Како би изгледала идеалната држава?

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...не сме многу далеку од тој концепт,само што истиот ќе биде наметнат а не еволуиран
...човештвото мора да го достигне врвот на злото (читај големо истребување)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Добро бе, темата е "Како би изгледала идеалната држава?". Ваш концепт и ваша замисла.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...е добро де :D
...идеална држава:
1.Советодавно тело составено од искусни и докажани експерти без извршни ингеренции
2.Предпрограмиран информатички државен апарат (Даноци,Социјала,Здравство,Образование,Пензии)
3.Силна контрола на сите човечки активности (чип инплантат)
4.Ред и Дисциплина во насока на еден хармоничен и избалансиран соживот
5.Работа за сите работоспособни
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Јас го тупев за законите, ама тоа ми е битно. Не знам дали попрво ќе доживеам да дочекам ред за операција (ако ми треба) или крај на судска постапка (ако покренам). :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Идеална држава е каде што сите ќе лежат и никој нема да работи, само секс и рокенрол секој ден. До сеа ние сме најблизу до идеална држава зошто секс имаме секој ден, секој ден не ебе владата.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Исто како газелите да се прашуваат како би изгледал идеалниот лав. Од кое својство произлегува дискусијата е многу битно....за некого државата е шаховска табла и го заболе курот дали пион негде ќе погине или не.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Пионот може да стане коњ, ловец, топ или кралица, башка е битен за контрола на центарот или затворање на една страна. ;)
Еден имаше изрека пионите се душа на шахот, еден од првите торетичари во шахот, Филидор ако не се лажам. Пион може да биде кралица, ама тогаш ја мења страната.
Постои еден центар на моќ, евентуално три или четири. Од таму сите приказни за идеална држава се жива глупост. Ако си го гледал Матрикс во една сцена кога Нео го прашува тој со брадата....креатор ли беше што ли беше.....зошто не го направат светот рај. Или може некој се прашува зошто светот не е робовладетелски.....одговорот лежи во тој дијалог. Светов за некого е шаховска табла, затворот може да биде златен а може да биде зарѓан....ние сме помеѓу.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
,,,idealna drzhava , koa ke go snema rodot chovechki , svetot na robotite pa i toa e pod znak prashalnik,,,
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.944
ne sum bil dosega (mada se nadevam vo skoro vreme kje odam i eventualno ostanam),
OAE (ili na angliski UAE) Obedineti Arapski Emirati mi izgleda kako najdobar balans.

ekonomski mokjna, so ogromni vlozuvanja vo tehnologija, razvoj i nauka, imaat nekoj od najsovremenite
gradovi/pokraini, strogi zakoni i nivno sproveduvanje (barem po toa sto gledam i mi kazuvale).

za zal geografskata mestopolozba e katastrofalna, ama toa ne e do drzavnoto ureduvanje :D
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
ne sum bil dosega (mada se nadevam vo skoro vreme kje odam i eventualno ostanam),
OAE (ili na angliski UAE) Obedineti Arapski Emirati mi izgleda kako najdobar balans.

ekonomski mokjna, so ogromni vlozuvanja vo tehnologija, razvoj i nauka, imaat nekoj od najsovremenite
gradovi/pokraini, strogi zakoni i nivno sproveduvanje (barem po toa sto gledam i mi kazuvale).

za zal geografskata mestopolozba e katastrofalna, ama toa ne e do drzavnoto ureduvanje :D
,,,i seto toa steknato so vistinski trud um , ili za smetka na prirodni resursi,,,
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.944
,,,i seto toa steknato so vistinski trud um , ili za smetka na prirodni resursi,,,
ok, realno izgradeno na pari od naftata. pred toa bile siromasna ribarska drzavicka.
koja drzava se izgradila bez nikakvi, ili so minimalni prirodni resursi?
iskoristuvanjeto na resursite kombinirano so tehnologija i politiki se
kombinacija za razvoj na edna drzava.

megjutoa, razlikata od UAE i ostanatite nafteni drzavi e sto se napravilo so tie nafteni pari?
sporedeno so Saudiska Arabija, Rusija, Venecuela, Iran, Nigerija, Libija, Katar i red drugi,
najdobro im se vlozeni parite od naftata i imaat "diversified" - razgraneta ekonomija.
vlozija vo turizam, avio industrija, razvivanje tehnologija i red drugo.

pred koronata, i pokraj niski ceni na nafta, imaa odlicen ekonomski rast.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom