Како би изгледала идеалната држава?

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Совршена држава или општество без ментална хигиена нема.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Идеална држава :

1. Држава каде што не постојат политички определби, само администрацијата си ги исполнува своите должности...

2. Држава каде што не постојат религии, само науката се поддржува...

3. Држава каде што не постојат платежни средства, секој го зема само она што му треба и колку му треба и патем секој се труди да си ја сработи својата работа најдобро што може...
 
Г

Господ

Гостин
Не постои идеална држава затоа што самата држава е сама по себеси институција која има зацртано за цел да спречува идеално општество.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Идеална држава :

1. Држава каде што не постојат политички определби, само администрацијата си ги исполнува своите должности...

2. Држава каде што не постојат религии, само науката се поддржува...

3. Држава каде што не постојат платежни средства, секој го зема само она што му треба и колку му треба и патем секој се труди да си ја сработи својата работа најдобро што може...
Блиску до комунистичко уредување
 
M

Mario Gómez

Гостин
Идеална држава :

1. Држава каде што не постојат политички определби, само администрацијата си ги исполнува своите должности...

2. Држава каде што не постојат религии, само науката се поддржува...

3. Држава каде што не постојат платежни средства, секој го зема само она што му треба и колку му треба и патем секој се труди да си ја сработи својата работа најдобро што може...
Ве изремети филмов, не си единствена.

Идеална држава е западната демократија.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Блиску до комунистичко уредување
Не во таа смисла ама ме мрзи да објаснувам. Иначе постои цел план и програма и застапници во секоја држава кои настојуваат да се воведе новиот с-м.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Не во таа смисла ама ме мрзи да објаснувам. Иначе постои цел план и програма и застапници во секоја држава кои настојуваат да се воведе новиот с-м.
Сфаќам и комплетно се согасувам со такво уредување. И јас би сакал да живеам во таква држава :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Сфаќам и комплетно се согасувам со такво уредување. И јас би сакал да живеам во таква држава :)
Да и јас сакам само за жал нема да го фатиме ние тој живот. Треба најпрво ние да станеме свесни за примена на тоа општество и потоа на тој начин да ги воспитаме нашите деца и поколенија за тие да можат да го имплементираат тоа. Всушност, и денес постојат неколку стотици луѓе кои се повлекле на мало место и го реализираат овој начин на живот, почнувајќи од помал број на луѓе за тоа подоцна да се прошири, затоа што рушење на еден цел општествен систем е практично невозможно.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Да и јас сакам само за жал нема да го фатиме ние тој живот. Треба најпрво ние да станеме свесни за примена на тоа општество и потоа на тој начин да ги воспитаме нашите деца и поколенија за тие да можат да го имплементираат тоа. Всушност, и денес постојат неколку стотици луѓе кои се повлекле на мало место и го реализираат овој начин на живот, почнувајќи од помал број на луѓе за тоа подоцна да се прошири, затоа што рушење на еден цел општествен систем е практично невозможно.
Да, потребно е да поминат иљадници години, за алчноста и некои такви особини се искоренат од генетскиот код на луѓето, можеби некои сленди генерации.... или со генетски инженеринг да се забрза :):):)
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.422
Поени од реакции
3.989
Идеална држава? Никогаш нема да постои таква
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Гледајте го Zeitgeist: Moving Forward. Таму има план за идеална „држава“ (мислам дека не ја нарекуваа држава туку општество). Луѓето ќе живеат во согласност со природата (нешто што Жан Жак Русо ко предложил многу одамна и сите му се смееле), ќе ги искористуваат природните ресурси но истовремено и ќе ги обновуваат, нема да постојат пари, сите ќе имаат храна и ќе можат да се посветат на активностите што ги прават среќни.
 

Pep

Член од
1 декември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
21
Bravo za gore napisanoto,se e tocno ama so ova sto se slucuva denes mnogu tesko,kako prvo ne im se dava prednost na mladite da napreduvaat se "starci"taka da se izrazam ni ja vodat drzavata eve primer nekoj sto napolnil veke 70 godini ne si odi od toa mesto pa makar i posledno da mu e.Taka da sevkupno tie se problemite na ovaa nasa drzava i plus zaostanuvame vo mnogu raboti.
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
идеално не постои - но барем подобро од ова има

Во Македонија проблем е

- непотизмот и партизацијата
- слабата економија и невработеноста
- отсуството на капитални инвестиции и инвестиции во земјоделство, сточарство и рурален развој

Во Македонија исто така проблем е
- комплексот на нижа вредност меѓу младите
- некултурата
- урбаната мафија и
- отсуството на национален идентитет
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Идеална држава - држава во која не постојат пари, и каде што секој работи доволно(колку што може) само да ги задоволи своите а и потребите на населението.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Секоја држава која е интегрирана во ЕУ и Нато според мене е идеална држава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom