Кафе

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Какво кафе обожавате по дома да си направите? Значи не во кафиќи што нарачувате, туку ваша изработка стриктно.

Јас до пред две години не правев кафе дома, само по кафиќи сум пиела пошто немало што друго да се нарача. Потоа го открив моето омилено кафе и сега пред доручек него си го правам. Значи само од лешник - има преубава арома.

 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.154
Поени од реакции
11.493
Немелено. После дома го мелам и го припремам во оние алуминиумски чајничиња кои народно ги сметаат за еспресо а врска немаат.
И една ампула млеко и сосема малку шеќер.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.090
Поени од реакции
2.780
Franck или гранд златно кафено пакување ,со малку шеќер и hochwald 10g млеко од кам.Иначе тури им оцет пак ќе се добри овие кафиња.
 
П

Пе Џо

Гостин
Засега најубаво шо го иам пробано кај нас. Многу темна боја фаќа и горчи.
Едно истотака убао е од Броз Кафе (кафичот на партизанска) на рефус,мелено јамајканско. Не му треа шеќер.

 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.882
Поени од реакции
5.636
Има некои ли шо не пијат кафе,као мене ?! Едноставно кусот,не е за постојано пиење :)
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
667
Чисто црно турско, имам бакарно ѓезве од на баба ми времето, каква арома ,,ваде,, (y) за мерак. Гранд кафе ми е на прво место или евентуално пресно мелено.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.495
Поени од реакции
538
Црно, турско, густо (две лажички кафе на еден филџан), горко (без шеќер)...
Производители: Grand (Grand Aroma е доста добро), Pascalin и Franck.
Исто како и јас што го пијам само што за разлика од тебе јас ставам и една лажица шеќер . И во право си за Grand ,одлично кафе е и обично купувам или Grand Aroma или Grand Gold .
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.478
Нескафе.... 3 во 1.... :)
А исто така и најчесто најобично кафе Кубанита и она Браво :)

Многу е важно и ѓезвето при варење на црново турско кафе..... имам преметено овие што се од бабиве и дедовциве од бакар, од бронза..... даваат многу подобар вкус од овие денешниве од што и да и се :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
21.713
Поени од реакции
47.114
Има некои ли шо не пијат кафе,као мене ?! Едноставно кусот,не е за постојано пиење :)
Не студираш ? :P

Шала на страна.
Само капучино пијам (стриктно со вода)
Произведувач... најчесто Браво
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.678
Поени од реакции
522Ова највеќе ми иде со баба у двор уз оговарање или уз турска серија ммммммммм уживање:pipi:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.154
Поени од реакции
11.493
Исто сакам да напоменам дека пљуни му се на кафето кое нон-стоп има наградни игри. Маркетиншки трик за да се продаде што повеќе, а квалитет - ко те пита.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
677
Поени од реакции
635
Црно кафе - турам лажиче нес и топла вода. Нит шеќер нит млеко[DOUBLEPOST=1393501786][/DOUBLEPOST]
Немелено. После дома го мелам и го припремам во оние алуминиумски чајничиња кои народно ги сметаат за еспресо а врска немаат.
И една ампула млеко и сосема малку шеќер.
Од кај го купуваш кафето у зрна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom