Каде се иселивте и како?

Член од
28 август 2013
Мислења
4.129
Поени од реакции
12.577
Другар мој така направи, батето цел век се мачеше со виза, работа, ниту штедеше ниту пак се замараше за иднина.
Трт прт се зема со богаташка и сега правосмука дома и прави корнфлекс за доручек :D

Дедому и нова кола му купи пред скоро време се згазив од смеење. Битно имотот е врв на девојката малку постара од него али нема гајле братот. Кој нема во акалот има во курето хехехех
Автоматски споено мислење:

Добро интервју со човеков. Вакви нашинци од дијаспората и треба на Македонија.
Не само да се плука и колне по се што е наше овде.

Жена му куќа, дедо му кола, а бабата ако е задоволна мотор ќе му купи :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.865
Поени од реакции
35.653
Стави ги во фонд помалку ќе изгубат вредност од куќа во источна Македонија, баш поради тоа што се е иселено од таму ни птици не одат на посета веќе
И фонд можеш да го ставиш залог за кредит

ама тоа си е мое мислење, секој си ја прави својата математика
Автоматски споено мислење:


За две три години купување имот у странство а да не е на кредит само ако имаш страшно барана и платена струка пример пекар од Арачиново, друго нема шанси

и не гледам ништо лошо во тоа да купиш на кредит, еве ти за пример јас купив куќа на кредит, месечните давачки кон банката со овие високи камати ми се помали одколку стан под кирија што го плаќаат 90% од луѓето што ги познавам.
И не не сум го затнал системот едноставно споделуваме искуства. Може на месечно ми е поефтино, ама да соберам учество воопшто не беше лесно.

и да има секакви примери на иселеници, не секој ќе успее, како што кажа планот е најбитен
пример Германија и јас како инжиниер, земјата си е добра за живот посебно ако имаш добра работа, у моја струка е и подобро платена од Шведска
Ама од друга страна има за мене проблем со јазичната бариера, сите викаат дека Германците бараат да го научиш јазикот а јас со јазици и не сум баш најдобар. Во старт бев свесен поради таа по тешкотија дека нема да имам многу простор за напредување само со англиски
Затоа барав земја која е пријателски настроена кон луѓето кои не го зборуваат јазикот и каде тоа нема да е пречка за понатамошен напредок, фала богу до сега овдека не е лошо
Ама кој го знае како ќе биде во иднина
Nema zijan od zemja, ako taa zemja tamu ne znaat da ja koristat i rabotat Makedoncite, za nekolku godini ke ja rabotat nusinja od Bliski Istok i Afrika, nebitno kolku ne ni se dopaga, drzavite tamu ke se menuvaat, a celiot region tamu ke stane muslimanski za ne mnogu dolgo.

Da sum na mesto od ovie teskasite, bi kupil cela kotlina vo makedonija i ke ja preselam edno kinesko selo da rbma od utro do mrak na plantazite.

Edno znam, ako pocnat da pikaat pari vo odredeni biznisi golemite (Microsoft, Apple, Alibaba, Meta...), ne e loso da fatis od kolacot i ti. Ako si primetil, site ovie investiraa milijardi dolari vo zemjodelie i "proizvodstvo na hrana". So inovaciite, osobeno so moderen farming, auto steering masini, mozes da napravis avtomatizirani procesi i da izvadis ogromni pari, a se sto ke proizvedes da izvezuvas za nadvor.
Rabotam na slucajot da go ubedam rodnina da rabotime so ova, jas bi mu pomozil za se sto e masini/odgleduvanje i konsultanti koi se eksperti na toj del, marketing, plasman, a toj da ja vodi operativata vo Pelagonisko, samo uste saka da si trosi vreme od zivotot za 500 evra plata na drzavno.
Автоматски споено мислење:

Фала ти на одговорот и на советот. Мене ме интересира што да се прави за работа? :D
А башка што германски не знам. Само англиски знам...
А и не сум баш така млад (36).
За месец-два почнува „Широк Сокак Оупен“, дотогаш гледај да се пицнеш и оди бркни некоја Австралијанка, најсигурно некоја што има ниска самодоверба од поглед на изглед, за 1-2 месеци да те ожени и после тоа си бетон.
На многу од овие им е средено станбено прашање, а и да не е, ќе рмбаат нејзините да ви направат покрив над глава ;)

За после тоа, има локални курсеви за да направиш преквалификација во друга област, и за 2-3 години ќе си бетон.

Ако до толку не можеш да ја трпиш, секогаш имаш шанса да се разведеш и да најдеш друга, само не потпишувај prenup :D
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.075
Поени од реакции
776
Добро интервју со човеков. Вакви нашинци од дијаспората и треба на Македонија.
Не само да се плука и колне по се што е наше овде.

Зошто се исклучени коментарите? Македонските експерти кењаа?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Зошто се исклучени коментарите? Македонските експерти кењаа?
хаха нез брат ради името што рече на крај дека вредело за пари да се промени така нешто ради тоа изглеа тргнале...
убаво почна ама со имево...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
ama izglea ne bile samo pametni, imale vizija i razum, imalo i neshto drugo :icon_lol:
jasno, mojve redovno idele i se vrakale, ne im e toa prva ekskurzija u stranstvo... i sega se 4-5 meseci vo mkd/evropa godisno a drugoto vreme vo aus.
Автоматски споено мислење:

Како прво, за тебе сум господин. Тоа што ти си се родил на водно, не те прави ништо подобар од другите. Тоа што твоите ја здувале со време, исто не ги прави подобри од некој друг тука што останал. Како да ти објаснам дека ако си арогантен и вреѓаш, не си во право кога дискутираш со некој друг? Можам ли да ти објаснам? Најверојатно не. И цело време ме мешаш, ниту сум сакал ниту планирам да купам мајмун. Единствено ти си тој што тука си го арчи времето, да зборува на јазик македонски, на 12.000 километри од дома. Џабе ти е и пола свет прошетан и сите пари на овој свет, кога си ситна душа, комплексаш невиден. Не сите ја имале таа можност да избегаат, ниту пак желба. Има и луѓе кои живеат супер и во МК. Тоа што ти ја величиш Австралија, не значи дека е најдобрата земја за живеење. Вреѓаш кој стигнеш затоа што не е од Скопје, или затоа што нема илјадници евра како тебе. Тоа само искомплексирани го прават. Единствен контрааргумент ти е што имаш пари, фирма и имот, па демек си нешто над другите. Всушност си само неизживеано дете од 40-50 години, што сега живее втор пубертет и троши пари на шетање и курви.

Ти можеби си и тотално спротивно од ова во живо, ама мислењата ти се такви, полни со ароганција, инат, и вреѓање кон соговорникот.

Ти со ФК Вардар имаш поврзаност, како ја што имам со Њукасл Џетс. Си бил на 10 утакмици во животов, попуваш од страна, си фрлил некоја илјадарка во евра во клубот, и тоа е тоа.

Џабе трошам толку букви на тебе, ќе ми реплицираш како да си камионџија, со полуписмено напишана реченица, во стил - океј е, не замарај.
realno ne ni zasluzuvas replika i bas ne zamaraj e najsoodvetno... sledniot pat napravi ni usluga na site i voopsto ne trosi bukvi.

nekoj sto saka da cuva majmun doma vo mkd ne e gospodin nego budala.

vodno bese spomnato zasto u citiraniot post projade gomna za lugeto sto se selele deka bile goltari vo mkd. imas miljarda primeri denes deka ne e taka, ama posto licno me spomna ednostavno ti odgovoriv i ete zgresiv, ne trebase da se raspravam so budala.

da toa sto nekoj si zaminal so vreme i prosperial na strana apsolutno go pravi podobar od nekoj sto ostanal i ne mrdnal napred. jas vo mkd retko gledam luge sto naprednale a ne pak da napreduvaat so isto tempo kako koga bi ziveele nadvor.

ne si davaj nekakvo znacenje, nie nisto ne diskutirame, vporcem i nema sto da diskutiram so nekoj sto saka da cuva majmun doma... zatoa obicno dobivas takvi repliki, ednostavno dosaden sogovornik si. :toe:

na koj jazik mislis deka treba da zborime na mkd forum?

zivej si ti kaj sakas, na nikogo tuka ne mu pravi toa razlika, isto kako i jas kade ziveam sto tebe ne ti pravi razlika. i da AUS e edna ako ne i najdobra zemja za ziveenje, ali za ova da go sfatis moze i ti treba malku da prosetas i da sporedis.

fino sto me dozivuvas deka sum nesto nad tebe, najverojatno sum stom ti taka vikas ne deka e nesto bitno toa ili deka ke smeni nesto... :pos: ne mesaj arogancija so brutalnost. jas ni te znam ni mi e dojdeno da nesto tebe da ti se kurcam ili da sum aroganten kon sogovornikot ama sum brutalen posto prilicno dolgo sum na forumot i veke mi e preku glava od sekakvi budali sto letaat non stop u oblaci.

mojata povrzanost so fkv ne vredi ni da ti ja objasnuvam, ali i toa e nebitno, zborime za zadovolstvo ne za potreba. luge vo mkd osnovni raboti nemozat da si zadovolat i temata e uglavno za na niv da im se pomogne...

ne vredi da se diskutira bilo sto so tebe, ednostavno imas kompleks na inferiornost.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.392
Поени од реакции
4.872
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.217
Поени од реакции
3.621
jasno, mojve redovno idele i se vrakale, ne im e toa prva ekskurzija u stranstvo... i sega se 4-5 meseci vo mkd/evropa godisno a drugoto vreme vo aus.
Автоматски споено мислење:



realno ne ni zasluzuvas replika i bas ne zamaraj e najsoodvetno... sledniot pat napravi ni usluga na site i voopsto ne trosi bukvi.

nekoj sto saka da cuva majmun doma vo mkd ne e gospodin nego budala.

vodno bese spomnato zasto u citiraniot post projade gomna za lugeto sto se selele deka bile goltari vo mkd. imas miljarda primeri denes deka ne e taka, ama posto licno me spomna ednostavno ti odgovoriv i ete zgresiv, ne trebase da se raspravam so budala.

da toa sto nekoj si zaminal so vreme i prosperial na strana apsolutno go pravi podobar od nekoj sto ostanal i ne mrdnal napred. jas vo mkd retko gledam luge sto naprednale a ne pak da napreduvaat so isto tempo kako koga bi ziveele nadvor.

ne si davaj nekakvo znacenje, nie nisto ne diskutirame, vporcem i nema sto da diskutiram so nekoj sto saka da cuva majmun doma... zatoa obicno dobivas takvi repliki, ednostavno dosaden sogovornik si. :toe:

na koj jazik mislis deka treba da zborime na mkd forum?

zivej si ti kaj sakas, na nikogo tuka ne mu pravi toa razlika, isto kako i jas kade ziveam sto tebe ne ti pravi razlika. i da AUS e edna ako ne i najdobra zemja za ziveenje, ali za ova da go sfatis moze i ti treba malku da prosetas i da sporedis.

fino sto me dozivuvas deka sum nesto nad tebe, najverojatno sum stom ti taka vikas ne deka e nesto bitno toa ili deka ke smeni nesto... :pos: ne mesaj arogancija so brutalnost. jas ni te znam ni mi e dojdeno da nesto tebe da ti se kurcam ili da sum aroganten kon sogovornikot ama sum brutalen posto prilicno dolgo sum na forumot i veke mi e preku glava od sekakvi budali sto letaat non stop u oblaci.

mojata povrzanost so fkv ne vredi ni da ti ja objasnuvam, ali i toa e nebitno, zborime za zadovolstvo ne za potreba. luge vo mkd osnovni raboti nemozat da si zadovolat i temata e uglavno za na niv da im se pomogne...

ne vredi da se diskutira bilo sto so tebe, ednostavno imas kompleks na inferiornost.
Кенгур, ако си полуписмен и не разбираш македонски, откачи се. Тоа со мајмунот не го прашав јас, не замарај. Па демек зборот значи дека божем си нешто над другите, а си една обична нула од човек, или во најмала рака си ист како и сите останати. Не си брутален, арогантен и иритантен си.

Подобар бе во што човече Кој го кажува тоа? Како си ти подобар од некој друг, или јас од некој што има помалку од мене. Различни околности, различни животни приказми, различен избор и жртва. Да, супер, си натепал пари за 10 поколенија и тоа е тоа. Комплекси лечиш на форум, навредувајќи ги другите што имаат помалку пари од тебе.

Ти си исклучок што ете како најбогат на Водно си се преселил во АУС. Ретко се селат оние на кои им е убаво на едно место. Гледам колку западноевропјани мигрираат во АУС секој ден, барајќи парче леб во земјата на кенгурите. Јака муда Австралија Сигурно е во топ земјите за живеење, ама намали доживување, не е само таа земја на светов.

Можеш да дискутираш со соговорник кој слуша, разбира и почитува мислење. Тебе репликите ти се сведуваат на:

Само Скопје е добро, вас провинцијалците кој ве ебе.

А бе чкембар копито едно, само ФКВ.

Ме боли кур за Македонија, у АУС да видиш што има бла-бла

Брат ти си клошар, јас ебам курви и живот живеам.

Со тебе никој не искочил на крај, ни во право.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
Лее темавааа, абе никој ништо не понел со себе в гроб, сите си одиме под земја, а материјалните работи, куќите, становите остануваат, и парите во банка.
Квалитет на живот, тоа е индивидуално, зашто некој квалитетно живее во Македонија, друг во Германија или Австралија, некој се задоволува со пиење кафе во двор и мезетење со комшијата, некој сака скапи одмори во Мароко и Дубаи, се работи за вкусови, не секој сака да се дружи, различни карактери има, интроверт и екстроверт. Мене лично ете ми било убаво и во Македонија ама и во Германија ми било убаво. Како велат, не е битно каде си, туку со кого си.
Зависи од околината, друштвото, партнерот, повеќе неголи од државата и локацијата. Темата е како и зошто се иселивте. Јас се иселив од причина што за мојата струка немаше работа, не бев партиско војниче, неможев да фатам државно работиче, ама сега искрено поубаво ми е надвор одколку во Македонија. Што не значи ако сум фатела работа во Македонија, дека немало животот да ми тргне во друг правец и да си го направам поинтересен и подобар во Македонија. Кој каде сака, каде му е подобро таму нека живее, индивидуално е. Еден животец ќе се истера, не е до толку долг животот, па сега да го тупиме каде и како, абе оди кај ти е убаво, каде си среќен, и готово.
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
875
Хаосот кај нив е најголем.
Po picnata država od Avstrija nemat na svetov. Skandinavija lajna da jajt mojt.
Автоматски споено мислење:

On topik... Zaminav od sredno skolo uste, fakultet zavrsiv...
Posle toa... Rabota, kuca poso, steknav kondicija po 350 saati mesecno da pravam, steknav kontakti za biznis. Lani otvoriv firma... Ama pak pod 350 saata mesecno ne sum. Baska sto vo strukava sum poznat po svojata brzina na rabota, vo edinica vreme pravam povekje obrt od drugite. Stan toa sredeno, finansii ne se problem, ne postignuvam da srabotam kolku sto imam pobaruvacna... Se desava i po 400 saata da napravam, mada mnogu iscrpuvacki se takvite meseci. Iam eden cuden osekjaj, deka vo sekoj moment ke ispustam dusa. Da iam kondicija za povekje i povekje bi pravel. Mada zivot nekoj ubav neam. Vcera izlegov troa niz centarot... Onaka sve nekoi mladi lugje, nasmeani. Jas onaka, posle nekolku dzek koli gi gleam, se osekjam prilicno dominantno, site mozam sose gasti da gi kupam... Ama dzabe, koa nikoja zenska ne mi go saka suratot umoren balkanski...So prijateli onaka, iam nesto drugari, ama da mu ebam mater ne sme na ista branova dolzina, oni bi da ziveat zivot, ja bi da gradam biznis optereten sum so biznis i rabota drug muabet ne mi se pravi... Ne e se taka rozovo. Biznisot odi, ama primer 2 godini ni den odmor neam imano, oti ako prekinam se plasam deka se ke odi po gjavolite...
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.166
Поени од реакции
6.575
Po picnata država od Avstrija nemat na svetov. Skandinavija lajna da jajt mojt.
Автоматски споено мислење:

On topik... Zaminav od sredno skolo uste, fakultet zavrsiv...
Posle toa... Rabota, kuca poso, steknav kondicija po 350 saati mesecno da pravam, steknav kontakti za biznis. Lani otvoriv firma... Ama pak pod 350 saata mesecno ne sum. Baska sto vo strukava sum poznat po svojata brzina na rabota, vo edinica vreme pravam povekje obrt od drugite. Stan toa sredeno, finansii ne se problem, ne postignuvam da srabotam kolku sto imam pobaruvacna... Se desava i po 400 saata da napravam, mada mnogu iscrpuvacki se takvite meseci. Iam eden cuden osekjaj, deka vo sekoj moment ke ispustam dusa. Da iam kondicija za povekje i povekje bi pravel. Mada zivot nekoj ubav neam. Vcera izlegov troa niz centarot... Onaka sve nekoi mladi lugje, nasmeani. Jas onaka, posle nekolku dzek koli gi gleam, se osekjam prilicno dominantno, site mozam sose gasti da gi kupam... Ama dzabe, koa nikoja zenska ne mi go saka suratot umoren balkanski...So prijateli onaka, iam nesto drugari, ama da mu ebam mater ne sme na ista branova dolzina, oni bi da ziveat zivot, ja bi da gradam biznis optereten sum so biznis i rabota drug muabet ne mi se pravi... Ne e se taka rozovo. Biznisot odi, ama primer 2 godini ni den odmor neam imano, oti ako prekinam se plasam deka se ke odi po gjavolite...
A da ni se doverish shto biznish vrtkash i vo koja zemja/grad si?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Po picnata država od Avstrija nemat na svetov. Skandinavija lajna da jajt mojt.
Автоматски споено мислење:

On topik... Zaminav od sredno skolo uste, fakultet zavrsiv...
Posle toa... Rabota, kuca poso, steknav kondicija po 350 saati mesecno da pravam, steknav kontakti za biznis. Lani otvoriv firma... Ama pak pod 350 saata mesecno ne sum. Baska sto vo strukava sum poznat po svojata brzina na rabota, vo edinica vreme pravam povekje obrt od drugite. Stan toa sredeno, finansii ne se problem, ne postignuvam da srabotam kolku sto imam pobaruvacna... Se desava i po 400 saata da napravam, mada mnogu iscrpuvacki se takvite meseci. Iam eden cuden osekjaj, deka vo sekoj moment ke ispustam dusa. Da iam kondicija za povekje i povekje bi pravel. Mada zivot nekoj ubav neam. Vcera izlegov troa niz centarot... Onaka sve nekoi mladi lugje, nasmeani. Jas onaka, posle nekolku dzek koli gi gleam, se osekjam prilicno dominantno, site mozam sose gasti da gi kupam... Ama dzabe, koa nikoja zenska ne mi go saka suratot umoren balkanski...So prijateli onaka, iam nesto drugari, ama da mu ebam mater ne sme na ista branova dolzina, oni bi da ziveat zivot, ja bi da gradam biznis optereten sum so biznis i rabota drug muabet ne mi se pravi... Ne e se taka rozovo. Biznisot odi, ama primer 2 godini ni den odmor neam imano, oti ako prekinam se plasam deka se ke odi po gjavolite...
se osekjam prilicno dominantno, site mozam sose gasti da gi kupam

Не се преценувај, во странство барем од богатиот има побогат. Ако ти во локален паб кајшто ти е тебе ефтино сосе гашти ги купуваш, во ресторан каде 2,000-3,000 долари е флаша вино тебе сосе 20 поколенија ке те купат. Македонците не се доминатни во финансии во странство извини.

Него гледај ти малку да средиш на персонално ниво, ако никоја не ти го сака суратот таму во Македонија ке си најдеш нормална девојка. Не е се до парите. Не се натпреварувај со тие таму.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.496
vo pomalite mesta (istocna makedonija), imas ogromno iseluvanje (stavi plus na toa propaliteti vockice komar idiotizam),
se kupuvaat odlicni mesta, objekti, zemjodelski / stanben imot, za upola cena, a i za pomalku, ako bash nacekas i sakas da iscedis.

posle toa, sakas planiraj ja za na starost, sakas za doagjanje nekolku pati vo godina, za rentanje, na kraj kako garancija za drugi krediti, imas mnogu opcii. ne e losha investicija voopshto.
Ниедна ЕУ банка нема да ти земе имот/средства во МК како гаранција за кредит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom