Како да се откажете од цигарите?

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Пуши ку**ц :):)...или уште подобро не пуши воопшто...<(-_-<) <(-_-)> (>-_-)>
шала

незнам...јас лично сум непушач, ама ептен хардкор непушач, не сум ни пробал цигара, не се движам во пушачки средини, ниту пак со пушачко друштво....така да, најдобар начин да ги откажете ( и единствен ко што глеам по “зависнициве“) цигарите, е воопшто да не почнете!!
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Nemam ogovor na toa , ne planiram da gi otkazam vo bliska idnina i ne se zamaram so lekovi.:uvo:
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.393
Поени од реакции
575
Како да ги откажеме цигариве ?
Ја на пример успевам да поминам и со една до две цигари на ден , а порано ми одеше и до една кутија ! Меѓутоа голем проблем ми се собиранките , излагањата , каде што под дифолт се подразбира цигара со алкохолот ! Е тоа кога ќе го надминам ...
А како да се остават(намалат) цигарите ? Треба да станеме свесни дека тоа е НАВИКА,ЗАВИСТ ! Самиот се имам фатено како по навика , кога ми е досадно , се пружам по цигарите . А не ми се пушело во тој момент .
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
131
Поени од реакции
0
Ako imas cvrst karakter ke gi orkazes majka mi gi otkaza koa gi poskapea re4e epa ke gi otkazam pa so saka neka bide i denes ne pushi:aplauz:
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Само силна волја, и најдете некоја друга занимација која ќе ги замени цигарите, пробајте мастики, пијте вода, такви работи, мене ми успеа за многу кратко време, а инаку конзумирав цигари пред 2-3 години, и ден денес може да се случи да запалам една цигара во месецот, ама не пројавувам желба за друга, а и да ми се појави желбата едноставно земам грицкам нешто или пак земам да се занимавам со некоја физичка активност, и едноставно се губи волјата, односно само ќе пречи цигарата и ќе се изгуби желбата, пробајте прво да намалите со цигарите, и не се откажувајте за 2 дена како што прават повеќето, ќе имате поздрав и поквалитетен живот после тоа, од лично искуство ова, а не да зборам онака од памет...:helou:
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Имало некоја хипноза во хрватска. 50 евра.. Влијание некакво на мозокот... 70 % од лугето шо биле не прпоушиле.
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Фати бронхитис...и пробај запали цигара. Your lungs will fall apart...
 

-Mr.Positive-

MKD gentlemen
Член од
12 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
47
да ја замените секоја цигара со sex
така да ке го намалите потребите за палење цигара

а за тие шо пушат по кутија на ден онда че пејат "we are swcred"
 
Д

Демијан

Гостин
Вака сеа:Знаши ова го имам слушнато,го немам испробано.Земаш една цигара ја натопуваш во млеко и ја оставаш да се исуши.После ја палиш(пази мн е гадна) ја пушиш цела,до крај макар и да повратиш.По ова ќе ти се лоши некое време и од тогаш нема да ти текне цигара да ставиш у уста

Втор начин(и овој не сум го пробал):
Го вадиш цел тутун од цигарата,и место него ставаш огин љута издробена пиперка,и ја палиш и пушиш.Ќе кашлаш околу 2-3 дена.


ОВИЕ РАБОТИ САМО ГИ ИМАМ СЛУШНАТО ДЕКА НЕКОИ СЕ ИМААТ ОТКАЖАНО ВАКА,АМА НИШТО НЕ ВИ ГАРАНТИРАМ
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Доколку не се придржуваш на зборот дека нема да пушиш ништо не те вади. Јас имам пробано имам запалено и тоа не еднаш повеќе од 10 пати, али кога не ми годи не ми годи не гледам причина да пушам. Знам мајками кога рече ги откажувам цигарите и е готово и така беше. Се е до вољата и карактерот.
 
К

*Каталонец*

Гостин
На секоја потреба од цигаре земи си бонбона или мастика нешто така :)
 

WondeR`

Дипломат
Член од
2 февруари 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Кога прочитам дека некој вели "Не можам да се откажам од цигарите" ми е смешно.Зошто?
Велат дека пушењето на цигари е зависност.Дали некој знае што преставува зависност?
Значи постојат повеќе работи од кои може човек да стане зависен, од гледање телевизија, од пушење цигари, од дрога, од интернет и така натаму.Сите овие работи ние ги правиме, сме почнале да ги правиме али можеме и да престанеме да ги правиме.
Слабоста во психичкиот дел од нашиот мозок ја прави зависноста на човекот према нешто.
Значи цигарите можеме да ги оставиме кога сакаме, само треба да кажеме НЕ и толку е.
Јас лично почнав да пушам цигари пред месец дена или така нешто, после реков нема да пушам веќе и престанав, не осетив никаква потреба потоа за тоа да продолжам да го правам.Кога сакам пушам кога не сакам не пушам.Значи и Вие сите можете, само треба да кажете НЕ.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
ги намалив на кутија неделно... и супер ми оди откажувањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom