Камерите и радарите на МВР ставени во функција + презентирана „Пази радар“ апликација

F

FARANG

Гостин
Тие што возат како каубојци возат така пошо некој им штити грб, им кине пријави. Ќе си продужат така да се понашаат како градот да е на татко им. Ќе плаќа обичниот граѓанин што закаснил милисекунда наместо жолто на црвено поради тоа што се брзал за на работа затоа што заглавил кога го носеле Грујо на работа. Позната приказна.
Tipicno makedonsko razmisluvanje... Toj sto kasni radi guzva u skopje ocigledno ne zaglavil u guzva u nekoj pogolem grad. Pa distancite vo SK se u prosek 5 min eve neka se 10-15 min. Dojdi kaj mene vo Melburn ili koga patuvam niz Azija pa vidi guzva. Pomini po saat dva u kola u eden pravec i ke pravime muabet. Toj sto kasni na rabota kasni oti e nemaren i ne trgnal 5-10 min porano. Ako projdes na crveno za mili sekund i so toa go stavis mojot i tvojot zivot na kocka pa covece ti si IDIOT. I sto si naprail? Si stignal pobrzo za 60 sekundi, svaka cast.

A na tie sto nekoj im stiti grb ostavi gi. Ne se tvoj problem. Koga togas ili ke platat za toa so sobrakjaka ili toj sto im stiti grb ke go skicmat eden den pa posle uste potesko e da se priviknat na novite pravila. Nauci da si gledas za sebe i da ne se zamaras so drugite, veruvaj mi podobro ke zivees.
 
S

Shaman

Гостин
Али финтата е што сето тоа ја руши приватноста на граѓаните. Уште по подло е тоа што немаше никакво известување, ниту кај се поставени, ниту од кого, ниту колку пари сме дале за ова, ниту која е нивната намена, ниту пак некој објасни како ќе се контролира снимениот материјал и како ќе биде заштитен од злоупотреба.

На здравје сликање матуранти.
ако мислиш дека приватноста ти е нарушена, требало да реагираш кога се носеше законот.
и сега не е касно ама ..... тоа никој нема да го смени. МВР има право да снима јавни површини и
само јавни површини и ќе се снимаат.
и на крај краева, реално гледано, кога ќе излезеш од дома, ти приватност немаш,
а и на сред плоштад (јавна површина) приватност неможеш да бараш.
затоа што, како што си должен да носиш лична карта за да може во секое време да ти биде утврден идентитет,
така и може да те снимаат. мене ми се чини дека поише сите не боли за казните што ќе ги кркаме,
него за нешто друго.

може некои размислуваат и од друга страна. колку ќе помогне ова за намалување на криминалот, за нарушувања на јрм и слични работи.
ама тоа никој не го спомнува. сите се плашат од казни, а се кријат позади приватност.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Камерите биле дел од проектот "Безбеден град". :icon_lol:

Чоевече се осеќам ко во турско да живеам, кај те ебат, те тепаат и те убиваат, па ќе си платиш и казна. :) За 2011 та месечно по основ на неоданочени приходи (тука спаѓаат разни видови казни, глоби, такси и пичке си материне) во Буџетот се собирале во просек по 7 милиони евра од месец, во Мај таа бројка изнесувала 12 милиони евра.:)

Немојте да се чудите ако во државава не останат Македонци, освен ако не се појави Робин Худ во скоро време. :)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
Ej decki abe kameri imalo i na drugi javni mesta ne samo na patistata!! E sega neka se pazat shvelristata hahahaha.Osekam deka ke ima smeshki i dosta teshka erotika na youtube :).
Aj so ke bide pobezbedno i so ke se polni budzetot od kazni, tuku ke se zgolemat trosocite za angazmani na advokati, ke se plakaat sudski procesi t.e brakorazvodni parnici, taka sto od postavuvanjeto na kamerive ke imame mnogu posiroka korist :).
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Така така само напред, ова е тоа што им треба на каубојците со коли и со мотори. Еднаш засекогаш нека профункционираат сообраќајните закони бидејќи по улиците е див запад.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ако пред 2 години бев жестоко против ова, сега (со последните настани) имам делумно променето мислење.
Камери да, но со најстрога контрола против (зло)употреба за лични цели кои не се поврзани со безбедноста.
 
S

Shaman

Гостин
Ако пред 2 години бев жестоко против ова, сега (со последните настани) имам делумно променето мислење.
Камери да, но со најстрога контрола против (зло)употреба за лични цели кои не се поврзани со безбедноста.

Види шала на страна и со 200% почит спрема приватноста.
Јас да начекам некаде снимка направена од кај мене дома (нели пошто може со ротационите камери и во тераса да ти снима, ако не им е тоа работа) има да се истепам од триње со раце зашто ги добиваш на суд и ќе ги откорнеш од пари зимање.
А имај и во предвид дека, тој што ќе го фата дека прави злоупотреби, можеш и ти лично да го тужиш, башка МВР и тој ќе запамти
кога работел во МВР. Има легитимацијата низ нос да му излезе.
 

TORPEEDOOZ

+_-SNIPER-_+
Член од
6 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
25
A дали ќе се снимаат само патиштата улиците автопатите или и станбени згради, приватни куќи. И дали ќе се снима само во централното градско подрачје или и во периферните делови(населби) од градот,дали ќе се снима и во селата, дали ќе се снима само по СКопјево или и по другите градови(внатрешноста) на државата.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.559
Поени од реакции
6.669
А на Дижонска има камери? ,,

Незнам како се расподелени ама најмногу битребало да има на место каде што криминалот е најдостапен и има најмногу сообракајни прекршоци (читај јаја паша). А не да јаде некое старче што зема пензија од 100 евра казна што на жолто поминал на семафор.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Tipicno makedonsko razmisluvanje... Toj sto kasni radi guzva u skopje ocigledno ne zaglavil u guzva u nekoj pogolem grad. Pa distancite vo SK se u prosek 5 min eve neka se 10-15 min. Dojdi kaj mene vo Melburn ili koga patuvam niz Azija pa vidi guzva. Pomini po saat dva u kola u eden pravec i ke pravime muabet. Toj sto kasni na rabota kasni oti e nemaren i ne trgnal 5-10 min porano. Ako projdes na crveno za mili sekund i so toa go stavis mojot i tvojot zivot na kocka pa covece ti si IDIOT. I sto si naprail? Si stignal pobrzo za 60 sekundi, svaka cast.

A na tie sto nekoj im stiti grb ostavi gi. Ne se tvoj problem. Koga togas ili ke platat za toa so sobrakjaka ili toj sto im stiti grb ke go skicmat eden den pa posle uste potesko e da se priviknat na novite pravila. Nauci da si gledas za sebe i da ne se zamaras so drugite, veruvaj mi podobro ke zivees.
Очигледно доста време живееш во Мелбурн па појма немаш како е овде. Порано палеше онаа финта кога се најголемите гужви (претежно пред 8 часот сабајле и после 4 попладне) да си изнајдеш некој алтернативен пат, макар и со поголема километража, да стигнеш побрзо некаде. Типичен пример ти е еднонасочната уличка покрај сајмиште, пробај осуди се да поминеш од таму додека се гужвите! За автобус па ич да не коментираме. Од Ново Лисиче до Карпош ти се подребни ~50 минути. За споредба, на оние од Тетово им се потребни ~30.

За вториот болд, тргни и пола саат порано... Ако фатиш на некој семафор како поминува Грујо и компанија, спремај се за отказен лист пријателе.

Него исто сакав да прашам за една ствар што често ме иритира... Дали со ова ќе се казнуваат мороните што не прават место да помине амбулантно (или било какво од тој тип) возило? Или па, уште поважно, дали ќе се казнуваат мороните што ги користат овие возила како шанса за поминување на црвено и зголемување на брзината? Имало дешавки кога 10 возила ќе се залепат позади ко црево и цел град е нивен!
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Ако пред 2 години бев жестоко против ова, сега (со последните настани) имам делумно променето мислење.
Камери да, но со најстрога контрола против (зло)употреба за лични цели кои не се поврзани со безбедноста.
Мене ме плаши злоупотребата, бидејќи снимките ќе се чуваат 6 месеци. За 6 месеци знаеш ли дека може комотно да те следат уствари ти што правиш, каде се возиш, кого превезуваш и тн. Искрено се надевам дека нема за тоа да ги користат, ама одма ми текнува на банален пример, накурчен џандар или вработен во мвр, и сака да се одмазди на некого или шо и да е...

Инаку ме интересира, ќе регистрираат ли камериве брзина на возење, тоа никаде конкретно не можам да го прочитам?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Да те следат? Чекај малку, ако некој сака да те следи мислите дека не може преку други механизми да го направи тоа? Кој ќе те следи? Од МВР? Ова е пракса која функционира во Европа, кај нас владее стигма на почеток а како ќе одмине времето само позитивни резлутати може да даде од целокупното насочување на возила преку контролниот центар, до криминал и целосна сообраќајна безбедност на улиците.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
ова камериве ќе да се од проектот Голем Брат
а за тоа дека ќе помогнат за безбедноста ми е како после свадба тапани ,2-3 години седат за џабе нит снимаа ни ништо се случија еден куп срања и конечно им текна да ги активираат, но сигурно баш кога ќе треба да снимат како некој криминалец бега или врши некое злодело ќе им падне системот, ќе им снема струја или пак ке им се посере некое врапче на леќата (бар така се вадеа досега од сега ќе видиме) ...
Но да почекаме и да видиме може ќе се сменат некој работи или пак камерите ќе станат уште еден ефикасен метод за полнење на буџетот :)
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
A дали ќе се снимаат само патиштата улиците автопатите или и станбени згради, приватни куќи. И дали ќе се снима само во централното градско подрачје или и во периферните делови(населби) од градот,дали ќе се снима и во селата, дали ќе се снима само по СКопјево или и по другите градови(внатрешноста) на државата.
Се шегуваш, така ?....
Што бара државата да снима приватен имот ?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
ова камериве ќе да се од проектот Голем Брат
а за тоа дека ќе помогнат за безбедноста ми е како после свадба тапани ,2-3 години седат за џабе нит снимаа ни ништо се случија еден куп срања и конечно им текна да ги активираат, но сигурно баш кога ќе треба да снимат како некој криминалец бега или врши некое злодело ќе им падне системот, ќе им снема струја или пак ке им се посере некое врапче на леќата (бар така се вадеа досега од сега ќе видиме) ...
Но да почекаме и да видиме може ќе се сменат некој работи или пак камерите ќе станат уште еден ефикасен метод за полнење на буџетот :)
Па не работеа бидејќи не беа инфраструктурно поврзани и не беше изграден контролниот центар на МВР. Уште пред 2 години кажаа дека ќе се активираат во почетокот на 2012.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom