Казна од 50 евра за правење ајвар пред зграда

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
SAATF-Special Anti Ayvar Task Force:pos2:
Нема ајвар бре ! Пршута ќе се јаде и точка !

Ќе истрпиме некако, ама ако не удрат таму каде што најмногу не боли, по ракијата, е тогаш ќе има социјални немири.
Позвучно е Special Anti-Ayvar and Zimnica Unit....
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
абе може некогаш да оформите стаф независно од тоа за која партија сте, онака реално да ги согледате работиве па да коментирате или ако сум од вмро супер е, ако сум од сдс врска нема....?
аман веќе
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Pusti balkan nekoj naviki teshko se menuvaa ama ke mora.Se slozuvam so zabranata i kazanata.Jas pravam na selo i nemam problem nikakov, za nisto.A golem del od skopjani se dojdeni bas od selata niz makedonija.Pa nee na odmet da gi revitaliziraaaa:)na nekoj nacin .Eden moj drugar vo praga barase daja farba vrata od stanot:)haha zamislete podnese baranje megjutoa bese odbien deka nemozem da ja farba od nadvor:).A vnatrre si ja farba kako saka.:pos2:NEKA SI PRAVAT AJVAR NA BALKON KOGA MOZAT KUCINJA DA CUVAAT NA BALKON ZASTO NE I ZIMNICA DASI PRAVAT.:smir:
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Pravam Ajvar Na site onie koi so ziveat vo zgradi ....cena po dogovor :helou:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Јеее, ќе ги пријавам сите чичиња и тетки од моја зграда што прават ајвар:vozbud:

Сметам дека не е ок у урбана средина да си подготвуваш јадење такоречи на улица. И од хигиенски и од "визуелен" аспект.
Али па, ако стварно им помага на некои да се прехранат...што знам.

Лично не ми смета ова и го подржувам, највеќе затоа што не јадам ајвар, ни било каква друга зимница.
Но, како што реков, ако па на некои им претставува доминантна храна у зимскиот период, ваљда не им е сеедно.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Konecno malce evropeizacija... So merak ima da prijavuvam samo ako mi zasmrdi...

Vise preku taseta od toa... Sekoja esen ko pozar da ima nadvor...Purnja na site strani...
 
N

n/a

Гостин
Хахахаха...
Нема пиење после 19ч,нема ајвар,нема ракија и вино правење...
нема зборење против влада,
наредно ќе да е нема ебење...
чесен збор.
Мене ова ми заудира на една песна од Рибља Чорба-Диктатор....
Мамицу му јаречу...
Геда Глуперда се реинкарнирал...
(а тамам мислев дека заувек отишол у вечните ловишта...)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Хахахаха...
Нема пиење после 19ч,нема ајвар,нема ракија и вино правење...
А кај вака низ европските метрополи си видел да купуваат алкохол кај им текне после 19 часот, или да си прават ракија, вино и ајвар на сред улица?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
А кај вака низ европските метрополи си видел да купуваат алкохол кај им текне после 19 часот, или да си прават ракија, вино и ајвар на сред улица?
Не знаат што е убаво, ада.
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
20
Ве читам и ви се смеам пак успеаа од тв да ве излажат. Алооо не смееш да правиш ајар на јавна површина а тука спаѓа и пред зграда, слободно можеш ако имаш куќа во двор да си правиш таму на себе ѓубре си правиш, и незнам кој спомна фрлање ѓубре од 8-ми кат, епа батко и тоа е регулирано со новиот закон нема веќе сељачката навика фрли од прозор, ако не ви се допаѓаат закониве за јавна чистота соберете си ги опинците и назад во село
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.600
Поени од реакции
48.445
Некако не верувам дека проблем број еден во државава ни е печење ајвар и ракија или пикавци и најлон кеси.Се е тоа фино со тие вредности со чија помош нашето општество ке се изедначи со Европските ама некако мислам дека сите овие небитници поубаво ке се примат ако народов има работа,пари и стандард.
Не знам со кој редослед они таму почнале да си градат општествата и нивните успешни приказни ама не верувам дека почнале од ајварите.
Знам дека се е “ова е убаво за нас’’ ама моментално ми текнуваат катаљон пубави работи него да ме брка некој за ќумбе и за пикавец куров. :)
 
Член од
24 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
2
Хахахаха...
Нема пиење после 19ч,нема ајвар,нема ракија и вино правење...
нема зборење против влада,
наредно ќе да е нема ебење...
чесен збор.
Мене ова ми заудира на една песна од Рибља Чорба-Диктатор....
Мамицу му јаречу...
Геда Глуперда се реинкарнирал...
(а тамам мислев дека заувек отишол у вечните ловишта...)
Тотално се согласувам со тебе друже нека идат у ПМ!!!!
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
која црна европа бе, се знае што е македонец, дај не заебавајте...
стварно е глупо бе...
ракија, ајвар...
па ако не то шо друго бе да го ебам...:nesum:
и сериозен сум, не се заебавам...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не знаат што е убаво, ада.
Убаво е, да...
Ти лупиш и пржиш пиперки, градски џукели мочаат на истиот тревник, а околу тебе превез од смог од колите кои проаѓаат и кој се впива и во тебе, а повеќе во ајварот кој ќе си го папаш.
После фино си го оставаш сметот од излупените пиперки на трвата, па доаѓаат дечиња и кучиња да си "поиграат" со него.
Идилично и апсолутно романтично :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom