Како да се откажете од цигарите?

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
и си пуфкам кога сакам и си спортувам кога се сака се се може.
еве татко ми пушел 30год, и пред едно 4 год ги остави.како? епа мајка ми не му даваше пари еден месец и он не можеше да си купува цигари:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
За да ги откажете цигарите јадете бонбони:haha:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.081
Поени од реакции
7.693
Ништо од советите сега дајте некој друг предлог оти вака не ја бива работата поќе мора да се откашат цигарите само како е прашањето ајде ако има некој друго чаре нека кажи ама испробано а не што читале од википедија
и дали има некој пробано со тоа што го рекламираат нешто како цигаре демек што знам што дали само никотин примаш преку неа или што е само занм дека околу 6000 денари е тоа чудото и ако некој има пробано дали е вистина и дали делува :smir:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Ништо од советите сега дајте некој друг предлог оти вака не ја бива работата поќе мора да се откашат цигарите само како е прашањето ајде ако има некој друго чаре нека кажи ама испробано а не што читале од википедија
и дали има некој пробано со тоа што го рекламираат нешто како цигаре демек што знам што дали само никотин примаш преку неа или што е само занм дека околу 6000 денари е тоа чудото и ако некој има пробано дали е вистина и дали делува :smir:
Бате ја ке ти кажам како да ги откажеш: нешто најглавното е во себе да си доволно јак и да имаш цврст став во тоа(за да ги откажеш цигарите), иначи со тракатанци вака така да правиш, се е залудно имам испробано и знам како делува, ти кажувам од мое лично искуство, па сеа ти како сакаш :smir:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Уште нешто...
После 6 месеци
- тежината ви е зголемена за најмалку 5kg :smir:
Нема везе... сите се лажат дека од цигарите се одржуваат .. или слабеат или незнам што.. али цигарите го топат мускулното ткиво а не масното...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Советите во првиот пост не ги прочитав. Нема совет за откажување од цигари нит пак полесен начин.
За да престанеш да пушиш, треба да сакаш да престанеш да пушиш. Јас не сакам. Уствари, неможам да замислам цел живот цигара да не запалам. Многу долго ми изгледа. Инаку правам паузи од 2-3 месеци годишно, ама не ме држи подолго од 3 месеци. Кризи физички никогаш не сум чувствувала, и се дебелеам 4,5 кила, ама не е нешо алармантно.
Ако во моментот кога ќе решиш да престанеш да пушиш (не после последната цигара) не се чувствуваш задоволно, нешто не е во ред.
Тоа, дробови, болести џабе млатење слама е.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Пушењто е рефлекс кој се добива заради радозналост, но се искоренува со чиста и јасна свест. Додека трае, тешко дека може лесно да се избистри замаглената свест, која заради сопствено уживање, често пати ги тера останатите органи да се троват и уништуваат. Впрочем таа е нивни господар. Прекинот може да настане или кога свеста самата на себе ќе си го скрати задоволството или во полош случај, кога некој од потчинетите органи ќе откаже, немајќи право на годишен одмор. Во вториот случај често пати свеста е приморана да капитулира, заради немањето на замена на оштетениот орган. Како и да е секое решение е кај свеста.
 
M

Mussolini

Гостин
Nemam staveno cigar u ustta veke 1ipol godina a pred da prekinam beh gi pusil 3 4 god nekade. Kak gi ostavih? Mn lesno: zareci se na Gospod i gotovo. Prvite nekolku dena e zaebano da gledas okolu tebe site koo churlat ama i zatva ima resenie: ili begaj tama deka ima dim ili pa praj ness so ke tee od kef. Dali ke vezbas dremas na kajgana (i citas taj post sa so pisam :D ) tvoe e. I za kraj da im kazam na site tie so vikat oti ne mozat da se otkazat od cigarite: impossible is nothing... :wink:

p.s. Imam grupa otvoreno za site nepusaci :D
 
T

tinkerbelll

Гостин
До пред некое време, јас како страствен пушач со 1 кутија (мин) на ден., си викав "нема шанси да ги оставам", или "кој е тој шо ќе ми забрани" итн итн..
Се додека не се разболев (тровање), а јас си знам како ми беше. Срцето лупаше ненормално, се гушев...страшно. Битно, жива останав:jaj:
Дотогаш не ни помислував да ги оставам, и покрај сите кампањи, убедувања, законот, ништо не ме спречуваше... ама маката кога ќе дојде не пита, и пошо бев приморана, се роди и желбата па едноставно ги оставив., а постепено со тек на време си се навикнав вака, секако бидејќи се осеќам многу подобро.. неспоредливо.:helou:
 
S

smart ass

Гостин
Уште нешто...
После 6 месеци
- тежината ви е зголемена за најмалку 5kg :smir:

ТОЧНО!!!

Всушност преоѓаат од една зависност кон друга.аме

Јадат чоколади,благи ствари,еклери и после то наместо смарт асс'ес добиваме FAT ASS:pos2::pos2:

Енивеј јас сум никотиноман(то е стручен термин за пушачите....на тутун нормално),и имав успех 3 недели користејќи Никорете мастики...ама после бее торко запалив пак :tapp::tapp::tapp:

Покрај ова имате и налепници...

И знајте едно при нагло откажување од цигарите си правите многу поголема штета...на срцето а и мозоко...

поточно на 10000 случаи регистрирани се е 3 инфаркти кои се во корелација со наглото откажување на цигарите т.е никотинот,а истите биле посебно кај оние кои користат цигари со висока количина на Никотин над 0.8мг....(марлборо мислам дека влеваат во оваа класа,данхил исто,бенсон и хеџис...за парламент не знам ама едно сум сигурен-парламенти неќам:pos2:)

Значи оваа група е означена како ризична при нагло откажување,кај другите до 0.6 мг забележана е аритмија(неправилно работење на срцето-но кратко трае) и минлива...:toe:

А овие шо пушат геј т.е под нула 6...овде се родео голд(јас тие ги користам Lol maybe i'm gay:wink::pos2:) понатаму овие означени со Ултра лајт како вест....и.т.н, исто и слимсот немале рајата некои проблеми позначајни освен да видите ќерата најмногу кукале овие...мислам психолошки најзависни биле...хмм

И имајте предевид пушач на цигари СЕКОГАШ има недостаток на Витамин С...

Ова колку за инфо во канада има моментално цигари кои се произведуваат(и продаваат) а на хартијата имаат Аксорбинска киселина(тоа е витамин С) како и да е ова мислам дека го прават на "слепо" оти не е докажано дали витамин С се апсорбира виа белите дробови...повеќе ми одои накај "ненамерен" Маркетинг(За кој и нема законски основ да ги казнат...замислете на кутија цигари ви пише хеееј малборо+ витамин С УРАА:vozbud::pos2:)...

А исто така ако ги откажувате добро е да се свртоте накај,јаболка портокали,банани..и.т.н НЕ ЧВАРКИ ил Џимиринки оти еден ден може ќе бидете во клиника за липосукција т.е вие ќе бидете потенцијални чварки хјунам мејд хај куалити :wink::pos2:

Тоа, дробови, болести џабе млатење слама е.
Богами и да....па колку канцерогени супстанци имаме во храната,па во околината и тоа далеку попотентни...па само да се вриело.

Е ЈАС НЕ ГИ ОТКАЖУВАМ!!!!!!


И чудо бее...пак трчам 5км без мака...(и то со тегчиња т.е тежина+10кг).

Али сега поретко...ради раката оти ја скршив...пуздер се направи и ми беше неактивна 2 месеца...у гипс...ццц ама ај така рече дедо боже и би така:toe:

Па цигарата е ДРОГА .Нормално ....прочитај на кутија цигари :helou:

Целата зависност е од никотинот ..кој предизвикува голема зависност , само хероинот е појак во зависноста
Всушност зависноста од никотин многу научници ја поврзуваат со....кокаинската,поради многу сличности.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Е да кажем ја една необична опција за откажување од цигари.:helou:

Ама за оваа опција или треба човек да е по религија или општо да се разбира од духовност,психологија,филозофија и сл.Имено,сите знаеме дека секој човек има некој порок.А тој порок е поради нашето его,кое не е она вистинското јас,вистинските ние.Колку многу луѓе има што пушат цигари,САКААТ да ги откажат,но неможат.Што значи егото не им дозволува.И јас сум бил таков(можеби и сеуште сум),сум сакал да ги откажам цигарите,знам дека ми сметаат,но кога ќе си помислам во себе си викам кај може јас да се замислам со кафе,пиво,а без цигара.Што значи јас сакам да ги откажам,свесен сум дека цигарата не мора да биде дел од мојот живот,ми сметаат,но ете ми се мотаат филмови низ глава дека без нив не би бил тоа што сум.
Е сега кога спомнав религија,психологија и сл;човечката психа е составена од Јас,Его и Супер Его(Совест),односно тоа Јас сме ние,нашата личност,Егото го контролира Ѓаволот,а Супер Егото Бог.Нели знаеме дека Егото многу пати прави работи кои не ни се во наша природа,него за да се истакнеме или сл.,додека поради некоја наша грешка,грешка од Егото,Совеста не гризе,односно Бог како да не кара поради направената грешка.

Што значи,за да се откажеш од цигари или кој било порок,треба да знаеш дека тие не ни се морални во животот,и дека потребата за нивно конзумирање ја наметнува Егото,Нашето лажно Јас,односно Ѓаволот.Кога ќе го ставиш ова во глава и ќе размислиш длабоко,ќе ти се роди желба за откажување од пороците,односно како да сакаш да ја оттргнеш контролата од Егото-Ѓаволот.

Сега незнам колку би било ефикасно ова,но мене лично ми помогна,иако не во голема мера.Три месеци немав запалено цигаре,се до пред една недела,но добро е пак што ми помина зависноста.Сега палам ако ми се пали само,а не по автоматизам цигаре за цигаре.Еве неам два дена запалено а и не чувствувам потреба.

поздрав!:smir:
 
S

smart ass

Гостин
Vodkamixx, имаш некој податок за враќање на потенцијата во нормала? :)



П.С. Ви се извинувам. :)
де бе ти нормала....Користи матичен млеч+ зелл оксиџен и олигојак+ селен...тоа влијае позитивно на потенцијата....

Еве јас сум млад(у ствари остарев ќерата:jaj:) и фала богу немам проблеми со лоша потенција....ама па затоа имам друг проблем...хиперпотенција:vozbud:+ако запалам џоинт тоа е неопишливо секс со партнерката надувани...абе се палам како зајак:pos2::pos2:

А тука....мај хоум сити е сити оф секс така да таман е :vozbud:

Бидува.


Инаку немој вијагра...јок..прашај првен лекар,мора консултации,уствари вијаграта е синадил...и ги проширува крвните садови во половиот орган и влијае тро на срцето...ама треба да се користи ако има основ т.е потреба...ако нема тоагш нема потреба од користење..:toe:

До пред некое време, јас како страствен пушач со 1 кутија (мин) на ден., си викав "нема шанси да ги оставам", или "кој е тој шо ќе ми забрани" итн итн..
Се додека не се разболев (тровање), а јас си знам како ми беше. Срцето лупаше ненормално, се гушев...страшно. Битно, жива останав:jaj:
Дотогаш не ни помислував да ги оставам, и покрај сите кампањи, убедувања, законот, ништо не ме спречуваше... ама маката кога ќе дојде не пита, и пошо бев приморана, се роди и желбата па едноставно ги оставив., а постепено со тек на време си се навикнав вака, секако бидејќи се осеќам многу подобро.. неспоредливо.:helou:

Никотинско труење....УЖАС најверојатно било такво.


Јас гледав волонтер за експеримент,му лепеа налепници+ му даваа таблети никотин...УЖАС.
Едвај жива глава извади...и зема 5000 УС долари:toe:
П.С колку за инфо капка(како кога роси) никотин усмртува коњ,3 капки усмртуваат слон,а кај птиците...доволно е само да инхалираат неколку атомчиња.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Јас ќе ви го кажам најдобриот совет. Значи ги зимате цигарите, ги фрлате и не пушите повеќе.

- Од утре или од понеделник - НЕ !!!
- Едно за со кафе само - НЕ !!!
- Ај сеа пијан/а сум, едно не е ништо - НЕ !!!

И готово.
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
Пушев по 2 кутии на ден 6 години ,а од мај месец минатата година немам ни дим земено,затоа што имав голема причина да се откажам од цигарите -Не сакав веќе да си го трујам телото и да си ја уништувам младоста ,лицето,косата ,облеката и сега се осеќам неверојатно. Само јака волја треба да се има,јак карактер и г'з да се издржи првата недела...потоа се е како подмачкано (и не ми фали цигара ни за со кафе ни за со алкохол,а богами ни по некои други работи)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom