Каде се иселивте и како?

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
479
Поени од реакции
1.608
Разни луѓе, и добри 70% се ултра неснаодливи.
Тоа е затоа што се уалени од системот, се им е пружено, се им функционира, се им е организирано, немаат они hustle за ништо у живот, се му е гарантирано, дури и со минималец, да тера комфорен живот. Затоа се такви.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.357
Поени од реакции
4.815
Сакаш да кажеш дека немаш притисок од Шведите да научиш јазик?
Moze sum imal takva sreka da nikade za nisto ne mi pritrebal, zborime od aspekt na precka da napreduvam vo karierata ili da mi recat aaa za toa moras svedski da znaes.

Pogolem pritisok imam od mojava doma (i toa pazi Ungarka e ne e svedzanka, za da sum naucel svedski nego od Svedite)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.787
Поени од реакции
24.591
Moze sum imal takva sreka da nikade za nisto ne mi pritrebal, zborime od aspekt na precka da napreduvam vo karierata ili da mi recat aaa za toa moras svedski da znaes.

Pogolem pritisok imam od mojava doma (i toa pazi Ungarka e ne e svedzanka, za da sum naucel svedski nego od Svedite)
Да, си имал среќа, за разлика од мене што завршив во Шведскиот реднек дел. :) Мене ми се лутеа и ако не знаев готландски дијалект, кој дури и самите Швеѓани не го разбираат.
Сепак, среќна сум што го научив јазикот и сега слободно можам да комуницирам со цела Скандинавија, освен тоа и бев доста поприфатена од самите Швеѓани.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.357
Поени од реакции
4.815
Да, си имал среќа, за разлика од мене што завршив во Шведскиот реднек дел. :) Мене ми се лутеа и ако не знаев готландски дијалект, кој дури и самите Швеѓани не го разбираат.
Сепак, среќна сум што го научив јазикот и сега слободно можам да комуницирам со цела Скандинавија, освен тоа и бев доста поприфатена од самите Швеѓани.
Vidis imalo razliki ocigledno, daleku od toa deka ne znam da guknam na svedski ama ne sum ni nesto mnogu napreden. Generalno go zboram malku podobro od brajchava makedonski, gramaticki skroz pogresno :)

Everyday razgovor ke teram nema da e problem ama ako pocneme da vleguvame epten vo nekoi ne tolku sekojdnevni temi apla ke se vidi deka sum limitiran so znaenjeto. Ona sto mene mi bese bitno e za rabota da nemam problemi i potencijalno napreduvanje, do sega se sto sum rabotel oficijalen jazik bil angliski vo kompaniite. Sto verojatno e povrzano i so strukata i so toa sto ogromen del od lugjeto vo taa oblast se dojdenci od nekade
 
Член од
29 март 2024
Мислења
346
Поени од реакции
708
А тоа за тебе е једини критериум за успех и не признаваш ништо друго демек?
Ја знам луѓе у странство, си пичат под кирија, ама си живеат живот, шетања, ресторани, викенди, си ја удриле на мерак, а знам и у МК доста богати што освем што се фатиле за парите и за имотите ништо не виделе од живот ни од МК, а камоли од светот. Не сакам да испадне како навреда кон тебе, не се знаеме, и се надевам нема да го сфатиш така, но за мене е поразително да немаш излезено од земја или самата земја да ја немаш прошетано, битно имоти и пари имаш, и демек си успеал. Да цитирам еден од браќата Грим: „Човек не живее само од леб“.
:pos::pos::pos:
Какви тешки битанги сте значи.
Својот неуспех и комплекси пробувате на форумов да ги лечите наместо да заработите и направете нешто од себе.

ако сте билеголтари во Мк очигледно убаво ви е да бидете голтари во странство. Седете таму така правете будала од себе, само не ми доаѓајте назад во Мк накурчени како све знаете а сте никој и ништо во странство.
Автоматски споено мислење:

Абе чоек, не биди толку уфуран дека само ти издаваш станови под кирија, глупо е да вреѓаш. Секој може да каже што сака ваму, и онака на никој не му е гајле.
Ок де иселисе и не смарај
Автоматски споено мислење:

Не ти го знам твојот јазик, ако ти треба имот за под кирија кажи.
Автоматски споено мислење:

Шах мат му ја стегна на батево. Лаже суши, издавал станови, може само точакот да си го издава :D
Да така е. Оди на темата љубов и секс таму повеќе ги цедиш цитроните ви ебам пропалиците.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Ист си кано со муабетиве. Им се поклопило од икс причини да ја здуваат од Македонија (најверојатно затоа што и двајцата биле голтари во истата), натепале некако пари, и сега ќе се курчат дека издавале имоти под кирија или имале свој бизнис. Океј е, браво. Остајте не нас другите да врзуваме крај со крај.
jas sum od vodno, taka da daleeeeku sum bil pobogat od tebe vo MKD i seuste sum bez da se gleda toa sto mi e specaleno na strana. ne sum ja zduval jas, nego mojte koga se raspagala bivsata drzava zasto bile pametni i znaele deka cel balkan ke ide u pm. imale vizija i razum da se evakuiraat so vreme iako bile za MKD pa i balkanski standardi relativno bogati. tvojte a i ti od druga strana ste tamu kade sto ste zatoa sto tolku vi sece... vrzuvaj kraj so kraj i svirkaj si.
Автоматски споено мислење:

Офчар разбуди се не бладај.Ќе свршиш у гаки.
bugar, na majka ti za 2 cherveni u gaki i svrsuvale :toe:

koncentriraj se bar semejniot biznis da go prefrlis so vreme u amsterdam pa sestra ti nekoe evro da vidi ima kjar od pasosot
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.192
Поени од реакции
18.590
jas sum od vodno, taka da daleeeeku sum bil pobogat od tebe vo MKD i seuste sum bez da se gleda toa sto mi e specaleno na strana. ne sum ja zduval jas, nego mojte koga se raspagala bivsata drzava zasto bile pametni i znaele deka cel balkan ke ide u pm. imale vizija i razum da se evakuiraat so vreme iako bile za MKD pa i balkanski standardi relativno bogati. tvojte a i ti od druga strana ste tamu kade sto ste zatoa sto tolku vi sece... vrzuvaj kraj so kraj i svirkaj si.
Ти си примерот како Рон само од другата страна(дијаспората)
Што е битно колку имале твоите и дали биле паметни па се евакуирале на време, демек овие што седат у мкд сега се будали или што?
Задоволствата кои ги имаш во местото каде што си роден и од каде што ти е коренот не може да ги замени ништо на светот и векот.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
387
Поени од реакции
767
jas sum od vodno, taka da daleeeeku sum bil pobogat od tebe vo MKD i seuste sum bez da se gleda toa sto mi e specaleno na strana. ne sum ja zduval jas, nego mojte koga se raspagala bivsata drzava zasto bile pametni i znaele deka cel balkan ke ide u pm. imale vizija i razum da se evakuiraat so vreme iako bile za MKD pa i balkanski standardi relativno bogati. tvojte a i ti od druga strana ste tamu kade sto ste zatoa sto tolku vi sece... vrzuvaj kraj so kraj i svirkaj si.
Каков комуњаризам прикажа мој драг кано, абе зошто си таков? Биле за мкд, и Македонија не успеа да напишеш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Ти си примерот како Рон само од другата страна(дијаспората)
Што е битно колку имале твоите и дали биле паметни па се евакуирале на време, демек овие што седат у мкд сега се будали или што?
Задоволствата кои ги имаш во местото каде што си роден и од каде што ти е коренот не може да ги замени ништо на светот и векот.
ilko jas mu odgovoriv na seljakot sto sakase majmun da kupi i da cuva u mkd.

i da budali se tie sto sedat vo mkd pogotovo ako na drugo mesto moze da imaat podobar zivot, celta vo zivotot e tokmu toa, da ZIVEES podobro i da stvoris PODOBRA IDNINA za drugite pokolenija.

i ne bladej, osven FKV bukvalno nisto nema vo MKD sto ne bi mozel lesno i podobro da zamenam vo stranstvo. sekoj na toa gleda razlicno, toa sto ti si mek i ti fali nesto od dole e pred se tvoj psihicki problem.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.192
Поени од реакции
18.590
ilko jas mu odgovoriv na seljakot sto sakase majmun da kupi i da cuva u mkd.

i da budali se tie sto sedat vo mkd pogotovo ako na drugo mesto moze da imaat podobar zivot, celta vo zivotot e tokmu toa, da ZIVEES podobro i da stvoris PODOBRA IDNINA za drugite pokolenija.

i ne bladej, osven FKV bukvalno nisto nema vo MKD sto ne bi mozel lesno i podobro da zamenam vo stranstvo. sekoj na toa gleda razlicno, toa sto ti si mek i ti fali nesto od dole e pred se tvoj psihicki problem.
Многу лесно ги пукаш работите за искусен и доволно возрасен човек ама нема врска. Прво никој не може да е будала затоа што останал да живее дома, може да е будала за х други работи околу животот во Македонија ама сигурно не затоа што останал да живее дома. Друга работа што очигледно ти мислиш дека финасиите треба да се пресудни за се и животна окупација, стварно мислиш дека некој рандом лик од Македонска Каменица, кој денеска пие пиво со маалските другари затоа што му се родил син на некој од нив треба да е будала затоа што не се преселил некаде у курац каде што на 20+ треба да се навикнува на нешто што тој не е ниту пак некогаш ќе стане, дека истиот е будала што одлучил да остане дома и да го живее оној спокоен и среќен живот, со работите кои го исполнуваат од мали нозе и дека само поради некоја фикс идеја треба да се "евакуира"?
Мислиш дека ти или некој друг од Аус е посреќен од таков лик?

Пак ќе кажам како што кажав и тогаш за Рон, секој заминува од некоја причина, луѓето се преселуваат од кога постојат, нема поента за осудување а пак најмалку за омаловажување на вакви теми, да напишеш на друга тема исто дека оние што останале во Битола не биле евакуирани е крајно злобно, таа поделба која ја терате на форумот такви како тебе, Рон и за жал многу други е исто крајно непотребно, посебно што сите сте вмровци, некој повеќе, некој помалку. Уживај си ти во животот ама нема некоја посебна причина да плукаш по тие доле и кога треба и кога не треба.

ПС: ФКВ е незаменлив со се тоа што е околу него, сите тие работи се незаменливи и нема да ги најдеш на друго место, тоа и го прави клубот толку голем. А писхички проблеми фала му на Бога сеуште немам, уште не сум оженет :D
 
Член од
24 април 2024
Мислења
387
Поени од реакции
767
Не смее Македонија да напише бе тотално ме разочара бе @kano
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Многу лесно ги пукаш работите за искусен и доволно возрасен човек ама нема врска. Прво никој не може да е будала затоа што останал да живее дома, може да е будала за х други работи околу животот во Македонија ама сигурно не затоа што останал да живее дома. Друга работа што очигледно ти мислиш дека финасиите треба да се пресудни за се и животна окупација, стварно мислиш дека некој рандом лик од Македонска Каменица, кој денеска пие пиво со маалските другари затоа што му се родил син на некој од нив треба да е будала затоа што не се преселил некаде у курац каде што на 20+ треба да се навикнува на нешто што тој не е ниту пак некогаш ќе стане, дека истиот е будала што одлучил да остане дома и да го живее оној спокоен и среќен живот, со работите кои го исполнуваат од мали нозе и дека само поради некоја фикс идеја треба да се "евакуира"?
Мислиш дека ти или некој друг од Аус е посреќен од таков лик?

Пак ќе кажам како што кажав и тогаш за Рон, секој заминува од некоја причина, луѓето се преселуваат од кога постојат, нема поента за осудување а пак најмалку за омаловажување на вакви теми, да напишеш на друга тема исто дека оние што останале во Битола не биле евакуирани е крајно злобно, таа поделба која ја терате на форумот такви како тебе, Рон и за жал многу други е исто крајно непотребно, посебно што сите сте вмровци, некој повеќе, некој помалку. Уживај си ти во животот ама нема некоја посебна причина да плукаш по тие доле и кога треба и кога не треба.

ПС: ФКВ е незаменлив со се тоа што е околу него, сите тие работи се незаменливи и нема да ги најдеш на друго место, тоа и го прави клубот толку голем. А писхички проблеми фала му на Бога сеуште немам, уште не сум оженет :D
normalno deka nikoj nemoze da e budala ako ostanal doma, ama nie zborime doma na balkan a ne doma u london, a so toa doagaat tie x pricini.

makedonska kamenica, sreken lik i maalski drugari sto uste se tamu za da pie pivo ne idat u ista recenica. vrati se u realnosta pa ke pravime muabet.

da, mislam deka ima barem edna miljarda posrekni luge od takov lik, e sega ako go sporedese so nekoj kopac na zlato u nigerija ili cistac na konduri u banglades defintivno ke bese u pravo, ama so bilo koj na zapad apsolutno mislam deka se posrekni od tipceto od makedonska kamenica kade sto posleden pat nesto bitno se sluclo pred 20 godini koga FKV im gostval na sasa...

jas ne gi plukam tie dole, naprotiv ni gi teram da idat nagore ni nisto, sekoj neka si odluci za sebe. se umesa u razgovor kade mu odgovoriv na kretenot sto sakase da cuva majmun doma i toa e toa.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
346
Поени од реакции
708
Ист си кано со муабетиве. Им се поклопило од икс причини да ја здуваат од Македонија (најверојатно затоа што и двајцата биле голтари во истата), натепале некако пари, и сега ќе се курчат дека издавале имоти под кирија или имале свој бизнис. Океј е, браво. Остајте не нас другите да врзуваме крај со крај.
"Им се поклопило"
Работење, студирање, штедење, инвестирање им се поклопило. :pos:

Абе мрзи сте биле во МК и мрзи сте во странство затоа се тешите со минимална плата, социјална помош, итн итн.

Тој што го бива во странство ке го бива и во Мк. Само полесно ви е да штракате на форумов секој ден него да направите нешто од себе. Све некој друг ви е крив.

Земете собирајте и шишиња ако тоа ви прави мерак, 10 центи од една пластика.
Само не продавајте муда за бубрези.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
893
Поени од реакции
2.176
jas sum od vodno, taka da daleeeeku sum bil pobogat od tebe vo MKD i seuste sum bez da se gleda toa sto mi e specaleno na strana. ne sum ja zduval jas, nego mojte koga se raspagala bivsata drzava zasto bile pametni i znaele deka cel balkan ke ide u pm. imale vizija i razum da se evakuiraat so vreme iako bile za MKD pa i balkanski standardi relativno bogati. tvojte a i ti od druga strana ste tamu kade sto ste zatoa sto tolku vi sece... vrzuvaj kraj so kraj i svirkaj si.
Автоматски споено мислење:



bugar, na majka ti za 2 cherveni u gaki i svrsuvale :toe:

koncentriraj se bar semejniot biznis da go prefrlis so vreme u amsterdam pa sestra ti nekoe evro da vidi ima kjar od pasosot
ama izglea ne bile samo pametni, imale vizija i razum, imalo i neshto drugo :icon_lol:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.640
Поени од реакции
9.878
Не ти го знам твојот јазик, ако ти треба имот за под кирија кажи.
Мојот јазик е Македонски, ова се Германски закони. Не знам како издаваш станови во Германија и попатно не ги читаш германските закони каде пишува дека во рамките од 3 години киријата смееш да ја покачиш само 20% - но ајде тоа не е битно.

Фала за понудата, засега немам намера да се селам оттука, а во иднина кога ќе се селам не знам на каде точно ќе фатам, кој дел од Германијата.

Во кои градови издаваш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom