Казна од 50 евра за правење ајвар пред зграда

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Многу е долга листата на претходните коментари прочинав неколку наназат.


Моето милење околу законот е,
ОК нека биде казниво правење на ајвар пред зграда, но државата нека на сите кој немаат услови каде на друго место нека им обезбеди.
На пример нека направи по парковите поголеми плотни ( или скари како ви одговара ) и се зане таму е дозволено, тие исто може да бидат од корист и преку цела година си идеш си правиш скара и си ушиваш.
 
V

Viktoranius

Гостин
Добар закон, и треба да се практикува.

Денеска татко ми бил казнет 50 евра во Франција заради фрлена цигара од прозорецот на камионот, и тоа во 3 часот вечерта. Значи и европските земји имат такви закони и ги практикуват, а треба и ние да почнеме со вакви казни.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
поддржувам што е тоа да се соберат 10 души пред зграда и ајвар да праат и после таму пред зградата пиперки.........и ред други работи расфрлани
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
Потполно се согласувам со тоа дека законите треба да се спроведуваат и да важат за сите подеднакво.
(правете ајвар зад зграда):helou:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Abe lugeto imaat pravo da si pravat zosto da nemaat samo da si go iscistat posle dzubreto a ako go ostavat taka neka kaznuvaat.Ne se tie krivi sto ziveat vo zgrada pa nemozi sekoj da ima kuka ili pak ako sakaat da donesat vakov zakon na sekoja zgrada neka im obezbedi mesto kade da go pravi ajvarot i nema da pravat pred zgrada
 

vLaCki-AK47

Πρώην Τουρκική Δημοκρατία της Ελλάδα
Член од
14 јули 2008
Мислења
137
Поени од реакции
7
Јеби га законот да го ебам и што уште не...

Значи, моето најомилено јадење - ајвар (заради него имам 15 кила вишок), да слабеам за џабе заради овој закон.

Ма ако треба ќе си праам ајвар и во стан, или пак кај баба ми. Е она има дворче, и ако овие инспекториве дојдат да видат дека ајвар праиме, че му пикнам едно вжарено дрво у гаќи, па ондак ќе го...

Ајде кој го е... законов, прајте ајвар и уживајте!!!
АЈДЕЕЕЕЕЕЕЕ НАРОДЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!
хоХОХООХХОохххххххахаа
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Јеби га законот да го ебам и што уште не...

Значи, моето најомилено јадење - ајвар (заради него имам 15 кила вишок), да слабеам за џабе заради овој закон.

Ма ако треба ќе си праам ајвар и во стан, или пак кај баба ми. Е она има дворче, и ако овие инспекториве дојдат да видат дека ајвар праиме, че му пикнам едно вжарено дрво у гаќи, па ондак ќе го...

Ајде кој го е... законов, прајте ајвар и уживајте!!!
АЈДЕЕЕЕЕЕЕЕ НАРОДЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!
хоХОХООХХОохххххххахаа
Гледаш како веднаш се наоѓа решение, наместо да одиш со главата во ѕид?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Добар закон, и треба да се практикува.

Денеска татко ми бил казнет 50 евра во Франција заради фрлена цигара од прозорецот на камионот, и тоа во 3 часот вечерта. Значи и европските земји имат такви закони и ги практикуват, а треба и ние да почнеме со вакви казни.
:pos2::pos2:Da go pozdravis tatko ti i da mu kazes deka eftino pominal,vo letniot period kaznata za frlena cigara e od 4000€ pa nagore a sto se odnesuva do ajvarot pa lugeto veke i go napravija a od kaznite nisto,kontrolorite nemaat vreme da kaznuvaat bidejki i tie go pravat ajvarot :baeh:
 
Член од
23 ноември 2007
Мислења
40
Поени од реакции
2
Гледајте на тоа вака

ке се соберете неколку комшии и сите масовно ке праите ајвар или нешто слично
ке дојде полицаец и ке ве казни но не може сите бидејќи сте заедно туку само еден
и ке си ги поделите тија 50 евра и ке ви искочи по да кажеме 5 денари по тегла
се исплати

а за во двор кај мене кој може да ми дојде и да ми каже не смееш тоа да правиш
ноге има да му ги скршу

да ми каже ајвар да не правам
свиња да не кољам
тука на место ке го утепам и него ке го кољам:tapp:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Гледајте на тоа вака

ке се соберете неколку комшии и сите масовно ке праите ајвар или нешто слично
ке дојде полицаец и ке ве казни но не може сите бидејќи сте заедно туку само еден
и ке си ги поделите тија 50 евра и ке ви искочи по да кажеме 5 денари по тегла
се исплати

а за во двор кај мене кој може да ми дојде и да ми каже не смееш тоа да правиш
ноге има да му ги скршу

да ми каже ајвар да не правам
свиња да не кољам
тука на место ке го утепам и него ке го кољам:tapp:
:pos::pos::pos::zver:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Добар закон, и треба да се практикува.

Денеска татко ми бил казнет 50 евра во Франција заради фрлена цигара од прозорецот на камионот, и тоа во 3 часот вечерта. Значи и европските земји имат такви закони и ги практикуват, а треба и ние да почнеме со вакви казни.
e taka e,i evropskite zemji imaat takvi zakoni,ama pak oni nemaat tradicii,za razlika od nas.
jas sum da ima kazni,i zakoni koi ke go podobrat nasiot zivot,ama ne i po cena da se unisti tradicijata,treba i vo ime na tradicijata malku da se poraboti,a ne samo da se prepisuvaat zakoni od zapadot.tradicijata e sveta rabota,i ne smee da se zabrani,ama moze da se postavat nekoi standardi,koi ne bi ja unistuvale tradicijata,a istovremeno i bi ja zastitile okolinata.potrebno e da se vospostavi harmonija pomegu tradicijata i moderniot nacin na zivot.
 

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Ова е врв на сите закони кои се усвоија во последно време. Мислам дека дури и законот за алкохолни пијалаци би го прифатила без проблем, само овој закон да се поништи. Па луѓе зарем нема ништо поубаво од раните есенски денови кога шетајќи низ мало гледаш извадени ќумбиња пред зграда и насекаде мириса на ајвар..Уф, почнаа лиги да ми течат. Па ако не правиме ајвар не сме МАКЕДОНЦИ. Во ајварот се крие доказ на нашата нација!:)
 

Alexpunk

...Rossonero...
Член од
1 октомври 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Ја (моите) го средив ајварот пред законот да стапи на сила, така да ретроактивно можат само да ми ги мијат теглите. А догодина здравје у илегала преминуваме!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom