Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Си зедов гитара,се е во ред спуштив жици...копија на страт,али копчето волумен,се клати малце не е стегнато како другите две..:Дали може да се корегира или да одам да ги колам во Јамаха???
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Си зедов гитара,се е во ред спуштив жици...копија на страт,али копчето волумен,се клати малце не е стегнато како другите две..:Дали може да се корегира или да одам да ги колам во Јамаха???

dokolku ti e nova t.e. skoro zemena, odi tamu neka ti ja sredat
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Си зедов гитара,се е во ред спуштив жици...копија на страт,али копчето волумен,се клати малце не е стегнато како другите две..:Дали може да се корегира или да одам да ги колам во Јамаха???
Или само го притисни пластичниот капак кон телото, да „легне“ подобро.

Пошто капакот на потенциометарот е многу лесен да се извади, буквално е капачка, нема наврти или што знам.

Ако пак продолжува да се клати, однеси ја во јамаха, ќе ти ја отворат и ќе го стегнат потенциометарот.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Или само го притисни пластичниот капак кон телото, да „легне“ подобро.

Пошто капакот на потенциометарот е многу лесен да се извади, буквално е капачка, нема наврти или што знам.

Ако пак продолжува да се клати, однеси ја во јамаха, ќе ти ја отворат и ќе го стегнат потенциометарот.
не е до капачето,треба да се стегне :)) Не е од Скопје,од Струмица е :)) Човеко шо работе тама свире клавјатури :)) Тка да за гитара скоро блага веза нема само жици знаа да смене..За Тфа Питам дали некој има искуство
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
не е до капачето,треба да се стегне :)) Не е од Скопје,од Струмица е :)) Човеко шо работе тама свире клавјатури :)) Тка да за гитара скоро блага веза нема само жици знаа да смене..За Тфа Питам дали некој има искуство
Ами за тва ќе си одеш у Скопје,ами ткаа.
 
Г

Господ

Гостин
Наредната недела нарачувам ова.
Читав тон критики и интервуја и стварно задовољава гитарава.
Све е топ,ама само natural боја има и малце не ми е погодено тоа
(шо бе малце шмирглата ќе и ја опнам(киддин:pos2:))
ама ај да не мрчам многу:pipi:
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
Наредната недела нарачувам ова.
Читав тон критики и интервуја и стварно задовољава гитарава.
Све е топ,ама само natural боја има и малце не ми е погодено тоа
(шо бе малце шмирглата ќе и ја опнам(киддин:pos2:))
So sreka neka se koristi:)Kolku pari e?:)
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
Инаку од Guitar House од прилика ќе ја нарачам за некаде 280 евра.
Super cena sprema kolku so e dobra gitarata epten eftino:)Ke te prasvav da ne ima Bc Rich IronBird vo Guitar House?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
не е до капачето,треба да се стегне :)) Не е од Скопје,од Струмица е :)) Човеко шо работе тама свире клавјатури :)) Тка да за гитара скоро блага веза нема само жици знаа да смене..За Тфа Питам дали некој има искуство
Ако не ти е страв, отвори, стегај... Тоа е тоа. :)

Јас Јамахата сум ја разглобувал до најмал шраф, освен вратот, све друго сум и` извадил и вратил. :) Ако не ти се ризикува, прати ја за Скопје. =)

Super cena sprema kolku so e dobra gitarata epten eftino:)Ke te prasvav da ne ima Bc Rich IronBird vo Guitar House?
Можеш да порачаш, со сите компании соработуваат.
 
Г

Господ

Гостин
Ако си од Скопје најдобро ќе ти биде да појдеш и да прашаш за нарачка ако не веројатно може преку некој од форум,да се информираш.
Инаку ги зимаат претежно од германската musicstore и прават нарачки на големо ако не се лажам така да за цена ова она ќе ти биде истата ко таму или 10-20 евра погоре подоле,ама најчесто погоре:wink:
Вака нешто би било
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
електрична ,за да ги дифтам комшиите:pos2:

марка не е вазна важна
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
Можеш да порачаш, со сите компании соработуваат.
Ако си од Скопје најдобро ќе ти биде да појдеш и да прашаш за нарачка ако не веројатно може преку некој од форум,да се информираш.
Инаку ги зимаат претежно од германската musicstore и прават нарачки на големо ако не се лажам така да за цена ова она ќе ти биде истата ко таму или 10-20 евра погоре подоле,ама најчесто погоре:wink:
Fala za informacija sega za sega mojot ljuben warlock ke si go sviram koga ke go menam sigurno ke bide ironbird novata:)
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Ако не ти е страв, отвори, стегај... Тоа е тоа. :)

Јас Јамахата сум ја разглобувал до најмал шраф, освен вратот, све друго сум и` извадил и вратил. :) Ако не ти се ризикува, прати ја за Скопје. =)
Финтата е :)) нема Потреба да ја отварам гитарава внатершно....Дали Копчето се вади на кој принцип се вади тоа ме занима???Да го извадам го гледам внатре штрафчето што клапа се стега тоа.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom