Камерите и радарите на МВР ставени во функција + презентирана „Пази радар“ апликација

Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.118
Поени од реакции
9.250
Мене ме плаши злоупотребата, бидејќи снимките ќе се чуваат 6 месеци. За 6 месеци знаеш ли дека може комотно да те следат уствари ти што правиш, каде се возиш, кого превезуваш и тн. Искрено се надевам дека нема за тоа да ги користат, ама одма ми текнува на банален пример, накурчен џандар или вработен во мвр, и сака да се одмазди на некого или шо и да е...

Инаку ме интересира, ќе регистрираат ли камериве брзина на возење, тоа никаде конкретно не можам да го прочитам?
Ако има поставено и радари до нив да, ко во овој случај

 
Член од
20 декември 2011
Мислења
6
Поени од реакции
2
Ви текнува на клипчето од типот што го фатија “случајно„ на паркинг во србија со онаа плавушата. Епа пазете кај што правите таа казна мислам дека е поголема од онаа ако не застанеш на пешачки :tapp:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.318
Поени од реакции
165.579
Tipicno makedonsko razmisluvanje... Toj sto kasni radi guzva u skopje ocigledno ne zaglavil u guzva u nekoj pogolem grad. Pa distancite vo SK se u prosek 5 min eve neka se 10-15 min. Dojdi kaj mene vo Melburn ili koga patuvam niz Azija pa vidi guzva. Pomini po saat dva u kola u eden pravec i ke pravime muabet. Toj sto kasni na rabota kasni oti e nemaren i ne trgnal 5-10 min porano. Ako projdes na crveno za mili sekund i so toa go stavis mojot i tvojot zivot na kocka pa covece ti si IDIOT. I sto si naprail? Si stignal pobrzo za 60 sekundi, svaka cast.

A na tie sto nekoj im stiti grb ostavi gi. Ne se tvoj problem. Koga togas ili ke platat za toa so sobrakjaka ili toj sto im stiti grb ke go skicmat eden den pa posle uste potesko e da se priviknat na novite pravila. Nauci da si gledas za sebe i da ne se zamaras so drugite, veruvaj mi podobro ke zivees.
Што збориш бе типично македонско размислување?

Барем мене не ми зборувај за МВР и за кинење на пријави, не знаеш какви закани има трпено член од моја фамилија за да прави такви работи и тоа нема добивано заштита од на работа, така да ако мислите дека живеете во Шведска, Норвешка и ова ќе има некое влијание, продолжете.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.862
Мене ме плаши злоупотребата, бидејќи снимките ќе се чуваат 6 месеци. За 6 месеци знаеш ли дека може комотно да те следат уствари ти што правиш, каде се возиш, кого превезуваш и тн. Искрено се надевам дека нема за тоа да ги користат, ама одма ми текнува на банален пример, накурчен џандар или вработен во мвр, и сака да се одмазди на некого или шо и да е...

Инаку ме интересира, ќе регистрираат ли камериве брзина на возење, тоа никаде конкретно не можам да го прочитам?
Нека не те плаши тоа ни најмалку,мислам знаеш ли за такво нешто која координација треба ? А тешко дека некој од тие што ке бидат поставени за мониторинг,има толкава координација па и интелигенција за да направи такво нешто.
Е сега случајно ако те блицне со некој во кола што не би требало да е таму , и по некоја случајност го најдат баш тој дел од снимката.
Јеби га десило се,затоа има најлон кеси измислиле луѓето :pos:
 
T

Tetro

Гостин
Инаку ме интересира, ќе регистрираат ли камериве брзина на возење, тоа никаде конкретно не можам да го прочитам?
Би требало да имаат сензори за отчитување на брзината, но бидејќи малку е утнат проектот (информација од пријател кој учествуваше во монтажа на овие камери) и се верува дека нема да има отчитување на брзината, само може да ти извадат слика од кај си поминал/а и да те лажат/уценуваат да си платиш казна за поголема брзина од дозволената во услови на финансиска криза, како и за полнење на, кхм, буџeT.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.652
Супер е идејава, на Скопје убаво ќе му дојде ова...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.986
Крајно време беше.Сега треба дегенериците кои не им се чека на црвено или прават прекршоци со слики од таблици да почнат да им стигнуваат казни или уште подобро известие од банка со слика дека направиле прекршок и дека од сметката им се одземени ххххх денари за сторен сообраќаен прекршок по тока 64 став 3 од законот за безбедност во сообраќајот.
Без диктатура нема култура
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.735
Поени од реакции
26.470
Апликацијата “Пази радар“ за паметни телефони има за задача да ги известува возачите на колку метри од нив има радарска контрола за да тие навреме ја намалат брзина на возење.
“Пази радар“ ќе можат да ја користат телефони кои имаат оперативен систем Андроид и Епл.

Апликацијата, што ја изработи компанијата Веб фактори, денеска ја презентираат Министерствата за внатрешни работи и за информатичко општество и јавна администрација.

Функционира на тој начин што откако ќе ја инсталирате на вашиот телефон, ќе ви се отвори мапа со ознаки за сите радари низ Македонија, објаснуваат изработувачите на апликацијата. Потоа возачот ќе добие известување дали се наближува до радарска контрола.

“Апликацијата се состои од неколку функционалности едноставни за користење: Приказ на мапа, на која со помош на ГПС се прикажува моменталната позиција на сите радари кои се во близина на корисникот означени во три различни бои и тоа: црвена кога корисникот се наоѓа на 100 метри од радарот, жолта кога корисникот се наоѓа на 250 метри од радарот и зелена кога се наоѓа на повеќе од 400 метри од радарот, функционалности за подесување на апликацијата“, објасни министерот Иво Ивановски.

Министерката Гордана Јанкулоска вели дека целта на оваа апликација е превентивна.

“Нашата цел не е да ги казнуваме возачите, туку со превентивни мерки да ја зголемиме безбедноста на патиштата. Бидејќи најголем дел од сообраќајните несреќи кои се случуваат на патиштата низ Македонија се последица на неприлагодена брзина на условите на патот кои често имаат трагичен крај“, вели Јанкулоска додавајќи дека се надева дека апликацијата ќе биде корисна за граѓаните.

Таа смета дека ова нема да им обезбеди удобност на оние кои сакаат да возат над дозволеното и да им даде можност да ги избегнуваат радарите и казните. Јанкулоска вели дека целта на оваа апликација е и да се разбуди совеста за безбедност на патот кај граѓаните.

За корисниците на паметни телефони со Андроид апликацијата ќе биде достапна на Андроид маркетот за 24 часа, додека за Ајфон во Аппстор ќе може да се симне во наредните пет дена.
 
O

Orion.

Гостин
Значи ќе си ја вметнам апликацијата у телефон и ќе возам 160 на саат па и више. Ако случајно има цајкани пред мене мобилниот ќе ме предупреди и одма ќе намалам брзина и нема казна:) Не ми е јасно како МВР ја промовира оваа апликација кога истата е контрапродуктивна. Не дека сум против апликацијава само не ми е јасно од каква помош ќе им биде на цајканите
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.502
Убедени сме дека со овој нов потег што го превземаме, преку промовирањето на апликацијата “Пази Радар“, ќе имаме дополнителни и значајни превентивни резултати.

Овојпат со понудената апликација одиме за чекор понатаму и преку понепосредно информирање на граѓаните им нудиме можност да им биде укажано или ако сакате – да бидат благовремено предупредени во почитувањето на сообраќајните прописи.

Дури, бенефитите можеме да ги очекуваме не само во поголемата безбедност на патиштата, или во подоследната примена на законските прописи, туку индиректно, и во сферата на подобрување на сообраќајната култура на учесниците во сообраќајот.

повеќе...http://mvr.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=11212&mid=1367&tabId=358&tabindex=0
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.872
Ова нешто ко „пази куче“ му доаѓа?

Значи возам брзо, знам кај има радар, намалувам тука и после пак шибам 200.
Следно нека извадат апликација кога и каде има инспектори на УЈП
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ова нешто ко „пази куче“ му доаѓа?

Значи возам брзо, знам кај има радар, намалувам тука и после пак шибам 200.
Следно нека извадат апликација кога и каде има инспектори на УЈП
Не ова значи тие што имаат скапи мобилки да си ја симнат апликацијата во рок од една недела и да добиваат предупредување, додека за обичната раја и не се ни замараат.
Тие што имаат скапи мобиљки и аута, ќе си фураат исто како до сега со 200 km на h и не му ја многу мислат.. #МВР ФЕЈЛ
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Така бе немој да глеаш у патот, вади го мобилниот и пази дали има радар. МВР FTW
 
D

D_NazGUL

Гостин
Шијем ти га Џуро! Пази да не се случајно за радарско предупредување. Него конечно и МВР им текна да направат „квази“ апликација со која сите што ќе ја инсталираат ќе си добијат едно убаво „багче“, а после тоа ...

Него сосема нормално е дека ќе проработи системот кога лугето решиле нови коли да си купат, што мислевте вие МВР ќе ги плати. Лично од нашите џебови!
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Полека полека напредува државава но зошто само во скопје ?
 
На врв Bottom