Како друштвото влијае на бракот?

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Во брак не се влегува секогаш оти тоа навистина се посакува многу и дете/деца не се прават секогаш од некоја незнам колкава желба за нив ... едноставно кога човек ќе отиде два метра под земја мора некој да го наследи тоа парче земја и ѕидови (наречени имот) куќа, стан, кола ... ок има луѓе кои навистина имаат сфаќања од 15 век и стапуваат доста рано во брак и имаат и по 3 и повеќе деца (говорам за христијани значи) но сепак повеќето тоа го прават на не толку млади години и најчесто не поради некоја голема пуста желба за брак и дете/деца туку поради притисок од родителите/семејството и секако она што го пишав погоре - наследство/наследување !
Мене ми е пологично да не се наследи ништо...јас планирам ако даде Господ се да потрошам додека сум жив а деца ако имам од почеток се да си трошат/собираат. Не планирам наследство да оставам сакам да си ги потрошам парите. Деца само ако сакаат може да ги научам како да прават пари и да си живеат релаксирано и удобно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Којзнае како ве имаат чувано како мали, па сега имате омраза кон деца и не сакате да имате во ваша близина.

Децата се најнежното нешто и се топиш во нивна близина, ве освојуваат со онаа искрена детска љубов и насмевка, а не пак да чувствуваш омраза. Изроди сте вие бе, што мразите.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Од каде ти заклучи таа дека има омраза кон деца? Колку плитко, балканско и простачко размислување...
Дали сака некоја деца или не, си е нејзин приватен, личен и интимен избор во животот...Кој си ти да судиш...?
Јас на пример ги обожавам децата, работам со нив, добар дел од нив ми се интересни смешковци и ме полнат позитивна енергија на моменти но сега за сега да имам дете мое до себе не можам да смислам ниту пак сакам иако годините ми се за тоа веќе ...
Што не ти е јасно тука?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Читаш или само да се пише нешто? Некоја што ќе го фрли, само за неа да и е убаво сигурно нема љубов према деца, туку омраза.

Искрено мразам деца, скраја да е да имам во близина, ама да ти седам дома и да ти пазам дете, ни на сон..
 
E

Epsilon

Гостин
Мене ми е пологично да не се наследи ништо...јас планирам ако даде Господ се да потрошам додека сум жив а деца ако имам од почеток се да си трошат/собираат. Не планирам наследство да оставам сакам да си ги потрошам парите. Деца само ако сакаат може да ги научам како да прават пари и да си живеат релаксирано и удобно.
Jas mislam deka seto ova sto go zboruvas na ovie temi ti se sveduva na teorija. (se nadevam me razbra za ljubovno i seksualno pole :) )
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Здравооо на ситее .. јас пак :) малку се фокусирав на средување на односите.. па ме снема:X3: има некое подобрување, не дека нема, ама на моменти е како темпирана бомба. Денеска еве пак војна. Јас а почнам да разговарам, он почнува да се кара, па стандард, иди си од тука. Еве да бидам подетална за што поточно изби кавга, смешно е, ама ситниците се тие што прават се. Подарок, кој го добив од баба ми за веридбата, (прабосмукалка) ... земал и ја дал на тетка му. Смешно е знам и ќе речете детски работи се караат за правосмукалка. Ама не е правосмукалката, туку му велам зошто не си можел да ме испочитуваш, и да ме прашаш или како на жена да ми кажеш ќе сум разберела, а сега сакаш да те почитувам и да не си ја побарам, пошто ми вика, побарај ја и ти со нејзе низ врата. Па згора на се, ми вели ти одамна си отпишана за мене незнам како не свати до сега. Луѓе, нема да се бранам, само ќе кажам јас што мислам и како ги гледам работите па после кажете си мислење. И да не се разбереме погрешно ко што многу кажаа кајгама форум ќе ми го решавал животот, туку добро е кога вака од х личности ќе добиеш мислење. Другарка ми ќе ми каже така е маче у право си ти еби му матер.
Јас можеби претерувам што многу очекувам, немам никакви обврски па го гушам него. Можеби кога би имала работа би била окупирана со друго и не би размислувала толку шо и како прави. Сакам да ве прашам нешто, поготово машкиот пол тука. Дали доколку јас почнам да излегувам, да не се фокусирам на него толку, да бидам по ладна и као свеједно... би било добро во ситуацијава? Ми беше роденден пред некој ден, јас сирота си се шминкав да си бидам убава сама на себе хахаха... он тренаше да отсуствува 2 дена поради работа, кога се јавил дома му рекле се спрема сигурно ќе оди негде, јас па се пошегував на прослава, не пимина 1 час ете ти го дома. Зашто ако сум му небитна да се замара дали ќе одам негде или не?
И уште нешто, околу сексот, на делови од телото има црвенила кој се прават како ранички, нешто како егзема, псоријаза... се мислам да не има и таму доле? Па да му треба време да му заздрават и сл. Еднаш кога почнав муабет на таа тема, видов избегнуваше одговор и као незнаеш ти.. многу си видела, не сум здрав... ама ништо конкретно и се као на шала му беше.. што да направам да се осети слободен да разговара со мене ако има некаков проблем?
Извинете за рефератов :D
 
E

Epsilon

Гостин
zavisi od karakter na licnost, jas kako emotivna licnost bi go okarakteriziral ovaj ko da bocka nastrana nesto.

Ama ce se javi nekoj clen i ce me prasa kolku godini sum, ne sum zhenet nitu imam nekoe jebacko +15 zeni iskustvo, ama spored mene glavnite pricin za da opstoi edna ljubov i funkcioniraat dvajca e potrebna komunikacija, pocit i doverba.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Највеќе мразам вакви работи кои едниот ги прави без да каже. Страшно ќе се изнервирам ако и мене ми направи вака.

Не дека нешто е забрането и којзнае што, ама пак мора да знае.
Тој сега ја дал правосмукалката, а утре може и нешто друго повредно ако некој му побара.
Тоа е заедничко и без да знае јас да земам да раздавам секаде и на сите да им правам услуга, па после дома да и ебам матер и да викам да си оди.
Како не. Фамилијата секогаш пред роднините и пријателите.
Ептен сељачко понашање и никаква почит од негова страна.

Види го си дошол да провери дали жена му навистина ќе оди некаде. Не му се верува затоа што се седи дома.

Тоа што ти не знаеш дали има и доле доволно кажува за вас. Таа личност што е со тебе најубаво знае што се случува и ја забележува секоја промена, а можам да замислам каков ви е тој секс еднаш месечно.

Ако е здрав како тој кажува, тогаш нема шанси да седи така и има нешто на страна. :D

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Незнам кај да терам и сега да пробам да разговарам го знам одговорот "ја сум ти лажал, сум искачал и ќе искачам, таков сум и тоа е тоа, ако ти чини седи ако не патот по нозе, за друго нема што да разговарам."
Веќе напоменав дека живееме во заедница , а со татко му однос нула. Дури и јас се нервирам ради него (сопругот) некогаш, ама буквално неможе да дише кога се двајцата дома. Цело време татко му ќе најде причина за расправија и се му вади на нос. Му ги вади каблите од интррнетот пошто бил негов, секоја секунда нешто бара, или приговара, зашо колата не си ја ставил 2цм полево подесно. И сам ми има кажано маж ми дека неможе да седи со него... секако не е тоа изговор за да ме избегнува и мене тоа знам. Друга работа, маж ми е таков тип на човек што сака пред другите да биде "на ниво" како шо сам вика, или да не покажува никаква слабост према никого. Многу пати , кога сум била у присуство на негов другар кој исто е женет, слушам муабети (од другарот) од типот ете жена ми не смее да ми се јави да праша кај сум, другари се за цел живот жени има колку сакаш, ќе ја испратам кај мајка и. После истите тие работи ги слушам од мм. Никој другар нема проблеми со жената за искачање само јас со тебе. Затоа и беше муабетот влијанието на друштвото. Главата му е како инка за такви глупости, дали мисли со тоа такво понашање ќе испадне повеќе маж пред нив незнам . Знам дека мажите си кажуваат такви работи, еве го овој се правда на жена му, жена ќе ми кажува мене како да не и сл. Јас никогаш не му досагам кога е искочен да ѕвонам по 100 пати, само сакам да знам каде е, кога знам не го барам воопшто.
:)
Ти спомна дека имаш 24/5 години, претпоставувам дека и маж ти е тука негде со годините. Ова со татко му што го спомна, најверојатно стариот цел живот го замарал со глупости па така дошло време и да му го тупи курот со женидба и деца пошто нели ако он на времето се оженил на 23 мора и син му, до 24 да има едно дете до 26 второ, па овој под тој притисок те нашол тебе, ти напраил дете и му сервирал на татко му, еве ти жена еве ти дете сега скини ми се скурца идам ја да живеам живот.

Друга работа, маж ти е сељак неиживеан без грам поштовање према жена и свое дете. Преку курот веќе со тоа иди си па иди си, те читам 11 страни само тоа го повторуваш, односно тој ти го повторува тоа... па делувај, иди си. Чим имаш стан, ваљда си добро ситуирана од твоите родители, ќе ти помогнат, батали ги сељациве.

Како се понашаат мајка му и татко му према тебе и детето?

Не му праи контра работи за инат, да му се курчиш пошто сељакот ќе почне да те тепа, дупло полошо за тебе и детето. Оди си едноставно и кој го ебе, нека го пречекаат документите за развод некое сабајле кога се прибира дома.

Работи ли нешто пријателот? Како така секој ден се прибира у 6 саат?

Можеби малце преувеличуваш и ти, не знам, вака по приказниве, даваш слика на светица.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
:)
Ти спомна дека имаш 24/5 години, претпоставувам дека и маж ти е тука негде со годините. Ова со татко му што го спомна, најверојатно стариот цел живот го замарал со глупости па така дошло време и да му го тупи курот со женидба и деца пошто нели ако он на времето се оженил на 23 мора и син му, до 24 да има едно дете до 26 второ, па овој под тој притисок те нашол тебе, ти напраил дете и му сервирал на татко му, еве ти жена еве ти дете сега скини ми се скурца идам ја да живеам живот.

Друга работа, маж ти е сељак неиживеан без грам поштовање према жена и свое дете. Преку курот веќе со тоа иди си па иди си, те читам 11 страни само тоа го повторуваш, односно тој ти го повторува тоа... па делувај, иди си. Чим имаш стан, ваљда си добро ситуирана од твоите родители, ќе ти помогнат, батали ги сељациве.

Како се понашаат мајка му и татко му према тебе и детето?

Не му праи контра работи за инат, да му се курчиш пошто сељакот ќе почне да те тепа, дупло полошо за тебе и детето. Оди си едноставно и кој го ебе, нека го пречекаат документите за развод некое сабајле кога се прибира дома.

Работи ли нешто пријателот? Како така секој ден се прибира у 6 саат?

Можеби малце преувеличуваш и ти, не знам, вака по приказниве, даваш слика на светица.
Неговите ме подржуваат максимално, поврзани се со детето многу а си со мене имаат супер однос.
Работи да, не реков дека секоја вечер р искочен до 6 сабајле, меѓутоа се случува, а постојано е отсутен од дома, односно некаде со другарите наваму натаму. Далеку од тоа дека сум светица , ама ниту еднаш немало кавга поради мене, зошто јас сум направила вака или така.[DOUBLEPOST=1521978390][/DOUBLEPOST]Знам и самата си викам како да останам во брак до човек што ми вика "ти одамна си отпишаа за мене незнам како до сега не свати" "нема да те почитувам" на прашањето мое Дали ме сакаш одговара " ќе видиме од утре како ќе биде па ќе правиме муает" легнува да спие, пола саат го молам да се сврти да ме баци па да продужи да спие а него му е тешко.... сака само како фигура да му бидам и да не приговарам за ништо од неговите постапки.
Ама како да немам храброст да го направам тоа што очигледно треба.
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Неговите ме подржуваат максимално, поврзани се со детето многу а си со мене имаат супер однос.
Работи да, не реков дека секоја вечер р искочен до 6 сабајле, меѓутоа се случува, а постојано е отсутен од дома, односно некаде со другарите наваму натаму. Далеку од тоа дека сум светица , ама ниту еднаш немало кавга поради мене, зошто јас сум направила вака или така.[DOUBLEPOST=1521978390][/DOUBLEPOST]Знам и самата си викам како да останам во брак до човек што ми вика "ти одамна си отпишаа за мене незнам како до сега не свати" "нема да те почитувам" на прашањето мое Дали ме сакаш одговара " ќе видиме од утре како ќе биде па ќе правиме муает" легнува да спие, пола саат го молам да се сврти да ме баци па да продужи да спие а него му е тешко.... сака само како фигура да му бидам и да не приговарам за ништо од неговите постапки.
Ама како да немам храброст да го направам тоа што очигледно треба.
Батали го.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ај малку и сељачкото во мене ќе проработи а верувам дека и @Џонтра Волта би сакал да го постави истото прашање ама се воздржува.
Имаш ли брат, некој братучед или еве татко ти, да седне онака сељачки, очи у очи и да напраи муабет со него, пошто тебе поштено те одјебава на секое здраво и не можеш да кивнеш без да ти пререче или ничим изазван да те испичкара?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ај малку и сељачкото во мене ќе проработи а верувам дека и @Џонтра Волта би сакал да го постави истото прашање ама се воздржува.
Имаш ли брат, некој братучед или еве татко ти, да седне онака сељачки, очи у очи и да напраи муабет со него, пошто тебе поштено те одјебава на секое здраво и не можеш да кивнеш без да ти пререче или ничим изазван да те испичкара?
Ако не, да се собереме, а? :D
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Ај малку и сељачкото во мене ќе проработи а верувам дека и @Џонтра Волта би сакал да го постави истото прашање ама се воздржува.
Имаш ли брат, некој братучед или еве татко ти, да седне онака сељачки, очи у очи и да напраи муабет со него, пошто тебе поштено те одјебава на секое здраво и не можеш да кивнеш без да ти пререче или ничим изазван да те испичкара?
Што ја сељак сум па да морам вакви прашања да поставувам? :kafence:

Иначе озбилно, на никој не му текна да ја праша девојкава што мислат нејзините за сето ова. Знаат ли дека зет им така се однесува со ќерка им и внукот? Идете ли на гости, доаѓаат ли старите твои кај вас?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај малку и сељачкото во мене ќе проработи а верувам дека и @Џонтра Волта би сакал да го постави истото прашање ама се воздржува.
Имаш ли брат, некој братучед или еве татко ти, да седне онака сељачки, очи у очи и да напраи муабет со него, пошто тебе поштено те одјебава на секое здраво и не можеш да кивнеш без да ти пререче или ничим изазван да те испичкара?
Нејќам и јас да ја начнувам оваа тема ама тука е и таа малку крива. Не можеш да очекуваш респект во брак ако си ќутел цела врска како мисир за се. Нормално дека типов сега ќе се понаша како генерал, секако ако е точно ова што ни се пласира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom