Како друштвото влијае на бракот?

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Што ја сељак сум па да морам вакви прашања да поставувам? :kafence:\
А демек не си? :D[DOUBLEPOST=1522072451][/DOUBLEPOST]
Нејќам и јас да ја начнувам оваа тема ама тука е и таа малку крива. Не можеш да очекуваш респект во брак ако си ќутел цела врска како мисир за се. Нормално дека типов сега ќе се понаша како генерал, секако ако е точно ова што ни се пласира.
На место е прашањето и на Маки, што мислат нејзините за ова и зошто ако знаат не реагираат. Ваљда не се водат по „ќути ајде, има и полошо“ теркот.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Веќе има пишано дека нејзините се разведени. Има поддршка од неговите, а никаде не пишува за нејзините, само дека ја праќа да си оди назад кај мајка и дека се има вратено на една недела. Може мајка и и вика да седи таму за нејзинито дете да не го снајде истата судбина. :unsure:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Па згора на се, ми вели ти одамна си отпишана за мене незнам како не свати до сега.
Па искрено, не знам и ти како не го сфати ова досега.
Жими се, една позитивна работа не гледам од тој маж ти. Нити ти помага со дете, нити те гледа тебе, не си му битна и тоа во фаца ти го кажува, ај да каже човек дека имаш бар секс редовно, ни тоа бе. За што уште седиш, дали уопште мислиш да трпиш години даље со таков човек?
Ама баш ништо нема да се смени ако ти не решиш да се смени. Врска/брак со само еден што сака да се труди за таа врска/брак е пропадната работа.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
@JustDe мислам дека треба да им го пишеш тоа што ми го кажа во порака, можеби некој имал слично искуство или што ја знам да те прати негде, иако постојат многу што го отфрлаат тоа.
Јас сум сведок на многу такви работи и да заебано е затоа ти верувам, ама сепак тоа е твој избор дали сакаш да го пишеш или не.
Поздрав.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако има нешто не знам зошто не го пиша досега и онака никој не ја познава лично.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Не го пишав да не испаднам забегана и дека се замарам со такви работи ама ајде ќе споделам и тоа. Значи веќе напоменав додека сме биле во врска се било супер. Дури и јас сум била таа што била поише на дистанца, он бил тој шо бил поише посветен околу мене.. не ме оставал еден ден да не се видиме, он беше буквално иницијатор и имаше желба мн поише од мене за се.
На веридбата, пред да си одат гостите, бидејки имаше многу цвеќе им ги давав, и за едно многу добро се сеќавам прашав чиво е за да не го вратам нели истото. Тоа остана кај мене. После извесно време, овена цвеќето нели и свекрва ми си ги вади оние хартиите што се околу нив, и се наоѓале... само што ја пресече машната од букетот, испадна свеќа, онаква жолта од црква веќе палена. Се стаписавме и двете и се мислевме шо како .. свркрва ми вика јас ги полнев вазните со вода неможе да не ја видам ако била у вазната... само ја фрливме и толку... истата девојка, при нашата последна кавга кога јас си заминав, ми тврдеше дека мм се гледа со бившата, као 100 % е така да ме плукнеш ако не е така... и после друг муабет, одкако јас разговарав со маж ми испадна "ама јас само сакав да помогнам" "тоа беше мислење само" а верувајте не беше мислење туку ме убедуваше дека е така па и почна да ми разкажува за минатото нивно и сл.

И ете, од љубов, од сакање, до ова сега... дури кога разговаравме при последната кавга збореше "никого не сакам, ни мојте дома не ги сакам" ... како така одеднаш?
И на мене до вчера ми велеше неможам да живеам без тебе... буквално се смени за 360 степени и сите околу него го приметиа тоа...

Мислев дека ќе го сметате за глупост ова затоа не го кажав.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Не го пишав да не испаднам забегана и дека се замарам со такви работи ама ајде ќе споделам и тоа. Значи веќе напоменав додека сме биле во врска се било супер. Дури и јас сум била таа што била поише на дистанца, он бил тој шо бил поише посветен околу мене.. не ме оставал еден ден да не се видиме, он беше буквално иницијатор и имаше желба мн поише од мене за се.
На веридбата, пред да си одат гостите, бидејки имаше многу цвеќе им ги давав, и за едно многу добро се сеќавам прашав чиво е за да не го вратам нели истото. Тоа остана кај мене. После извесно време, овена цвеќето нели и свекрва ми си ги вади оние хартиите што се околу нив, и се наоѓале... само што ја пресече машната од букетот, испадна свеќа, онаква жолта од црква веќе палена. Се стаписавме и двете и се мислевме шо како .. свркрва ми вика јас ги полнев вазните со вода неможе да не ја видам ако била у вазната... само ја фрливме и толку... истата девојка, при нашата последна кавга кога јас си заминав, ми тврдеше дека мм се гледа со бившата, као 100 % е така да ме плукнеш ако не е така... и после друг муабет, одкако јас разговарав со маж ми испадна "ама јас само сакав да помогнам" "тоа беше мислење само" а верувајте не беше мислење туку ме убедуваше дека е така па и почна да ми разкажува за минатото нивно и сл.

И ете, од љубов, од сакање, до ова сега... дури кога разговаравме при последната кавга збореше "никого не сакам, ни мојте дома не ги сакам" ... како така одеднаш?
И на мене до вчера ми велеше неможам да живеам без тебе... буквално се смени за 360 степени и сите околу него го приметиа тоа...

Мислев дека ќе го сметате за глупост ова затоа не го кажав.

Интересно е што кога ти си му спомнала за свеќата(тоа што го сфатив од пораките)се менувал барем за некое време и станувал свесен башка и друг ти кажал дека цитирам "бракот ти е осуден на пропаст" ради нешто направено.
Јас кажав дека сум сведок на неколку вакви работи па дури и на еден брак кај што горе долу имаат проблем како твојов и ти реков и пак ќе ти речам ако не гледаш друга опција за спас на браков тоа што ти кажале да одиш некаде пробај не за џабе се рекло од мака се ќе пробаш.
Поздрав.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Официјално разведени или само така?



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Не сме официјално разведени сеуште. Ама официјално никогаш повеќе не се враќам во таа куќа. Си собрав стварите све. Дотичниот го прашав што како планира и очигледно не сака да се разведе. Не разбирам ни зошто кога нема намера ниту да живее со нас. Дури чудно е. Ниту еднаш не се искаравме буквално за ништо. Комуницираме околу детето и се тоа. Дури сега има повеќе комуникација отколку кога бев таму. Ми се објаснува детално кај е што е со кого, испраќа слики кога е некаде. Требаше да бидеме старосватови на свадба. Го прашав, не откажува, ќе оди со мене како старосват. Што нема никаква логика нели ако се разведеме ние или е у план тоа. Не го разбирам ама ич, само знам дека мене ми е многу подобро, смирена сум. Како друга личност сум. Малку фалеше да западнам во депресија таму.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Nikako. A mozdha i vlijae, pichka mu materina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom