Калиопи на Евровизија 2012

Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Шведска фаворит на Евровизија, Македонија по неколку години го избегна дното

Евровизиската треска полека се разгорува, а и покрај тоа што сите земји сеуште ги немаат избрано песните за во Баку, обложувалниците веќе ги поставуваат коефициентите за земјите учесници.

Верувале или не, моментално како првакотира Шведска, земја која сеуште го нема избрано преставникот. Но, една од учесничките на шведскиот фестивал Melodifestivalen, Loreen, која настапува со песната Euphoria, се смета за фаворит за победа во Шведска, а веќе многумина и и’ ја дадоа победата во Баку.

Нашата Калиопи се наоѓа во вториот дел на табелата на рангирањето на обложувалницата William Hill, но сепак не се наоѓа на самото дно, како што беше случајот со учесниците од Македонија во изминативе 3 години.

Меѓутоа, состојбите на обложувалниците се менуваат од ден во ден, па секакви промени се можни. Како и да е, искуствата покажуваат дека не секогаш фаворитите ги освојуваат првите места, ниту пак дека најмалку фаворизираните не можат да направат изненадување.

http://www.primetime.mk/шведска-фаворит-на-евровизија-македо/
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.739
Поени од реакции
1.492
Песнва е катстрофа и би ми било мило да заврши последна зарди две причини :
1. Кога МТВ го избра Тоше за преставник на ваков начин таа плукаше по него , а сега самата оди на ист начин.
2. Сама си ја одбра песнта и пееше на плејбек, ако веќе сам си ја бира песната таа веќе не ја преставува Макеонија туку самта себе. За мене не е песна за на Евеосонг туку лична песна на Калиопи
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Песнва е катстрофа и би ми било мило да заврши последна зарди две причини :
1. Кога МТВ го избра Тоше за преставник на ваков начин таа плукаше по него , а сега самата оди на ист начин.
2. Сама си ја одбра песнта и пееше на плејбек, ако веќе сам си ја бира песната таа веќе не ја преставува Макеонија туку самта себе. За мене не е песна за на Евеосонг туку лична песна на Калиопи
Толку многу ти е ќеф да си ја гледаш државата последна? Калиопи пред се ја претставува Македонија, твојата и моја земја и глупаво е да посакуваш да ја видиш Македонија на дното.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Шведска фаворит на Евровизија, Македонија по неколку години го избегна дното

Евровизиската треска полека се разгорува, а и покрај тоа што сите земји сеуште ги немаат избрано песните за во Баку, обложувалниците веќе ги поставуваат коефициентите за земјите учесници.

Верувале или не, моментално како првакотира Шведска, земја која сеуште го нема избрано преставникот. Но, една од учесничките на шведскиот фестивал Melodifestivalen, Loreen, која настапува со песната Euphoria, се смета за фаворит за победа во Шведска, а веќе многумина и и’ ја дадоа победата во Баку.

Нашата Калиопи се наоѓа во вториот дел на табелата на рангирањето на обложувалницата William Hill, но сепак не се наоѓа на самото дно, како што беше случајот со учесниците од Македонија во изминативе 3 години.

Меѓутоа, состојбите на обложувалниците се менуваат од ден во ден, па секакви промени се можни. Како и да е, искуствата покажуваат дека не секогаш фаворитите ги освојуваат првите места, ниту пак дека најмалку фаворизираните не можат да направат изненадување.

http://www.primetime.mk/шведска-фаворит-на-евровизија-македо/
И ова е позитивно во врска со пласманот на нашиот преставник за разлика од претходните години. Но додека не ја изгледаме полуфиналната вечер каде што ние учествуваме, и ги споредиме песните сите други со нашата песна нема да знаеме или пак да речеме, нашата песна беше добра ама имаше и подобри. А можеби и тоа што се добива позитивни критики повеќе во однос на ланските 3 години ќе им се допадне и на европа и ќе влеземе во финале.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
:) На 26.05 ште видим кој кого или никој никого:)Всјакое има мисленье
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Бугаркава не можела уште некој детаљ да ископира од INNA.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Швабентрофиве направиле интересна балда, мада ми личи како некоја песна од емтиви :D

 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
25
Поени од реакции
3
Швабентрофиве направиле интересна балда, мада ми личи како некоја песна од емтиви :D
да, потсетува на типичните амерички балади кои се популарни во моментов. Да ја пратевме ние, ќе имаше еден куп споредби и критики дека е плагијат
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Турциве со цел дувачки оркестар потсеќаа како србите :D Не знам каде со тој оркестар кога нел на бина може само 6. Но сепак песната исто така ме потсеќа на еден нивни преставник кога се одржуваше евросонг кај нив во турција. И песната им е ок мислам дека и они добро ќе поминат на евросонг.


 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
На 10ти март Жељко ќе ја претстави својата песна, очекувам премногу. Иначе Турција ми има слаба песна, Германија ми е одлична а за Бугарската немам коментар. Дојде ред една фолк пејачка да прави dance песна, башка целата музика и е ископирана.

Италија има страшно добра песна:

 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ова е крај за Македонија.Ми се чини дека Калиопи брзо ќе ја испразни салата,посебно кога ќе врисне...Што најдовте...незнам!!!!????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom