Кафе

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.977
Слична сторија....





... све додека не ја открив мешавината со грчкото засладено млеко ну-ну. Малку со топла вода за да го стопиш лепакот и терај. Ќе те бендиса.
Млеково го има во нашите маркети?
Обично пијам црно кафе, без млеко, без шеќер :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.124
osven cenata i ednostavnost za podgotovka, i valjda navika, ima li druga pricina so go forsirate nescafe?
jas bev na nego od koga pocnav da pijam kafe do pred 2-3 godini koga pocnav da kupuvam masini za kafe
Јас ги презирам машиниве (овие евтиниве со капсули) поради нивниот брз истек на гаранција и лесна расипливост и затоа повеќе се свртев на постариот hardware mode (ѓезве/мока пот). Ама некад ми се пие кафе набрзинка и едино што ми паѓа на памет се овие чисти нескафиња. Оние 3 во 1 не вредат да се спомнат тука.
Млеково го има во нашите маркети?
Обично пијам црно кафе, без млеко, без шеќер :)
У веро и само у веро, директен увоз.
Исто као тебе, преферирам црно кафе, ама оваа комбинација ми беше откровение пред некое време.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.140
Поени од реакции
8.954
Јас ги презирам машиниве (овие евтиниве со капсули) поради нивниот брз истек на гаранција и лесна расипливост и затоа повеќе се свртев на постариот hardware mode (ѓезве/мока пот). Ама некад ми се пие кафе набрзинка и едино што ми паѓа на памет се овие чисти нескафиња. Оние 3 во 1 не вредат да се спомнат тука.

У веро и само у веро, директен увоз.
Исто као тебе, преферирам црно кафе, ама оваа комбинација ми беше откровение пред некое време.
3vo1, toa e ozbilno loso, da ne koristam pogrdni zborovi.
inace, se soglasuvam za masini na kapsuli. plus toa espreso nema dopirna tocka so toa od zrna. jas godina dena sum strogo na espreso od masina.
ama sekogas e prijatno koga nekoj kje ponudi instant kafe, najcesto na frizer, opstonarodno, premnogu spomeni ima u nego
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.934
Поени од реакции
10.566
Јас ги презирам машиниве (овие евтиниве со капсули) поради нивниот брз истек на гаранција и лесна расипливост и затоа повеќе се свртев на постариот hardware mode (ѓезве/мока пот). Ама некад ми се пие кафе набрзинка и едино што ми паѓа на памет се овие чисти нескафиња. Оние 3 во 1 не вредат да се спомнат тука.

У веро и само у веро, директен увоз.
Исто као тебе, преферирам црно кафе, ама оваа комбинација ми беше откровение пред некое време.
Фрапето го прават со тоа млеко затоа и тој посебен вкус го има, мене ме нервира што кај нас ги нема тие малите за една доза зашо се практични за турско кафе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Јас ги презирам машиниве (овие евтиниве со капсули) поради нивниот брз истек на гаранција и лесна расипливост и затоа повеќе се свртев на постариот hardware mode (ѓезве/мока пот). Ама некад ми се пие кафе набрзинка и едино што ми паѓа на памет се овие чисти нескафиња. Оние 3 во 1 не вредат да се спомнат тука.

У веро и само у веро, директен увоз.
Исто као тебе, преферирам црно кафе, ама оваа комбинација ми беше откровение пред некое време.
зборење у празно, подобро кажи скапи ми се капсулите него вакви глупи коментари.

@Milanisimus и ти во рок од 5 дена пиеш 1кг еспресо ??
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.140
Поени од реакции
8.954
зборење у празно, подобро кажи скапи ми се капсулите него вакви глупи коментари.

@Milanisimus и ти во рок од 5 дена пиеш 1кг еспресо ??
nezz kon koj ti e komentar za cena.

ne mi se skapi uopste, na kafe ne stedam. najskapite kapsuli (za espreso cisto) mi se od nespreso, onie so 11,12 jacina kazaar po staro, sega napoli palermo nesto.
tie se otprilika 30denari po kapsula (za Svedska).
tie se liti vo sporedba so espreso od masina vo zrna.
1kg espreso vo zrna mi trae nekade 2-3 meseca grubo, ne sum vodel bas evidencija, posto probuvam razlicni
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
nezz kon koj ti e komentar za cena.

ne mi se skapi uopste, na kafe ne stedam. najskapite kapsuli (za espreso cisto) mi se od nespreso, onie so 11,12 jacina kazaar po staro, sega napoli palermo nesto.
tie se otprilika 30denari po kapsula (za Svedska).
tie se liti vo sporedba so espreso od masina vo zrna.
1kg espreso vo zrna mi trae nekade 2-3 meseca grubo, ne sum vodel bas evidencija, posto probuvam razlicni
ДОбро знаеш дека зрното од отварање мораш макс до 10дена да се користи, после тоа тури му к.р на квалитетот на кафето
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.140
Поени од реакции
8.954
ДОбро знаеш дека зрното од отварање мораш макс до 10дена да се користи, после тоа тури му к.р на квалитетот на кафето
mozda toa e optimalno, ne sum go sretnal toa nikade do sega. po otvaranje gi isturam vo zatvorena kutija. pri dopolnuvanje se osekja svez i jak miris, a i kafeto ne mi deluva kako da ima razlika.

na muabetot so masinite so kapsuli od prethodno, ne bi rekol deka se lesno rasiplivi, bas tie najmalku odrzavka i prostor za rasipuvanje imaat. dve nespresso mini esenca so sum kupil imaat po 3 godini, osven descaling periodicno, nisto drugo ne barale do sega
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.124
зборење у празно, подобро кажи скапи ми се капсулите него вакви глупи коментари.

@Milanisimus и ти во рок од 5 дена пиеш 1кг еспресо ??
Паре нису проблем, „инвестирам“ во квалитетно средно мелено за мока пот. Точно е што викаш дека што подолго седи тоа побргу му се губи квалитет. Но оние машинчиња за долче густо итн, се живо срање, бараат поголемо инвестирање на време и одржавање, пазење, тинтрање, мека вода курци палци, за нешто што можам за 40-50 денари во секој кафич за to-go да го земам во секунда. Радије би зел некоја скапа машина која би ми праела одлично кафе по желба него ли некои препарати (како млеко во прав) нафрлени во капсула. Ми ја сфаќаш поентата... А имам пробано, не е до толку лош вкусот, но некако вештачки се осеќа.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.934
Поени од реакции
10.566
Паре нису проблем, „инвестирам“ во квалитетно средно мелено за мока пот. Точно е што викаш дека што подолго седи тоа побргу му се губи квалитет. Но оние машинчиња за долче густо итн, се живо срање, бараат поголемо инвестирање на време и одржавање, пазење, тинтрање, мека вода курци палци, за нешто што можам за 40-50 денари во секој кафич за to-go да го земам во секунда. Радије би зел некоја скапа машина која би ми праела одлично кафе по желба него ли некои препарати (како млеко во прав) нафрлени во капсула. Ми ја сфаќаш поентата... А имам пробано, не е до толку лош вкусот, но некако вештачки се осеќа.
Две години имам Крупс со ДГ капсули, 3500ден купен и до сега само еднаш ми има побарано да му направам прочистување од бигор а правам миниум дневно две кафиња а средството го земав 300ден од 7гр кое има за пет пати
Вода кога флаширана кога од чешма, капсули цело време има на акција и се околу 200ден, единствено не ми се свиѓа што се големи за разлика од неспресо и сега би земал таков апарат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Да се надоврзам и јас и да го исхејтам и јас истотака BLACK ROAST од НЕСКАФЕ, сабајлечки набрзина пијам инстант кафе и мислев ова ќе е нешто подобро од регуларното нескафе али катастрофа едвај чекам да го испијам и да го фрлам, криво ми е што го платив толку а такво кафе можев да земам за 4пати поефтина цена.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.143
Поени од реакции
5.708
Pisatelot Balzak piel po 30 kafinja dnevno, kako bi ostanal buden za da gi sozdava svoite remek dela. Spiel samo po 2h. Podocna koga razvin pogolema tolerancija na kafe, pocnal da gi jade zrncata zivi.

Od druga strana pak, Pisatelot Volter piel duri po 50 kafinja dnevno.

Sto se odnesuva do mene, jas pijam po 2-3 kafinja dnevno. Organsko kafe od dm.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.916
Поени од реакции
7.581
Има некоја разликата Nescafe Classic (она обично што не е Strong, Mild и друго) во лименка и во тегла освен пакувањето?

Неколку пати купувам во кесичка пакување Nescafe Classic и зрната се како да е мелено во блендер. Не е исто како во лименка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom