Како друштвото влијае на бракот?

Член од
28 март 2006
Мислења
16.768
Поени од реакции
10.092
Сигурно има и бракови од интерес, но како испадна муабетов ко мајката да ќе оди на Бахами со тие пари, а знаеме колку во просек земаат нашите работници.
Со тие пари не моеш да платиш непроспиени ноќи и денови, стравој, стресови, бдеење, настинки, да го занимаваш, да го учиш, играш, да не голтне нешто, да не се удри или изгори...трчање по доктори, забари, ортопеди класни часови, школски обврски...не е тоа заебанција, предмет па еве ти месечно за амортизација.
На крај краева ако се збори исклучиво од аспект на пари, значи од корист, што е тешко за свое дете некој да одвои 30-50% од месечни примања, тоа е "многу" за своја крв? Па во брак 100% од парите одат за семејството.
Само жените (поретко и некои мажи) си знаат што значи самохран родител.
 
Последно уредено:

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.586
Поени од реакции
3.904
На крају краева па испаѓа: "Шо мислеше кад се онодеше"
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
256
Поени од реакции
318
Да се потсетиме и каде живеат, а тоа е околина кој прави притисок ако немаш формирано фамилија до 30-35 години и автоматски си отфрлен од сите околу тебе и ти се исмеваат ако си сам.

Сметаат дека си неспособен да најдеш нешто, а си личност која не прифаќа се и сешто или не си за живот во заедница. Помалку вредиш и те споредуваат со сите што имаат фамилија, а тоа што тие имаат лош брак, зеле погрешна личност и живеат мизерно тоа не е важно.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Едно време немажена на 19 години била стара мома :LOL:, а на 22 години "дефектна" или "нешто и фали" :facepalm:
п.с Цитираново го потпишувам со две раце и е чиста вистина.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
102
Поени од реакции
124
Премногу друштво и запоставување на жената/мажот влијае лошо, многу лошо.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.223
Поени од реакции
4.860
Многу е важно жена да не гуши маж. Кога ќе видам мажи квакнати дома затоа што женичкава не може сама да го избања детето искрено ми се темни. Остави го човекот нека оди со другарите пиво да се напие. Ако си ти во моментов врзана зошто и на тој што го сакаш да му го ебеш раатот. За се има време и место.. разбирање, верување, не-гушење.. Секоја фаза во животот има свои убави страни. Само со позитивна мисла.
 
На врв Bottom