Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Еден другар има варлок.Во ист ден земавме од БЦ Рич гитари и го гледам не му држи многу. Почна да го баталува, не го шета низ свирки а порано беше задоволен.Не ми е по крој мене, само еден пат го имам пробано...raah уопште не ми легна ни на уше ни на рака.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Сквеерот знае некој шо цена е во Македонија и кај го има????
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
17
Поени од реакции
2
Jas imam Washburn D10SDL Deluxe ( akusticna ), Gitarata e..... meraci za svirenje
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
Loomis ова ти е тој Варлокот од 180 евра? Сум читал дека воопшто не е добар туку само ради формата се продава.
Mene mi e pogoden sega nz ako na nekoj ne mu se sviga:).Kaj mene i zvukot e dobar i zicite se pogodno namesteni,vratot e prav se e ok so mojot warlock:).Sega toa moze da e do vkus nz jas:)Mene bitno mi e pogoden i nemam namera vo bliska idina da go smenam
A MRS Vedder so Bc Rich imas ti?:)
Za Warlock jas imam dobro mislenje dosega dobro me sluzi posle moze ke smenam mislenje kako drugarot na Mrs Vedder:)Seuste go nemam tolku dolgo od Avgust mesec negde
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Верувам ќе се најде некој да ми објасни што има смешно во finger tapping:toe:
Претпоставувам дека не си вежбал тепинг, а ти се свиѓа многу. :)

По основа на тоа, претпоставувам и дека не свириш многу време, па да разликуваш гитара со 8 жици, тепинг као техника, и тепинг со 8 прсти. :)

Гитарата може и да е бас со 4 жици, па со 8 прсти да удараш по вратот. :wink:
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
Eden covek so go znam imase mislam deka zede od 11000 ama ne me drzi za zbor ne sum bas siguren mozam da prasam.Go imam svireno ne e losa gitarata soliden zvuk vadi,malce vratot nego ne mu cinese pa koga ke zemas probaj
 
Г

Господ

Гостин
Претпоставувам дека не си вежбал тепинг, а ти се свиѓа многу. :)

По основа на тоа, претпоставувам и дека не свириш многу време, па да разликуваш гитара со 8 жици, тепинг као техника, и тепинг со 8 прсти. :)

Гитарата може и да е бас со 4 жици, па со 8 прсти да удараш по вратот. :wink:
Сфаќам што сакаш да ми кажеш,да можеш и на стандардна 6 жичана да свириш тепинг со 8 прсти али мое мислење дека екстензија од две жици не е лоша работа не само за тепинг само извадив од ракав рандом техника:smir:

Иначе не ми прави ќеф толку тапингот

Тапинг сум вежбал само на акустична:pos2: некои основни вежби и повеќе се слуша шлапање прсти на вратот отколку ноти:pos2:
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Знае ли некој добар мајстор кај со можам да отидам да ми јаа среди гитарава у Скопје. Многу луге ми го зборат тој гино у архангел со свирел ама незнам кај му е дуканот. Ако знае некој го молам да ми каже.:smir:
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
171
Поени од реакции
8
BC Rich, Batio итн..тоа се се’ лопати,не гитари.

Ако сакаш добра гитара,земи си Фендер Стратокастер.

А Џибсон е повеќе за некој рок-фазон или new wave dirty rock(Срање).
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Me iznasmea a Batio da isto gitara ti e toa Michael Angelo Batio se vika:smir:Celoto ime ti go kazuvam da si go zapisis mnogu dobri gitari:smir:
Vrz koja osnova velis deka se drugo osven Stratokaster ne cini,si svirel nz kolku gitari i site si gi sporedil,Bc Rich Iron Bird na primer ili Stealth ne cini,Warlock so Dimmarzio ne cini?.Ili Dean Razorback nema aber od gitara a?.Dobro ako se lopati jas mojot Warlock od sega za kopanje ke go koristam nema problem.Ako ne znaese druze Batio e gitarist ako mozis razgledaj niz negovite videa da vidis kakvi gitari sviri i dali ne cinat ili cinat.Pa posle ako ti drzi dusa kazi deka samo Fender Stratokaster cini.Ako sakas mozam da ti kazam ogromen broj na gitari so metat pod so stratokasterot:smir:

I ova ne go pisam za da se karam ili da odam kontra so nekoj samo moe mislenje ako sakas prifati go ako nekis ostani so toa deka stratokaster se najdobri gitari toa e tvoe mislenje i jas ke go pocituvam.Samo vervaj me da probas poveke dobri gitari ke vidis deka plakas samo eden BREND i nisto poveke:smir:
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
B.C. Rich дефинитивно... посебно како на Kerry King... :)
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Со спуштање жици има некој искуство???Дали има некоја разлика потоа у звук?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom