Каде се иселивте и како?

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.227
Поени од реакции
6.654
Ист си кано со муабетиве. Им се поклопило од икс причини да ја здуваат од Македонија (најверојатно затоа што и двајцата биле голтари во истата), натепале некако пари, и сега ќе се курчат дека издавале имоти под кирија или имале свој бизнис. Океј е, браво. Остајте не нас другите да врзуваме крај со крај.
Abe pishuva od uteha a sekoja vecher si legnuva so 2 leksiliumi.

Ebanoto e shto mnogumina zedoja kujchi po 400-600000 a kamatite im bea 1% i si vikaja nema galje ce gi platime a ako ne ce gi prodajme i ce zakripime ubava para.
Ama sega kamatite skoknaja na 4-5% i sega majkata im se rasplachi. A vo isto vreme i padnaja cenite na Immobilien.

I sega ovde od maka se teshat so vakvi postovi.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.699
Дуплирана е вредноста на имотите не им е падната :pos:
Само што ја кренав киријата на 2та за 30% минатиот месец.
Теши се ти дека е подобро да седиш под кирија цел живот и нека ти ја зголемува некој кога ке му прдне.

Тоа што не си успеал да се снајдеш кажува све за самиот тебе. Ебем ти живот во странство ако не спечалиш нешто и живееш месец за месец како голтар.
Автоматски споено мислење:


Супер иселисе и живеј во странство. Таму е мед и млеко. А по форумџииве гледам сврзуваат крај со крај. :pos:
Нема потреба за толкава ароганција, секој знае каде му е подобро и како му е подобро. Јас би живеела цел живот под кирија без проблем, само да сум надвор од Мк. Таму се откажав и од имотното наследство. :)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.763
Поени од реакции
10.255
Шах мат му ја стегна на батево. Лаже суши, издавал станови, може само точакот да си го издава :D
Никаде не реков дека не издава, а и можеби ја поскапил киријата за 30% за една година ако има некои неинформирани балканци кираџии или други кои не се жалат.

За останатите, правилото е 20% покачување во рамките од 3 години.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.046
Поени од реакции
36.476
Киријата се покачува со инфлацијата, барем така е во Швајцарија. Државата прави годишна пресметка и ја објавува во службен весник, ниту еден газда не смее да покачува кирија повеќе од процентот на инфлацијата. Правам муабет за легален наем со документи со се, овие некои наши балканци шо изнајмуват на црно е друг муабет. Исто така и платите законски мора да се накачат за да се покрие инфлацијата, регулирано е се браќа не верувајте на рекла казала муабети.

За купување недвижнини освен ако не си некој јак бизнисмен не се исплаќа да си оставаш коските. Јебеш ти муабети утре на децата ќе остане. Ќе остане кур, и они има да плаќаат. Швајцарија стан нова градба цената е од 6000 франака за м2 па се до колку ти оди фантазијата. За фамилијарен стан ти требаат 600-800к како од шала. За куќа муабет да не правиме, можда ќе најдеш нешто за 1 милион во некое село, во градовите куќа испод 2 милиони евра нема.

Плаќај си иљадарче кирија и не си нарушувај здравјето со вакви мега кредити. Со 2 плати се живее како бубрег во лој, и ќе шеташ и ќе штедиш и куќа во Македонија ако немаш ќе изградиш без никаков проблем.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.407
Поени од реакции
4.894
За купување недвижнини освен ако не си некој јак бизнисмен не се исплаќа да си оставаш коските. Јебеш ти муабети утре на децата ќе остане. Ќе остане кур, и они има да плаќаат. Швајцарија стан нова градба цената е од 6000 франака за м2 па се до колку ти оди фантазијата. За фамилијарен стан ти требаат 600-800к како од шала. За куќа муабет да не правиме, можда ќе најдеш нешто за 1 милион во некое село, во градовите куќа испод 2 милиони евра нема.

Плаќај си иљадарче кирија и не си нарушувај здравјето со вакви мега кредити. Со 2 плати се живее како бубрег во лој, и ќе шеташ и ќе штедиш и куќа во Македонија ако немаш ќе изградиш без никаков проблем.
Smeni usert Pitu Guli: "ke rabotis 2 raboti ako treba i 3, po dva dena dnevno ke pravis i ke imas za kuka." : Logout Pitu Guli


Sarkazam na strana, tocno u pogolem del od mestata so edna plata se vrzuva kraj so kraj, so dve plati veke se zivee. I svedska si imaat regulirano kolku mozes kako mozes da karuvas na stan itn itn, mada tuka i ne mozam da go iznajmuvam stanot bez dozvola na kuken sovet (i imaa ogranicuvanje na 2 godini maks mislam bese, nad toa ili prodaj si go ti vika ili ke ti lezi prazen)


Nego drugo mi bese muabetot: "Koj ti takviot kuka u mkd da gradis???? I nemoj da mi reces za penzionerski denovi znaejki deka ima mnogu podobri destinacii za toa nego kukja u mkd"
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.046
Поени од реакции
36.476
Nego drugo mi bese muabetot: "Koj ti takviot kuka u mkd da gradis???? I nemoj da mi reces za penzionerski denovi znaejki deka ima mnogu podobri destinacii za toa nego kukja u mkd"
Јас лично не, ама има луѓе што доаѓаат конкретно за да си решат станбено прашање во Македонија. Еве познавам маж и жена од Радовиш, за 3 години изградија куќа во Македонија и се вратија. Сите со различни планови и замисли. :toe:
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.221
Поени од реакции
9.103
Smeni usert Pitu Guli: "ke rabotis 2 raboti ako treba i 3, po dva dena dnevno ke pravis i ke imas za kuka." : Logout Pitu Guli


Sarkazam na strana, tocno u pogolem del od mestata so edna plata se vrzuva kraj so kraj, so dve plati veke se zivee. I svedska si imaat regulirano kolku mozes kako mozes da karuvas na stan itn itn, mada tuka i ne mozam da go iznajmuvam stanot bez dozvola na kuken sovet (i imaa ogranicuvanje na 2 godini maks mislam bese, nad toa ili prodaj si go ti vika ili ke ti lezi prazen)


Nego drugo mi bese muabetot: "Koj ti takviot kuka u mkd da gradis???? I nemoj da mi reces za penzionerski denovi znaejki deka ima mnogu podobri destinacii za toa nego kukja u mkd"
vo pomalite mesta (istocna makedonija), imas ogromno iseluvanje (stavi plus na toa propaliteti vockice komar idiotizam),
se kupuvaat odlicni mesta, objekti, zemjodelski / stanben imot, za upola cena, a i za pomalku, ako bash nacekas i sakas da iscedis.

posle toa, sakas planiraj ja za na starost, sakas za doagjanje nekolku pati vo godina, za rentanje, na kraj kako garancija za drugi krediti, imas mnogu opcii. ne e losha investicija voopshto.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.763
Поени од реакции
10.255
Јас лично не, ама има луѓе што доаѓаат конкретно за да си решат станбено прашање во Македонија. Еве познавам маж и жена од Радовиш, за 3 години изградија куќа во Македонија и се вратија. Сите со различни планови и замисли. :toe:
Еве да го искористам твоето напишано за да кажам еден спротивен пример.

Јас што ги запознав едни од Штип, дојдоа кутрите од истата мака - сакаа да спечалат стан во МКД.
Сиромашни, во МКД едвај врзувале крај со крај, имот свој немале, се закренаа Германија, двајцата во фабрика - на минималец. Кој ги прелажал така да дојдат да му е алав.
Кога ги запознав веќе беа таму некои си 5 години.

Синот, единец, живеел МКД со бабата. Го донесоа Германија со судни маки и започнал на училиште па како што бидува тука бил исмеван од средината заради јазикот и воопшто немал другари. Дете како дете не сакало веќе да седи тука, дома плачки, родителите попуштија и на крај се враќа во МКД.
Еве после 2 и кусур години откако ги запознав детето уште им е во МКД, а тие не спечалија сè уште за стан за да се вратат назад.

Тешки се гастербајтерските маки, лесно е на некој да му речеме еј бе толку години си странција ништо не си спечалил, ама не мислиме на сите околности кои можеби ги имал и му биле пречка.
Инфлацијата, короната и воопшто живеачката не е сега иста како пред години и многу има вака тажни приказни кои заминале во надеж за подобро утре и не успеале во намерата. Еве не овие, детето не верувам дека ќе се осеќа убаво и кога во пубертетските години ќе го манат мушичките во глава муабетот ќе му биде вие си заминавте Германија, а мене ме оставивте овде сам.

Затоа треба добро да се направи математика каде ќе одиш, што ќе работиш, колку ќе останува од тоа и секако ако е возможно да гледаш да напредуваш - за што секако треба време (неколку години барем). Па тек после дали и колку би спечалил за имот, особено за имот во странство што е потешко малку.

Јас досега немам сретнато некој што дојде тука и веднаш купи имот, односно да - имаат дојдено и купено и имоти и џипови... но сето тоа на кредити во банки и на лизинг (во превод, не е нивна своина).
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.407
Поени од реакции
4.894
vo pomalite mesta (istocna makedonija), imas ogromno iseluvanje (stavi plus na toa propaliteti vockice komar idiotizam),
se kupuvaat odlicni mesta, objekti, zemjodelski / stanben imot, za upola cena, a i za pomalku, ako bash nacekas i sakas da iscedis.

posle toa, sakas planiraj ja za na starost, sakas za doagjanje nekolku pati vo godina, za rentanje, na kraj kako garancija za drugi krediti, imas mnogu opcii. ne e losha investicija voopshto.
Стави ги во фонд помалку ќе изгубат вредност од куќа во источна Македонија, баш поради тоа што се е иселено од таму ни птици не одат на посета веќе
И фонд можеш да го ставиш залог за кредит

ама тоа си е мое мислење, секој си ја прави својата математика
Автоматски споено мислење:

Еве да го искористам твоето напишано за да кажам еден спротивен пример.

Јас што ги запознав едни од Штип, дојдоа кутрите од истата мака - сакаа да спечалат стан во МКД.
Сиромашни, во МКД едвај врзувале крај со крај, имот свој немале, се закренаа Германија, двајцата во фабрика - на минималец. Кој ги прелажал така да дојдат да му е алав.
Кога ги запознав веќе беа таму некои си 5 години.

Синот, единец, живеел МКД со бабата. Го донесоа Германија со судни маки и започнал на училиште па како што бидува тука бил исмеван од средината заради јазикот и воопшто немал другари. Дете како дете не сакало веќе да седи тука, дома плачки, родителите попуштија и на крај се враќа во МКД.
Еве после 2 и кусур години откако ги запознав детето уште им е во МКД, а тие не спечалија сè уште за стан за да се вратат назад.

Тешки се гастербајтерските маки, лесно е на некој да му речеме еј бе толку години си странција ништо не си спечалил, ама не мислиме на сите околности кои можеби ги имал и му биле пречка.
Инфлацијата, короната и воопшто живеачката не е сега иста како пред години и многу има вака тажни приказни кои заминале во надеж за подобро утре и не успеале во намерата. Еве не овие, детето не верувам дека ќе се осеќа убаво и кога во пубертетските години ќе го манат мушичките во глава муабетот ќе му биде вие си заминавте Германија, а мене ме оставивте овде сам.

Затоа треба добро да се направи математика каде ќе одиш, што ќе работиш, колку ќе останува од тоа и секако ако е возможно да гледаш да напредуваш - за што секако треба време (неколку години барем). Па тек после дали и колку би спечалил за имот, особено за имот во странство што е потешко малку.

Јас досега немам сретнато некој што дојде тука и веднаш купи имот, односно да - имаат дојдено и купено и имоти и џипови... но сето тоа на кредити во банки и на лизинг (во превод, не е нивна своина).
За две три години купување имот у странство а да не е на кредит само ако имаш страшно барана и платена струка пример пекар од Арачиново, друго нема шанси

и не гледам ништо лошо во тоа да купиш на кредит, еве ти за пример јас купив куќа на кредит, месечните давачки кон банката со овие високи камати ми се помали одколку стан под кирија што го плаќаат 90% од луѓето што ги познавам.
И не не сум го затнал системот едноставно споделуваме искуства. Може на месечно ми е поефтино, ама да соберам учество воопшто не беше лесно.

и да има секакви примери на иселеници, не секој ќе успее, како што кажа планот е најбитен
пример Германија и јас како инжиниер, земјата си е добра за живот посебно ако имаш добра работа, у моја струка е и подобро платена од Шведска
Ама од друга страна има за мене проблем со јазичната бариера, сите викаат дека Германците бараат да го научиш јазикот а јас со јазици и не сум баш најдобар. Во старт бев свесен поради таа по тешкотија дека нема да имам многу простор за напредување само со англиски
Затоа барав земја која е пријателски настроена кон луѓето кои не го зборуваат јазикот и каде тоа нема да е пречка за понатамошен напредок, фала богу до сега овдека не е лошо
Ама кој го знае како ќе биде во иднина
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.763
Поени од реакции
10.255
и не гледам ништо лошо во тоа да купиш на кредит, еве ти за пример јас купив куќа на кредит, месечните давачки кон банката со овие високи камати ми се помали одколку стан под кирија што го плаќаат 90% од луѓето што ги познавам.
И не не сум го затнал системот едноставно споделуваме искуства. Може на месечно ми е поефтино, ама да соберам учество воопшто не беше лесно.
Вервам дека е така, едноставно и лесно во никој случај не е. Токму и тоа ми беше поентата, луѓето често размислуваат еј супер странција ќе одиме, ќе спечалиме толку, ќе донесеме онолку во МКД, а додека прерачунаш колку треба да собереш за учество во кредит, па колку години да отплаќаш излегува дека не е баш така лесно да се спечали колку што им се префрла на поединци во смисла надвор сте, а не сте купиле имот.

Не секој може да си го дозволи тоа и дури и во тој случај е океј.
Поентата е попристојно и подобро да се живее од МКД, а ако се спечали имот тоа е веќе гратис и поен плус за стари години.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.221
Поени од реакции
9.103
Стави ги во фонд помалку ќе изгубат вредност од куќа во источна Македонија, баш поради тоа што се е иселено од таму ни птици не одат на посета веќе
И фонд можеш да го ставиш залог за кредит

ама тоа си е мое мислење, секој си ја прави својата математика
Kaj nas narodot ne e naucen na fondovi :D
Odnesuvanjeto / mentalitetot vo dobra mera go formira "pazarot".

Nemam brojki (kaj nas vo mkd sekako gi nema, barem ne precizni),
ama se zabelezuva trend na povratnici od dijasporata, dali amerika, evropa, avstralija.
Sigurno imaat podobri (ekonomski) opcii, ama ete na nekoj mu prekurcilo i bel svet i se,
i saka da si se vrati doma na svoeto.

Znam licno lugje od Amerika vrateni vo Negotino vlozuvaat seriozno vo mali biznisi,
dispeceri, mini vinarii, vinski kukji, ruralen turizam a u (sigurno gi ima i po drugite opstini)
turizam kakov takov, vo porast e, se povekje turisti ima vo zemjata.

Vo momentalnata situacija kaj nas, chesto se kupuvaat imoti za 20-50% od realna cena,
teshko da najdes nekoj fond ili stocks opcija da ti dava tolkav prinos na kratok rok.
Ama pak, sekoj so svojot esap.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.797
Поени од реакции
24.699
Стави ги во фонд помалку ќе изгубат вредност од куќа во источна Македонија, баш поради тоа што се е иселено од таму ни птици не одат на посета веќе
И фонд можеш да го ставиш залог за кредит

ама тоа си е мое мислење, секој си ја прави својата математика
Автоматски споено мислење:


За две три години купување имот у странство а да не е на кредит само ако имаш страшно барана и платена струка пример пекар од Арачиново, друго нема шанси

и не гледам ништо лошо во тоа да купиш на кредит, еве ти за пример јас купив куќа на кредит, месечните давачки кон банката со овие високи камати ми се помали одколку стан под кирија што го плаќаат 90% од луѓето што ги познавам.
И не не сум го затнал системот едноставно споделуваме искуства. Може на месечно ми е поефтино, ама да соберам учество воопшто не беше лесно.

и да има секакви примери на иселеници, не секој ќе успее, како што кажа планот е најбитен
пример Германија и јас како инжиниер, земјата си е добра за живот посебно ако имаш добра работа, у моја струка е и подобро платена од Шведска
Ама од друга страна има за мене проблем со јазичната бариера, сите викаат дека Германците бараат да го научиш јазикот а јас со јазици и не сум баш најдобар. Во старт бев свесен поради таа по тешкотија дека нема да имам многу простор за напредување само со англиски
Затоа барав земја која е пријателски настроена кон луѓето кои не го зборуваат јазикот и каде тоа нема да е пречка за понатамошен напредок, фала богу до сега овдека не е лошо
Ама кој го знае како ќе биде во иднина
Сакаш да кажеш дека немаш притисок од Шведите да научиш јазик?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.046
Поени од реакции
36.476
Еве да го искористам твоето напишано за да кажам еден спротивен пример.

Јас што ги запознав едни од Штип, дојдоа кутрите од истата мака - сакаа да спечалат стан во МКД.
Сиромашни, во МКД едвај врзувале крај со крај, имот свој немале, се закренаа Германија, двајцата во фабрика - на минималец. Кој ги прелажал така да дојдат да му е алав.
Кога ги запознав веќе беа таму некои си 5 години.

Синот, единец, живеел МКД со бабата. Го донесоа Германија со судни маки и започнал на училиште па како што бидува тука бил исмеван од средината заради јазикот и воопшто немал другари. Дете како дете не сакало веќе да седи тука, дома плачки, родителите попуштија и на крај се враќа во МКД.
Еве после 2 и кусур години откако ги запознав детето уште им е во МКД, а тие не спечалија сè уште за стан за да се вратат назад.

Тешки се гастербајтерските маки, лесно е на некој да му речеме еј бе толку години си странција ништо не си спечалил, ама не мислиме на сите околности кои можеби ги имал и му биле пречка.
Инфлацијата, короната и воопшто живеачката не е сега иста како пред години и многу има вака тажни приказни кои заминале во надеж за подобро утре и не успеале во намерата. Еве не овие, детето не верувам дека ќе се осеќа убаво и кога во пубертетските години ќе го манат мушичките во глава муабетот ќе му биде вие си заминавте Германија, а мене ме оставивте овде сам.

Затоа треба добро да се направи математика каде ќе одиш, што ќе работиш, колку ќе останува од тоа и секако ако е возможно да гледаш да напредуваш - за што секако треба време (неколку години барем). Па тек после дали и колку би спечалил за имот, особено за имот во странство што е потешко малку.

Јас досега немам сретнато некој што дојде тука и веднаш купи имот, односно да - имаат дојдено и купено и имоти и џипови... но сето тоа на кредити во банки и на лизинг (во превод, не е нивна своина).
Разни приказни има брат, на некој кога ќе го затепа малерот глава неможе да дигне. Од друга страна некој со пар месеци претекнува луѓе кои се 15 години тука.

Интелигенцијата е многу битна исто така, особено во вакви системи каде што се е по закон и ред. Мене пред некое време ми се деси лик што е тука 10 години да ми бара 300 евра на заем. Во шок бев, 300 евра еј една дневница. Разни луѓе, и добри 70% се ултра неснаодливи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom