Како да се добие туристичка виза за USA?

Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Многу тешко иде вадење на виза у последно време нешо почнаа многу да ги враќаат само прво се разбира парите за барањето ќе си ги земат.
Еден другар три пати бараше виза три пати го одбија :(
 
Член од
12 ноември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Таму каде што имаш роднини.
Роднини имат во Австралија премногу, баба, дедо, тетка, тетин и доста брачеди ама многу тешко било за Австралиа освен за студентска виза ама тешко за таа виза.
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 21:03 ---
Најлесно да заминиш засекогаш надвор , е да најдиш некоја наша кенгурка или ако не сакаш Австралија , тогаш некоја наша Американка или Канаѓанка , и да ја смоташ некако да те земи за маж . И ако ја правиш таа работа , почни уште од сега да бараш некоја , и тамам кога ќе дојде лето таа да дојди овде , да се видите и така натаму а богами и наваму :) . Ако не ти е сеуште до женење , одкако ќе те земи таму , биди со неа толку време колку што треба за да земиш тамошно жителство и батали ја :) . Или ако ти се погоди девојчето , можиш и да останиш со неа , од тебе зависи .
П.С. Дури сега видов дека си бил детиште од 18 години . Батали го ова што го напишав и барај друго чаре .
Ха, не е работава само земија жената и после оставија колку државјанство да земиш, туку јас не напишав мене повејке ме интересираше процесот за добивање на работни визи.
--- надополнето: 16 јануари 2013 во 21:04 ---
ах бе друже зависи каква виза сакаш да добиеш и за каде....Претпоставувам говориш за работна виза за во ЕУ, можеш и само со туристичка да отидеш ама тешко за работа...во Америка е многу полесно, било со туристичка или пак со работна виза ама фората е да ја добиеш прво визата....јас би ти препорачал Америка од лично искуство, лесно е таму за снаоѓање.
За работна виза се интересирам, не за туристичка виза.... Ако имаш повејке информации споделиги
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Edno prasanje do tie sto znaat: imam dobieno ednas J1 viza rabotna, sega sakam da apliciram za rabotna visa! dali znae nekoj sto kako idat rabotite! kolku % e da dobies 10 godisna visa? pozz
 
Член од
1 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
Во однос на потребни документи, значи гарантно писмо не треба, порано беше условен документ но веќе не, јас добив туристичка за 1 година, меѓутоа бев студент, носев индекс, потврда од факс, потврда за работен однос на моите родители, толку.. и секако формулар. Ако твоите имаат пари во банка - може извештај да приложите, ако не, во формуларот ќе наведете дека роднините ќе ви ги платат сите трошоци (ако имате роднини). Во принцип, најлесно е така со роднини, ако си студент преку work and travel.. Ако имаш повеќе пари како за шетање.. Значи се зависи од вас.. :)
Прашања поставуваат од секој тип, зошто одиш, што правиш во животот , кој се твоите планови, кого ооставаш тука - односно кој имаш (брат, сестра), што прават тие, дали си посетил други држави, дали твоите роднини биле во македонија и кога.. Ако ти дадат виза колку време ќе седиш и тоа :D
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Па јас сум малолетен и мене не ми бараат пари на сметка, меѓутоа моите дадоа извештаи дека работат, ама не состојба на сметка, меѓутоа роднините каде што бев ми испратија гарантно писмо дека ќе бидам кај нив и чекови во висина од 10,000$ како гаранција дека ќе можат да ме издржуваат додека сум таму.. Престојот ти го одредуваат на гранција кога влагаш, со тоа што доколку сметаат дека ќе останеш на црно, и да ти дадат виза немаш гаранција дека ќе те пуштат на граница, можат да те вратат.. Мене ми дадоа 6 месеци престој бидејќи картата ми беше резервирана после 4 месеци за назад, со тоа што ми рекоа дека ако има потреба само да си побарам да ми го продолжат престојот.. :)
Moze li malo pojasnuvanje za toa,kade se bara vo Amerika prodolzuvanje na prestoj?Ako na primer pri vlez ti odredile 6 meseci,a ti sakas 7,kade ke pobaras prodolzuvanje i pod koj izgovor....
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Moze li malo pojasnuvanje za toa,kade se bara vo Amerika prodolzuvanje na prestoj?Ako na primer pri vlez ti odredile 6 meseci,a ti sakas 7,kade ke pobaras prodolzuvanje i pod koj izgovor....
Па колку што јас знам треба да се обратиш во Immigration Department, меѓутоа е многу тешко да ти го продолжат рокот ако си со туристичка виза, или пак ќе мораш да направиш излез, па пак да влезеш (да отидеш до Канада или Мексико).
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Па колку што јас знам треба да се обратиш во Immigration Department, меѓутоа е многу тешко да ти го продолжат рокот ако си со туристичка виза, или пак ќе мораш да направиш излез, па пак да влезеш (да отидеш до Канада или Мексико).
A kazete mi kolku e toa tocno i sigurno,da izlezes vo Kanada i povtorno da vlezes i sedis uste nekolku meseci...Zboruvam za turisticka viza za Amerika! I dali i kade moze so turisticka americka viza vo Amerika da pobaras turisticka za Kanada?
Ama natrupav so prasanjava,ama toa e,mora da se snaogame i pomagame!!! Vi blagodaram
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
A kazete mi kolku e toa tocno i sigurno,da izlezes vo Kanada i povtorno da vlezes i sedis uste nekolku meseci...Zboruvam za turisticka viza za Amerika! I dali i kade moze so turisticka americka viza vo Amerika da pobaras turisticka za Kanada?
Ama natrupav so prasanjava,ama toa e,mora da se snaogame i pomagame!!! Vi blagodaram
Повеќе се исплати да се оди до Мексико, затоа што за Канада ќе треба да се вади виза, а доколку имаш било каква виза за САД, автоматски таа ти важи и за Мексико.. Е сега можно е да прават проблем за повторен влез, понекогаш бараат да си 6 месеци надвор од САД па после пак да можеш да влезеш. Најубаво е да се праша во амбасада или во нивната служба, или пак да се земе иселеничка или работна виза која многу полесно може да и се продолжи важењето, бидејќи јас кога ја добив визата за 10 години ми дадоа и еден лист на кој со големи букви си пишуваше дека визата не е гаранција дека можеш да влезеш во САД, кога стигаш на граница имаш 10 минути разговор со службеник кој одредува дали си сигурен и дали си опасност за нив, и тој одредува дали ќе влезеш и колкав рок ќе ти даде (6, 3, 1 месец) или пак воопшто нема да ти даде да ја поминеш границата. Така да најубаво е убаво да се распрашаш, и што поголема документација однесеш тоа подобро. :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Многу тешко иде вадење на виза у последно време нешо почнаа многу да ги враќаат само прво се разбира парите за барањето ќе си ги земат.
Еден другар три пати бараше виза три пати го одбија :(
еднаш ако те одбијат пиши пропало...од друга страна па ако еднаш си земал виза за следниот пат полесно е.
--- надополнето: 27 февруари 2013 во 22:51 ---
Edno prasanje do tie sto znaat: imam dobieno ednas J1 viza rabotna, sega sakam da apliciram za rabotna visa! dali znae nekoj sto kako idat rabotite! kolku % e da dobies 10 godisna visa? pozz
10 годишна даваат ама туристичка, а не работна.....процентуално што знам, знам многу кои земале таква виза...мене ми дадоа само за пола година туристичка но ми рекоа дека следниот пак кога ќе аплицирам ќе добијам и за подолго...само ете, никако да аплицирам :)
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Повеќе се исплати да се оди до Мексико, затоа што за Канада ќе треба да се вади виза, а доколку имаш било каква виза за САД, автоматски таа ти важи и за Мексико.. Е сега можно е да прават проблем за повторен влез, понекогаш бараат да си 6 месеци надвор од САД па после пак да можеш да влезеш. Најубаво е да се праша во амбасада или во нивната служба, или пак да се земе иселеничка или работна виза која многу полесно може да и се продолжи важењето, бидејќи јас кога ја добив визата за 10 години ми дадоа и еден лист на кој со големи букви си пишуваше дека визата не е гаранција дека можеш да влезеш во САД, кога стигаш на граница имаш 10 минути разговор со службеник кој одредува дали си сигурен и дали си опасност за нив, и тој одредува дали ќе влезеш и колкав рок ќе ти даде (6, 3, 1 месец) или пак воопшто нема да ти даде да ја поминеш границата. Така да најубаво е убаво да се распрашаш, и што поголема документација однесеш тоа подобро. :)
Blagodaram na odgovorot! Inaku tocno e toa,sto poveke dokumenti nosis i mu gi pokazes tamu pri vlez na salterskiot rabotnik,poveke ke go zbunis i nemajki vreme da se zanimava so tebe,nabrzina ti odreduva vlez i WELCOME IN AMERICA......:cuc:
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Дали како силна „гаранција“ за добивање туристичка виза во САД може да биде посед на 20 хектари земја???
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
4
Дали како силна „гаранција“ за добивање туристичка виза во САД може да биде посед на 20 хектари земја???
Можеби е убав доказ дека се поседува имот,но мислам дека не е некаква гаранција за добивање на виза....Најголема гаранција ,според мене е сметката со пари што ке се покаже....
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
ах бе друже зависи каква виза сакаш да добиеш и за каде....Претпоставувам говориш за работна виза за во ЕУ, можеш и само со туристичка да отидеш ама тешко за работа...во Америка е многу полесно, било со туристичка или пак со работна виза ама фората е да ја добиеш прво визата....јас би ти препорачал Америка од лично искуство, лесно е таму за снаоѓање.
Искрено кажи ми кој е толку лесен начин за да се вратам повторно во Америка...? Не знам повеќе каде да се обратам барам начин да стапнам повторно Usa се каам што си дојдов Мк. btw Имам social security number.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Искрено кажи ми кој е толку лесен начин за да се вратам повторно во Америка...? Не знам повеќе каде да се обратам барам начин да стапнам повторно Usa се каам што си дојдов Мк. btw Имам social security number.
Во предвидениот рок ли се врати? Чим имаш таков број аплицирај пак за туристичка виза. Лесен начин мислев на тоа што ако си се вратил и пак аплицираш дека ќе добиеш полесно виза
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Во предвидениот рок ли се врати? Чим имаш таков број аплицирај пак за туристичка виза. Лесен начин мислев на тоа што ако си се вратил и пак аплицираш дека ќе добиеш полесно виза
И јас мислев дека е така лесен начин ако добиеш прв пат вториот ќе земеш полесно но не излезе баш така според планот ,лани летово бев со Ј1 виза ова лето ме одбија не ми дадоа виза:( ,да да се вратив на време според датумот на мојот повратен билет само го продужив за некој си 15 дена сепак легално постапив.Малку е зајакната работата за зимање виза не знам што им е целта на Американциве...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom