Како друштвото влијае на бракот?

Дискусија во форумот 'Брак' започната од JustDe, 5 март 2018.

 1. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  27.058
  Допаѓања:
  65.998
  А демек не си? :D
  --- Споено дупло мислење, 26 март 2018 ---
  На место е прашањето и на Маки, што мислат нејзините за ова и зошто ако знаат не реагираат. Ваљда не се водат по „ќути ајде, има и полошо“ теркот.
   
  На Џонтра Волта и Ilumious им се допаѓа ова.
 2. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.613
  Допаѓања:
  29.379
  Веќе има пишано дека нејзините се разведени. Има поддршка од неговите, а никаде не пишува за нејзините, само дека ја праќа да си оди назад кај мајка и дека се има вратено на една недела. Може мајка и и вика да седи таму за нејзинито дете да не го снајде истата судбина. :unsure:
   
  На Peja989 и Џонтра Волта им се допаѓа ова.
 3. MAJA 345

  MAJA 345

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  3.383
  Допаѓања:
  10.246
  Па искрено, не знам и ти како не го сфати ова досега.
  Жими се, една позитивна работа не гледам од тој маж ти. Нити ти помага со дете, нити те гледа тебе, не си му битна и тоа во фаца ти го кажува, ај да каже човек дека имаш бар секс редовно, ни тоа бе. За што уште седиш, дали уопште мислиш да трпиш години даље со таков човек?
  Ама баш ништо нема да се смени ако ти не решиш да се смени. Врска/брак со само еден што сака да се труди за таа врска/брак е пропадната работа.
   
  На Филозофка, Peja989 и (deleted user) им се допаѓа ова.
 4. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  936
  Допаѓања:
  2.304
  @JustDe мислам дека треба да им го пишеш тоа што ми го кажа во порака, можеби некој имал слично искуство или што ја знам да те прати негде, иако постојат многу што го отфрлаат тоа.
  Јас сум сведок на многу такви работи и да заебано е затоа ти верувам, ама сепак тоа е твој избор дали сакаш да го пишеш или не.
  Поздрав.
   
  На shumecha.tableta и Krstev им се допаѓа ова.
 5. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.613
  Допаѓања:
  29.379
  Ако има нешто не знам зошто не го пиша досега и онака никој не ја познава лично.
   
 6. JustDe

  JustDe

  Член од:
  5 март 2018
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  56
  Не го пишав да не испаднам забегана и дека се замарам со такви работи ама ајде ќе споделам и тоа. Значи веќе напоменав додека сме биле во врска се било супер. Дури и јас сум била таа што била поише на дистанца, он бил тој шо бил поише посветен околу мене.. не ме оставал еден ден да не се видиме, он беше буквално иницијатор и имаше желба мн поише од мене за се.
  На веридбата, пред да си одат гостите, бидејки имаше многу цвеќе им ги давав, и за едно многу добро се сеќавам прашав чиво е за да не го вратам нели истото. Тоа остана кај мене. После извесно време, овена цвеќето нели и свекрва ми си ги вади оние хартиите што се околу нив, и се наоѓале... само што ја пресече машната од букетот, испадна свеќа, онаква жолта од црква веќе палена. Се стаписавме и двете и се мислевме шо како .. свркрва ми вика јас ги полнев вазните со вода неможе да не ја видам ако била у вазната... само ја фрливме и толку... истата девојка, при нашата последна кавга кога јас си заминав, ми тврдеше дека мм се гледа со бившата, као 100 % е така да ме плукнеш ако не е така... и после друг муабет, одкако јас разговарав со маж ми испадна "ама јас само сакав да помогнам" "тоа беше мислење само" а верувајте не беше мислење туку ме убедуваше дека е така па и почна да ми разкажува за минатото нивно и сл.

  И ете, од љубов, од сакање, до ова сега... дури кога разговаравме при последната кавга збореше "никого не сакам, ни мојте дома не ги сакам" ... како така одеднаш?
  И на мене до вчера ми велеше неможам да живеам без тебе... буквално се смени за 360 степени и сите околу него го приметиа тоа...

  Мислев дека ќе го сметате за глупост ова затоа не го кажав.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  936
  Допаѓања:
  2.304

  Интересно е што кога ти си му спомнала за свеќата(тоа што го сфатив од пораките)се менувал барем за некое време и станувал свесен башка и друг ти кажал дека цитирам "бракот ти е осуден на пропаст" ради нешто направено.
  Јас кажав дека сум сведок на неколку вакви работи па дури и на еден брак кај што горе долу имаат проблем како твојов и ти реков и пак ќе ти речам ако не гледаш друга опција за спас на браков тоа што ти кажале да одиш некаде пробај не за џабе се рекло од мака се ќе пробаш.
  Поздрав.
   
  На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. [​IMG]
   
  На whatto, Epsilon, Solaire of Astora и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.718
  Допаѓања:
  6.302
  Шо се деси, го стаи под папуча или уште не?
   
 10. JustDe

  JustDe

  Член од:
  5 март 2018
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  56
  Си заминав. Скоро месец дена како не сум во таа куќа и одлично се чувствувам.
   
  На WildMk, reddevil4ever, whatto и уште 9 други им се допаѓа ова.
 11. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.686
  Допаѓања:
  1.140
  А детето кај тебе?
   
 12. JustDe

  JustDe

  Член од:
  5 март 2018
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  56
  Дааа
   
  На WildMk и annaja01 им се допаѓа ова.
 13. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.613
  Допаѓања:
  29.379
  Официјално разведени или само така?  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 14. JustDe

  JustDe

  Член од:
  5 март 2018
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  56
  Не сме официјално разведени сеуште. Ама официјално никогаш повеќе не се враќам во таа куќа. Си собрав стварите све. Дотичниот го прашав што како планира и очигледно не сака да се разведе. Не разбирам ни зошто кога нема намера ниту да живее со нас. Дури чудно е. Ниту еднаш не се искаравме буквално за ништо. Комуницираме околу детето и се тоа. Дури сега има повеќе комуникација отколку кога бев таму. Ми се објаснува детално кај е што е со кого, испраќа слики кога е некаде. Требаше да бидеме старосватови на свадба. Го прашав, не откажува, ќе оди со мене како старосват. Што нема никаква логика нели ако се разведеме ние или е у план тоа. Не го разбирам ама ич, само знам дека мене ми е многу подобро, смирена сум. Како друга личност сум. Малку фалеше да западнам во депресија таму.
   
  WildMk, Natural-girl, whatto и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Kostic

  Kostic Sadio smokve oko Tadz Mahala

  Член од:
  31 јули 2009
  Мислења:
  9.273
  Допаѓања:
  5.527
  Nikako. A mozdha i vlijae, pichka mu materina.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: