Какво сирење јадете?

Од што јадете најчесто?

  • Крајво

    Гласови: 107 49,1%
  • Овчо

    Гласови: 91 41,7%
  • Козјо

    Гласови: 13 6,0%
  • Никакво

    Гласови: 7 3,2%

  • Вкупно гласачи
    218

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Малешевско домашно овчо направено од мајското млеко од бачилото на татко ми
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Кравјо..
со се го јадам :D обожавам сирење..
на нашево пазарче иде чат пат едно деде.. продава одлично сирење..значи негде од околината на велес.. па сеа точно каде појма неам
 
H

HoT IcE

Гостин
Јас неможам да јадам ако нема сирење.
Голем гурман сум, и за сирење си имам некој посебен вкус.
Најубаво ми е мешаното сирење од Кам, а во Македонија дефинитивно најубави се беровските жолти сирења.
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Постои ли немасно сирење ? и кај да најдам,знаете ?

инаку,овчо или мешано од здравје...:D
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Секакво јадам, ама имам истенчен вкус за сирење! Единствено козјо сирење некогаш ми има многу јак мирис. Обожавам сирење, основен прехранбен продукт ми е, а слабост ми е пресното сирење...
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Фета во салата, најчесто во шопска, некако ми е убаво кога си го редам на коцки.

Инаку дома постојано има кравјо од Здравје Радово, понекогаш нарачувам од колега од Осоговско, правено домашно мешано, тоа е топ за шопска или врз помфрит.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Сирењето ми е меѓу првите топ продукти...За дома овчо исклучиво купуваме и понекогаш мешано - овчо и кравјо...А ако надвор од дома јадам сирење сеедно ми е какво е, бидејќи скоро сите ми се вкусни...А за дома само овчо купуваме на Млекара Николови најчесто...Мрсничко е... :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.141
Поени од реакции
18.154
Не јадам многу, дури и претерано малку, за разлика од сите други млечи производи.Моментално најчесто од тие ретки пати шо јадам е биено од Ѓорѓиеви - Радовиш, обично или поховано го јадам.Или од Бистра - Кичево, сите ‘модели‘.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.224
Поени од реакции
21.486
Овчо од Радово или од Кичевсконо стопанство или по ново Бистра. До душа јадам и кравјо и мешано ама овчото ми е омилено.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.541
Поени од реакции
700
Овчо сирење Николови во 90&ако го нема во Веро тогаш Здравје Радово и тоа мешаното овчото не ми се баш допага од нив
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
имам роднини што живеат во берово и има познајник што прават беровско сирење и секој трет месец нарачувам една канта Беровско сирење ммммилина со сласт си јадам инаку можев секој месец да нарачам ама колку пари имам и толку месеци имам .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom