Камерите и радарите на МВР ставени во функција + презентирана „Пази радар“ апликација

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Леле ама напредок, браво.
Стануваме робови преку ноќ.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Крајно време беше.Сега треба дегенериците кои не им се чека на црвено или прават прекршоци со слики од таблици да почнат да им стигнуваат казни или уште подобро известие од банка со слика дека направиле прекршок и дека од сметката им се одземени ххххх денари за сторен сообраќаен прекршок по тока 64 став 3 од законот за безбедност во сообраќајот.
Без диктатура нема култура
90% од тие што не ги почитуваат правилата пак нема да ги почитуваат и за разлика од тебе и мене нема ни да им стигнат дома „честитките“, а ти ќе плаќаш и кога ќе поминеш на жолто.

И тој некој од Мелбурн што зборуваше за метежот во Скопје, нека остане година дена во строг центар и да кристи секојдневно кола па после нека зборува.
 
F

FARANG

Гостин
90% од тие што не ги почитуваат правилата пак нема да ги почитуваат и за разлика од тебе и мене нема ни да им стигнат дома „честитките“, а ти ќе плаќаш и кога ќе поминеш на жолто.

И тој некој од Мелбурн што зборуваше за метежот во Скопје, нека остане година дена во строг центар и да кристи секојдневно кола па после нека зборува.

Xak, jas vo skopje godisno pominuvam 4 do 6 meseci sto se dovolno da imam slika za se sto se slucuva niz gradot. Ziveam na vodno vo blizina na amerkanskata rezidencija i Horhe. Ostatokot od vremeto go pominvuav vo Melburn, Sidnej i niz azija kade sto imam nekolku privatni biznisi. Znam mnogu dobro sto zboruvam toa sto ima dosta maloumni luge na forumot koj se trudat se da ispolitiziraat i se odbivni na sekoja promena kon podbro samo uste ednas pokazuva kolku sme nie kako nacija daleku od sovremeniot svet.

Uzivajte si vo vasata mizerija.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
ако се користат правилно камерите на раскрсниците, одамна требаше да ги има. Крајно време беше.

Зар проблем е ако се снимаат оние што иако гледаат дека имаат уште 0 секунди место да застанат стискаат гас?

Колку само луѓе летаа од општината во К3 до карпош 4, затоа што некој идиот лета да фати зелен бран!

Штета што кај нас ако не удриш по џебот не се менува ништо.
Штета ќе биде сепак ако селективно се казнува. Да почекаме да видиме...
 
F

FARANG

Гостин
Што збориш бе типично македонско размислување?

Барем мене не ми зборувај за МВР и за кинење на пријави, не знаеш какви закани има трпено член од моја фамилија за да прави такви работи и тоа нема добивано заштита од на работа, така да ако мислите дека живеете во Шведска, Норвешка и ова ќе има некое влијание, продолжете.

Znaci tebe ne ti smeta sto nekoj stava pritisok vrz clen na tvojata familija ili toa sto clenot na tvojata familija nema muda da odbie i sto toa i on samiot go krsi zakonot tebe ti SMETAAT kamerite zatoa sto sega toj clen ke ima poveke pritisok? Nema veze sto sega ke ima i cvrst DOKAZ vo raka deka prekrsokot e napraven i deka treba da se sankcionira vazno nikoj da ne vrsi pritisok vrz tvojot rodnina taka?

Vo Svedska, Norvseska i normalniot svet se zivee NORMALNO zatoa sto NARODOT taka saka da zivee. Toj sto pisuva kazni gi pisuva za site zatoa sto toa mu e rabota. Toj sto se zakanuva dobiva uste edna prijava. Ako pocneme taka da se odnesuvame mnogu brzo i vo MKD ke bide kako Svedska i Norveska. Problemot e sto nie sme naviknati da fakame vrski i da izigravame fraeri namesto da se stegneme i da gi pocituvame pravilata koj se napraveni za na nas da ni bide podobro.

Zaebi kamerite dajte i znacite i semaforite da gi izvadime pa nie i onaka sme divo pleme neka proaga prv koj ima pojaki vrski i pojaka kola. Taka sigurno ke imame pofunkcionalen sobrakaj. Site odat napred nie so sila se vrakame nazad, jaki sme nema sto.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.702
Поени од реакции
22.081
Ова нешто ко „пази куче“ му доаѓа?

Значи возам брзо, знам кај има радар, намалувам тука и после пак шибам 200.
Следно нека извадат апликација кога и каде има инспектори на УЈП
Тоа е заради заштеда на време и пари, си има логика. Чим имаш смартфон, имаш и пари. Чим имаш пари ондак си влијателен и џабе ќе ти пишат казна. За тоа време дур те застанат тебе, дур им кажеш кој ти е вујко, дур они да проверат, дур ти фраерски да се јавиш на 2-3 броја преку твојот смартфон да им се јават на џандариве што те застанале да не се занесуваат, ехе за тоа време они на едно 10 тина југовци и стокецови ќе им изналупаат по 300 јурци казна. Треба ли жичари, огради, врби во Вардар, порти, реплика на спејс шатлот во Розвел? Како мислиш ти.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не ова значи тие што имаат скапи мобилки да си ја симнат апликацијата во рок од една недела и да добиваат предупредување, додека за обичната раја и не се ни замараат.
Тие што имаат скапи мобиљки и аута, ќе си фураат исто како до сега со 200 km на h и не му ја многу мислат.. #МВР ФЕЈЛ
Скапи мобилни = апликацијата достапна за Андроид телефоните.

Дај не провоцирајте со безвезни постови на темава. Дури и ајфон 3Г е 6000 на старо да го земеш...скапи мобилни. :)
 
S

Shaman

Гостин
Ви текнува на клипчето од типот што го фатија “случајно„ на паркинг во србија со онаа плавушата. Епа пазете кај што правите таа казна мислам дека е поголема од онаа ако не застанеш на пешачки :tapp:
таа казна е голема. ама полицаецот што го пушти клипот сега мете улици по белград.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Тоа е заради заштеда на време и пари, си има логика. Чим имаш смартфон, имаш и пари. Чим имаш пари ондак си влијателен и џабе ќе ти пишат казна. За тоа време дур те застанат тебе, дур им кажеш кој ти е вујко, дур они да проверат, дур ти фраерски да се јавиш на 2-3 броја преку твојот смартфон да им се јават на џандариве што те застанале да не се занесуваат, ехе за тоа време они на едно 10 тина југовци и стокецови ќе им изналупаат по 300 јурци казна. Треба ли жичари, огради, врби во Вардар, порти, реплика на спејс шатлот во Розвел? Како мислиш ти.


Познавам најмалку 5-мина со југовци и кецови што имаат смарфон. Истоно од Mac)) сакам да го кажам. Смартфоните се достапни за секого, дури и за тие што не се многу богати, дури и за тие што немаат влијателни пријатели и врски во МВР.
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
177
Поени од реакции
113
Не знам само зошто си палнавте на законов?
зарем сметате дека начинот на кој се вози низ улициве е во ред, имаме совесни возачи?
дајте ви се молам, па гледаат на семафор дека имаат уште некоја секунда на зелено и наместо да забават тие се улетуваат за да го фатат семафорот а наидуваат на голема раскрсница и летаат глави!
За овој народ нема оправање, вака само да се удри по кесето па да му дојде памет!
Учествувајте во сообраќајот прописно и нема за што да се плашите, иако не познавам учесник кој не направил прекршок ама мора да се внимава.
Нели мислите дека мора да престане веќе овој сообраќаен хаос?
П.С. внимавајте кога позајмувате возило на некого, затоа што може да платите туѓ прекршок ;)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Не знам зашо ама стално ко ќе поминам под раскрсница шо снима 24/7 упатувам среден прст кон камерите и ич не ми е незгодно.
Криво ми е шо неам к** иначе стално ќе се држев за истиот додека ме снимаат.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Пази радар апликација...
Кога ке дојде нормална влада на власт брЕ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Не ми е јасно што е проблемот, зошто сте против апликацијата?
Ако не ја извадеше МВР, некој друг ќе ја направеше. Патем, веќе постојат исти (само треба сам да ги обележиш местата).
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Против апликацијата сме бидејки некои ке го почитуваат знакот само во досегот на радарот.
пр. Ако знакот за ограничена брзина е 100 , некои ке возат 100+, кога ке стигнат до радарот ке намалат и пак ке зголемат брзина.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Xak, jas vo skopje godisno pominuvam 4 do 6 meseci sto se dovolno da imam slika za se sto se slucuva niz gradot. Ziveam na vodno vo blizina na amerkanskata rezidencija i Horhe. Ostatokot od vremeto go pominvuav vo Melburn, Sidnej i niz azija kade sto imam nekolku privatni biznisi. Znam mnogu dobro sto zboruvam toa sto ima dosta maloumni luge na forumot koj se trudat se da ispolitiziraat i se odbivni na sekoja promena kon podbro samo uste ednas pokazuva kolku sme nie kako nacija daleku od sovremeniot svet.

Uzivajte si vo vasata mizerija.
Живеам во близина на влада, а студирам на ПМФ, горе доле 4км и најчесто патувањето од 12 до 17 часот во таа релација ми е околу 25-30 минути, а знае да биде и подолго(возач сум 6 години, пак до некаде искусен). Најдолго враќање ми било 3 саати поради протести пред суд и пак не се паркирав дома. Пешки истиот пат ми е околу 30-35 минути, па процени сам дали се исплати.
Претпоставувам дека доста од тие што ги викаш партиски тролови се огорчени ради двојните стандарди кои ги трпиме тука. „Избраната“ маса не плаќа никакви казни ни прекршоци, а тие ги прават големиот дел од истите додека обичните смртници трпиме и фрустрации и лечење комплекси од страна на неписмената полиција и безкорисните судии во истото тоа судство и на крај си плаќаме од џебот.
90% од местата кои беа забранети за паркирање и беа означени за пешаци сега се дозволени за паркирање АМА само ако си платиш, пешаците ќе мора да одат слалом меѓу коли. Бар една корисна работа нека излезе од казните што ќе ги пишат сега - бесплатни КАТНИ ГАРАЖИ насекаде.
И не се што ќе воведат „европско“ е за подобро, ова е чисто за полнење на буџет, да сакаа да го подобрат сообраќајот ќе одеа чекор по чекор, прво ќе ги исполнеа условите за добар сообраќај па на крај ќе ставеа камери за казни наместо обратно. Ама нели Македонија и Балканот, кој и да е на власт мора се да е обратно и хаотично.
--- надополнето: 10 мај 2012 во 14:40 ---
Не знам зашо ама стално ко ќе поминам под раскрсница шо снима 24/7 упатувам среден прст кон камерите и ич не ми е незгодно.
Криво ми е шо неам к** иначе стално ќе се држев за истиот додека ме снимаат.
Ќе ти сметаше воланот :D
--- надополнето: 10 мај 2012 во 14:53 ---
ако се користат правилно камерите на раскрсниците, одамна требаше да ги има. Крајно време беше.

Зар проблем е ако се снимаат оние што иако гледаат дека имаат уште 0 секунди место да застанат стискаат гас?

Колку само луѓе летаа од општината во К3 до карпош 4, затоа што некој идиот лета да фати зелен бран!

Штета што кај нас ако не удриш по џебот не се менува ништо.
Штета ќе биде сепак ако селективно се казнува. Да почекаме да видиме...
Кога веќе ги спомна бројачите на семафорите, изгледа не си ги приметил/а кај Соборна и Нова Македонија каде повеќето од времето се погрешно калибрирани и тебе ти одбројува пр. 15 секунди дека ќе биде зелено а во истиот момент ти се пали жолто светло. Истово нешто поретко се случува и кај суд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom