Како да се откажете од цигарите?

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Ми треба помош и совети за тоа као да се откажам од цигари... ако знаете нешо поише пишете. Или пак као некој ваш близок се откажал ?! Сум пробуел на 100 начини и не ми успева. Стално у друштво иам некој тежок пушач и тоа не ми дава да проужам ,,здраво,,:wink: Постнете некое клипче, слика, к**ци палци да ми се отвори глаата :wink: фала однапред .

Пуши нешто друго :vozbud:
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Ја па уште се вратив страница назад за да ги видам сликиве :nesvest:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
јас имам слушнато (но не и пробано) да го намачкаш цигарот со кисело млеко или јогурт и да го осавиш да се исуши а после да го запалиш. Викаат имало грд вкус и немало да ти текне да пробаш цигара уште еднаш. Е сега колку е вистинити тоа не можам да ви кажам.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Совети не помагаат, треба цврста војла, желба и да се има цврст став. Кога ќе се каже не пушам и нема пушење, треба да се има свое јас, ако кажеш уште еден цигар, уште денес или уште оваа кутија, ништо не постигнуваш.
точно!!!!!!
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Бев пушач и одамна не сум,советите се доби и слично на тоа што го правев јас кога се откажував.
Најбитно е да сакаш да престанеш и да си направиш свој план како ке престанеш-без инает нема откажување.
 
D

dh00|

Гостин
најдобар план (делува:pos2:)
заклучи се во соба едно 2-3 недели без цигари до тебе и воопшто негде во куќата/станот.
така напраив јас:pipi: еве сеа не пушам:helou:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Браво убво сте изнапишале, арно ама на никого не му текнало да ги напише, никотинските жлезди во грлото:toe: на никого нему текнало да ги запише тампературните разлики кој се јавуваат во белите дробови,кога ке заплиш цигара колку расне температурата во белдроните крила?? колку се задржува истата ,за колку време пага под нормалната телсена температура, и колку може некој да издржи без цигара кога ке опадне температурата во белите дробови,а секак тоа е последица на никотинот и катранот,е сега исто така заборавивте да напоменете дека пушењето нее само психолошка зависност туку и физичка,и нее потребна само јака воља и дека нее туку така едноставно непушам,доколку организмот создал потреба од цигарите за организмот доага како нормално атмосверско вдишување а знае ли некој низ каков стрес поминува човековото тело кога некој нагло ги остава цигарите ???
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.700
Поени од реакции
4.875
Некои луѓе имаат таков нагон што не можат едноставно со никаква метода да се откажат. Едноставно цигарата им е како дрога и мораат да ја зимаат. Жално но вистинито.

Па цигарата е ДРОГА .Нормално ....прочитај на кутија цигари :helou:

Целата зависност е од никотинот ..кој предизвикува голема зависност , само хероинот е појак во зависноста
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
незнам како да се отакажат ама ако имаш воља и ако си упорен ќе ги откажеш а јас еве пушам и немам запалено 5 дена цигара и цело време мислам на нив

а не палам зато што немам пари да си купам и сите пари ги фрлам на цигари
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
217
Поени од реакции
8
Јас не пушам ама можам да ви кажам татко ми како го откажа.. он пушел од 6 одд па се до 32 год и коа свати дека му сметаат реши да го откаже и тоа како......секогаш коа му се пушеше цигара земаше по едно луто бомбонче и му успеа ама сепак се разбира треба да имаш и цврста волја.И др работа што имам слушнато е дека ако успееш да се воздржиш едно 2 недели после самиот организам се навикнува без нив и дури осека одбивност ......така да пробај со бомбоните. СО СРЕКА !!!!!!!!!
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Пуши ги цигарите наопаку. Откоа ќе истуриш црева нема да си пуши толку.:))
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Може и така, или притисни таб и замисли желба!(чиста вистина):)

да, или препрати го ова на 1624 луѓе, замисли желба, стисни F5 два пати, погледни у мониторот.. и ќе видиш како ќе ги откажеш :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Тешко е у п.м.! Јас едвај ги оставив и тоа сум крајно загрозен случај (бев). Дури се осеќав како предавник што оставам нешто што сакам. Тоа ми беше главниот проблем: не ми беа навика, ги сакав. Уживав во нив (и уште ги сонувам, не дај Боже да видам некој на маса да пуши мои цигари), ко мало дете уште лиги што не ми потечат... Но! Успеав! Најважно е да биде во договор со дечкото/девојката или тој што си со него; инаку, тешко. Нема шанси да ти дими пред нос а ти нешто спартански да вежбаш дисциплина на ментални ќелии.
Уште нешто: постепено намалување е најдобар начин. Следната фаза е некупување цигари; во моменти на тешка криза дозволи си една да запалиш-поарно него да се испокараш со цело семејство. :smir:
И то...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Ја богами не ги откажувам, до коњец-слаб карактер сум (еден од оние три карактери што идеа низ шума, е јас сум четвртиот :vozbud:). Кафе, пивце...без цигара кафе не иде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom