Камерите и радарите на МВР ставени во функција + презентирана „Пази радар“ апликација

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
se pojavi radar Kordon koj e predstaven od kompanijata “Paek Gain System”. Ovoj radar vo isto vreme može da registrira i snimi povekje od 30 avtomobili, preku fotografsko snimanje na registarskite tablici i licata na vozačite.
no zasega samo vo SAD :(

 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Epa takvo e denesnovo moderno vreme, od den vo den, se povekje i povekje losi megjucovecki odnosi, podelbi pomegju lugjeto po razno-razni osnovi, prijatelstvo vekje nema(osven za nekakov kjar i interes), bezbednost i sigurnost denes nema, kaj i da se svrtis samo omraza, nasilstvo i kriminal: kleveti, navredi, zakani, tepacki, krazbi, reket, ubistva, droga, oruzje i.t.n.
Porano kako malo dete se sekjavam kola da ostavis otklucena na ulica nikoj ne ti ja dirase, da ostavis otklucena vlezna vrata pak znaes deka nikoj nema da vleze, a denes kako prvo vo najbliskite ne si siguren: semejstvo, rodnini, prijateli, komsii, kolegi i.t.n.
Vo svoja kukja/stan zaklucen nokje, pa ne se custvuvas bezbedno, a kamo li pa da otides nekade na odmor 20/30 dena i da si go ostavis prazen domot tolku vreme, se prasuvas dali kje si go najdes ist kako sto si go ostavil. Da pustis dete na ulica i vo skolo neznaes dali kje ti se vrati doma zivo i zdravo.
I red drugi negativni primeri, ama toa e toa jbg moderno vreme, sekoj saka da ima, pa makar i da ograbi ili da ubie, bez da razmisli deka so toa on nisto nema da dobie, edino u zatvor kje zavrsi, samo sto kje napravi problemi i stres kaj drugata strana(ostetenata). :facepalm::facepalm:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
-ова со камериве да почекаме времето ќе покаже добра работа за власта да си ја полни касата,
за на обичниот и поштен човек да му извадат некоја пара од џебот со
факти и сигурен доказ за пред суд.А судот е нивни како и државата.
-Што ќе се случи кога прекршок ќе направи некои лингур на кој татко му
е функционер или со чин во УДБА или СВР да почекаме да видиме.
Како тогаш ќе функционира системов.(или тие се доживотно имуни на
казни и навреме вакцинирани) дали и за нив ќе важи снимката како доказ-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
-ова со камериве да почекаме времето ќе покаже добра работа за власта да си ја полни касата,
за на обичниот и поштен човек да му извадат некоја пара од џебот со
факти и сигурен доказ за пред суд.А судот е нивни како и државата.
-Што ќе се случи кога прекршок ќе направи некои лингур на кој татко му
е функционер или со чин во УДБА или СВР да почекаме да видиме.
Како тогаш ќе функционира системов.(или тие се доживотно имуни на
казни и навреме вакцинирани) дали и за нив ќе важи снимката како доказ-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
veke se pokaza sto ke se sluci ako prekrsok napravi clen na mvr i toa pred 10tina full hd kameri na plostad, zarem tolku brgu go zaboravivte. Snimkite ne gi ni spomnuvaat im odi arno, se pravat budali.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
-ова со камериве да почекаме времето ќе покаже добра работа за власта да си ја полни касата,
за на обичниот и поштен човек да му извадат некоја пара од џебот со
факти и сигурен доказ за пред суд.А судот е нивни како и државата.
-Што ќе се случи кога прекршок ќе направи некои лингур на кој татко му
е функционер или со чин во УДБА или СВР да почекаме да видиме.
Како тогаш ќе функционира системов.(или тие се доживотно имуни на
казни и навреме вакцинирани) дали и за нив ќе важи снимката како доказ-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Abe Anco, zarem do sega ne ja sfati i ne ja nauci lekcijata na zivotot. Zakonite vazat samo za obicnite ropaci(taka da se izrazam), a ne za tie prvoklasni osobi koi si gi spomnal vo tvojot post. No sekade e taka, vo bilo koja drzava, toa voopsto ne e nisto novo i nisto cudno. Zarem ako deteto na Sarkozy napravi nekoja dubara, zarem kje odgovara ? ili deteto na Obama ? ili deteto na Merkelkata ? Zarem Berlusconi dosega odgovarase za negovite zeleni i detski istresotini vo javnosta vo Italija ?
Zarem Sanader, iako sudot go proglasi vinoven za pronevera i korupcija od nekolku milioni evra, zarem kje lezi vo zatvor, ne, go pustija vo domasen pritvor i toa na kratok vremenski rok i red drugi primeri, so koi se dokazuva deka zakonite i kaznite vazat samo za vtoroklasnite i tretoklasnite ropaci t.e. obicni gragjani, a ne za onie od First Class
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Од денес, 7 мај 2012, камерите поставени на поголем дел од улиците на Скопје се пуштаат во употреба. Мислење? Ја мислам дека ќе не поплават со казни. Со среќа нека ни е.
 
O

Orion.

Гостин
Извор?

И колку е максимална дозволена брзина? Ја као шо си леткам малце тешко мене...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Па што не кажете порано, готов сум денеска....
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Епа ај со среќа нека ни е.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Е тек сега ќе биде јако
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
- Со камерите ќе можеме да реагираме и за брзо решавање на сообраќајниот хаос што се случува во определени периоди од денот и ќе регистрираме неправилности во сообраќајот - велат во МВР и додаваат дека снимките ќе послужат и како доказен материјал за прекршоци или кривични дела што не се поврзани со сообраќајот.

Kамерите ќе се користат и за анализа на густината на сообраќајот во одредени денови и во одредени периоди од денот. Потоа преку анализата ќе може да се усогласи протокот на моторни возила, ќе се штелуваат семафорите за да се усогласат во таканаречен зелен бран.
За овие две работи ги поштувам.. За второто посебно (y)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Чекај чекај. Ова значи дека сообраќаен прекршок пред 7-ми мај не е снимен ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom