Кафе

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Има некоја разликата Nescafe Classic (она обично што не е Strong, Mild и друго) во лименка и во тегла освен пакувањето?

Неколку пати купувам во кесичка пакување Nescafe Classic и зрната се како да е мелено во блендер. Не е исто како во лименка.
i jas imam primeteno deka se positni vo kesickite vo pomali pakuvanja.

za limenka ili staklo - jas preferiram koga ima staklo (mada kaj nas gi forsiraat limenkite povekje).
ako se i dvete Classic ne bi trebalo da ima razlika vo vkus/kvalitet. ako pamtam dobro, imase razlika vo gramaza i cena
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
i jas imam primeteno deka se positni vo kesickite vo pomali pakuvanja.

za limenka ili staklo - jas preferiram koga ima staklo (mada kaj nas gi forsiraat limenkite povekje).
ako se i dvete Classic ne bi trebalo da ima razlika vo vkus/kvalitet. ako pamtam dobro, imase razlika vo gramaza i cena
Jaс ретко кафе пијам но кога пијам кафе сакам тоа да е Nescafe со млеко. Викаат не било добро кафе со многу млеко но мене ми е убаво такво. Јас и мајками пиеме каге со многу млеко.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Секоја чест за Nescafe последниве неколку лета често гледам летен период акција со чаша, со шејкер, со силиконски калап за мраз, со апаратче за матење кафе.. За ладно кафе супер акција поклон.

Исто и преку есен, зима и пролет супер е акцијата со шољите црвени. Но сепак летниот период е одлично ова со чашиве стаклени.

Штета што јас ретко наоѓам таква акција или ако има таква акција јас веќе имам купено Nescafe и ќе помине акцијата брзо.

Чашиве за Frappe се одлични убави дебели. Денес си купив таква.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.541
Поени од реакции
9.095
Единствена легална психоактивна дрога заедно со марихуаната во пакет во некои земји... Ве фаќа ли нервоза вас зависниците кога нема да испиете бар по 5-6 кафиња на ден а сте испиле само едно дента? Така слично се чувствуваат и зависниците од тешки дроги...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Единствена легална психоактивна дрога заедно со марихуаната во пакет во некои земји... Ве фаќа ли нервоза вас зависниците кога нема да испиете бар по 5-6 кафиња на ден а сте испиле само едно дента? Така слично се чувствуваат и зависниците од тешки дроги...
повише нервоза и анксиозност ствара ако пиеш 5-6 кафиња него да не испиеш ниедно. Ја искрено го пијам онака од мерак. И да не испијам ниедно исто ми се фаќа.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.541
Поени од реакции
9.095
повише нервоза и анксиозност ствара ако пиеш 5-6 кафиња него да не испиеш ниедно. Ја искрено го пијам онака од мерак. И да не испијам ниедно исто ми се фаќа.
Па токму затоа пишав за зависниците. Работата е во тоа да пиеш кафе а да не си зависник а не да бидеш зависник и да пиеш по 5-6 дневно. Јас верувам дека колку повеќе пиеш кафиња толку повеќе си нервозен и бонус повеќето срцеви заболувања се од пиење кафиња и недоволно спиење.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Па токму затоа пишав за зависниците. Работата е во тоа да пиеш кафе а да не си зависник а не да бидеш зависник и да пиеш по 5-6 дневно. Јас верувам дека колку повеќе пиеш кафиња толку повеќе си нервозен и бонус повеќето срцеви заболувања се од пиење кафиња и недоволно спиење.
Све пореметува кафето, пулс, притисок, срцев ритам, покачува стрес. Сеа некој не го осеќа, али кад тад ќе го осети ако продолжи така на долг рок.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.541
Поени од реакции
9.095
Све пореметува кафето, пулс, притисок, срцев ритам, покачува стрес. Сеа некој не го осеќа, али кад тад ќе го осети ако продолжи така на долг рок.
Ќе го осети со првиот срцев удар...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Ќе го осети со првиот срцев удар...
Не е толку страшно, али може да се створи проблем хроничен со притисок и слични психолошки појави како анксиозност и слично.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
повише нервоза и анксиозност ствара ако пиеш 5-6 кафиња него да не испиеш ниедно. Ја искрено го пијам онака од мерак. И да не испијам ниедно исто ми се фаќа.
Мене ми се најсмешни овие што “не можат” да го пијат без цигара. :tapp:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
ima li nekade da najdam nescafe classic so casha, od crvenite promotivni?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.173
Колку го усраа Браво секоја чест... Нит вкус на кафе, нит арома на кафе, сакаш да пиеш благо кафе, исто како блага вода да си пиел. Се си мислам дека народов сеуште го купува ради наградите што ги делат, инаку моментално се чиста нула.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.098
Колку го усраа Браво секоја чест... Нит вкус на кафе, нит арома на кафе, сакаш да пиеш благо кафе, исто како блага вода да си пиел. Се си мислам дека народов сеуште го купува ради наградите што ги делат, инаку моментално се чиста нула.
Дап, јас го пијам без шеќер. Има неверојатна разлика во вкусот...
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.002
Колку го усраа Браво секоја чест... Нит вкус на кафе, нит арома на кафе, сакаш да пиеш благо кафе, исто како блага вода да си пиел. Се си мислам дека народов сеуште го купува ради наградите што ги делат, инаку моментално се чиста нула.
Гранд цепајте или јакобс, ако не уживаш во кафето се е џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom