоја епизода. Тоа е серија која одбележа еден период од мојот живот кој никогаш нема да го заборавам, исто така. Killing Eve ја немам гледано, за жал, ама еве, неколкуте гласа тука ме мотивираа да ја ѕирнам.

Втор дуел: Dexter ја почнав тогаш кога беше најголем хит и сите зборуваа за неа. Изгледав само 10 епизоди (првата сезона) и ја прекинав. Едноставно не беше my cup of tea. Ме нервираше внатрешниот монолог на Декстер (актерот, btw, го обожувам, уште од Six Feet Under), ми сметаа крвиштата, и не можев да ја продолжам. Затоа, во овој дуел ќе гласам за The Witcher, се надевам ќе излезе уште една култна серија од неа!
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ајде, не сакав да замарам. Killing Eve бидејќи актерката Џоди Комер ја имам приметено и во The white princess, вонсериска е и многу убедлива како мултилингвалната камелеонка т.е. руска асасинка Виланел, а Dexter, исто поради одличната глума на главниот актер, преку која ни ја доближува и до одредена мера ни ја прави и „посимпатична“ психата на еден професионален убиец.
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
440
Поени од реакции
366
Fringe, едноставно заради Walter :). The Witcher ми беше каде каде поинтересна од Декстер, додуша Декстер ја имам гледано одамна и не цела серија. Не ја изгледав затоа што ми стана досадна.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
1. Killing Eve.
Не можам да кажам дека ми е гилти плежр, зашто е добра серија уствари. Може само гледањето на Виланел ми е гилти плежр, многу ми е симпатична ко психопат.

2. The witcher.
Декстер не ми е гледана.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
И бидете малце креативни кога гласате. Може да кажете: зошто, како, што...
Океј... Од првиот дуел ни Fringe ни Killing Eve не ми се гледани, но според тоа што Fringe е од JJ Abrams и во него глуми Lance Reddick - повеќе ме тера да ја гледам неа отколку другава.

Dexter vs. The Witcher... Dexter имаше 8 сезони од по 12 епизоди, The Witcher до сега само 1 сезона со 7 епизоди. Прерано е да се прогласува The Witcher за било што иако има голем потенцијал, но FOR FUCK SAKE нека направат recast на Triss, Fringilla па дури и на Ciri.
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Првиот дуел
Килинг Еве овде секој што ја има гледано знае како глуми Џодие Комер. Имаше коментари на јутуб незнаеш дали стварно глуми или и во реалниот живот е психопатка :D царица е.
А за вториот и двете ми се гледани според мене Декстер е многу подобра.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Fringe - ми беше прва сај фај серија која сум ја гледал и ми го смени мислењето за сај фај жанрот (мислев сај фај значи вонземјанци и други планети). Исто така хуморот на Волтер беше врв и како низ цела серија не можеше да го запамти името на асистентката :pos:

Dexter - едноставно ми оставија многу јак впечаток првите 4 сезони, нон стоп во исчекување, посебно финалето на четврта, иако следните четири беа тапа. Мислам ја гледав одма по Six Feet Under и на почетокот ми беше тешко да го навикнам во таа улога, пошто претходно 5 сезони го гледав во улога на педер. Плус и не ми е гледана The Witcher, така да гласот оди за Dexter.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Killing Eve - доста добра серија која кога ја почнав не мислев дека ќе ја загледам. Особено мислам дека ме навлече самата Виланел со предобра глума, ја крепи серијата и прај епизодите да се уживање.

The Witcher - пошто ми стои за една од најдобрите нови серии, со огромен потенцијал и сакам да видам на кај ќе оди. Ама засега е феноменална и сакам да речам дека имам замерки, ама е од оние серии каде не ги гледам "грешките" и ја уживам максимално цела серија и долго од после сум уште под импресии. Башка Хенри очигледно премногу инвестира во ликот. И секси е. Многу.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Fringe ја имам гледано три пати до сега, едвај чекав да излезе нова епизода во периодот кога се емитуваше.
А се одлучив за Dexter затоа што имам повеќе изгледани епизоди отколку што ја имам The Witcher која едноставно не ми легна кога првпат ја пуштив да ја гледам.
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
1. Fringe првата сезона многу ме потсеќаше на The X-Files и имаше добра приказна исполнета со мистерија и неколку допадливи ликови. Одамна ми е гледана но два лика се одвојуваат и ми остануват во сеќавање - Оливија и лудиот доктор/научник Бишоп.

2. Тука ја одбирам The Witcher чисто затоа што е мој тип на серија, обожавам fntasy/sci-fi. The Witcher исто има добар сундрак и моќна продукција, добра сценографија и костимографија кај мене носат многу поени.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
1. Twin Peaks (1990)


2. Twin Peaks: The Return (2017)



Не дека немало други серии што ептен ми се допаѓале, ама овие две буквално ги померија границите на уметничка експресија кога се појавија, и во 1990 и 2017. Едноставно внесоа толку нови елементи во жанрот што е неверојатно.


Lynch никогаш не ме разочарал, никогаш, лошо нешто од човеков немам видено. Дефинитивно еден од најголемите уметници што живее денес, за 300 години ќе го слават како денес што го славиме Рембрант или Веласкез.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Fringe - немам коментар
Dexter - немам коментар
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom