Каде се иселивте и како?

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.504
Поени од реакции
7.832
Не е на име на фирмата, напушти од местото кајшто работевме заедно пошто стана financially independent.
На млади години (48) си ја заврши кариерата. Платата му беше 1М кеш годишно + бонуси + акции. Највеќе пари од акциите направи.
+ Неколку имоти има на страна.

Никој не збори за чаламење и покажуивање, културна вечера имавме ама си нарачува квалитетно и тоа што он го сака и си може.
На тој капитал и имање вечера од неколку иљади долари не му менува ништо.
Тебе што те лажеле пациентите си ти крив што им веруваш, побогатите луѓе баш напротив трошат многу пари на своето здравје.
Кажи ако имаш 50-60 милиони кеш во банка ти ке јадеш посебна салама или ке купиш малку поскапо месо? Секако храната ке ти биде 0.00000000001% трошок.
Автоматски споено мислење:


:D се пронајде во текстот а?
Мене пациентите не ме лажеле а и немале потреба пошто нивното име стои дури и на википедија како сопственици на светскиот концерн кој е лидер во светот во таа област за тие производи. Плус во градот сите и ги знаат. Тебе некој пилиштар што ти продавал пуфки на 40 и нешто години дека добивал милион е нешто сосема друго.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
771
Мене пациентите не ме лажеле а и немале потреба пошто нивното име стои дури и на википедија како сопственици на светскиот концерн кој е лидер во светот во таа област за тие производи. Плус во градот сите и ги знаат. Тебе некој пилиштар што ти продавал пуфки на 40 и нешто години дека добивал милион е нешто сосема друго.
"некој пилиштар"
А човекот 4 години со мене работеше и јас му го правев пакетот на акции пошто работев во тој одел.
Не се сите голтари како тебе да јадат салама. Еве гледам милијардерите во Америка све на салама се. :pos:
Не ме цитирај веќе не само што си глуп, туку си глуп со тапија. Тоа што тебе ти е скапо вино поубаво да купиш ти кажува на кое ниво си финансиски.

Еве цел Монако е полн со мизерни богаташи што јадат само салама :pos:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.504
Поени од реакции
7.832
"некој пилиштар"
А човекот 4 години со мене работеше и јас му го правев пакетот на акции пошто работев во тој одел.
Не се сите голтари како тебе да јадат салама. Еве гледам милијардерите во Америка све на салама се. :pos:
Не ме цитирај веќе не само што си глуп, туку си глуп со тапија. Тоа што тебе ти е скапо вино поубаво да купиш ти кажува на кое ниво си финансиски.

Еве цел Монако е полн со мизерни богаташи што јадат само салама :pos:
Од влав поглуп има ли? Едно збори а друго прави.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
771
Од влав поглуп има ли? Едно збори а друго прави.
Не сум влав. Тоа што си пропалица во странство кажува све за тебе, оди до продавница купи салама. Тоа е тој живот кучешки.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.135
Поени од реакции
870
"некој пилиштар"
А човекот 4 години со мене работеше и јас му го правев пакетот на акции пошто работев во тој одел.
Не се сите голтари како тебе да јадат салама. Еве гледам милијардерите во Америка све на салама се. :pos:
Не ме цитирај веќе не само што си глуп, туку си глуп со тапија. Тоа што тебе ти е скапо вино поубаво да купиш ти кажува на кое ниво си финансиски.

Еве цел Монако е полн со мизерни богаташи што јадат само салама :pos:
CMO во компанија што го имаме уште Toyota Camry вози од 2010та. 3 милиони годината зема. Работата е богаташите не се сите исти. Има луѓе што сакаат да живеат на голема нога, има многу што си живеат прости животи оти ТИЕ сакаат.

Кога ќе имаш пари, тоа само те ослободува да правиш тоа што сакаш. Другар ми беше едно време doorman во зграда Manhattan, стан испод 2 mil $ нема во зградата. Имаше еден евреин 4 станови во зградата, 2 за него и жена му, 1 за мачките и 1 за работи прибирање. Да го видиш чоечето ќе си речиш кај оди овој искинат сиромав, а тој пари не знае колку има.

Имаш екстреми од двете страни. Така да не знам зошто толку се инаетиш. Сите знаеме луѓе што имаат пара пара.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Нема многу врска со темава ама се надоврзува на муабетов, сум седел со клиент во паб, чоеков изгледа како возач на Галеб Охрид, ама вечерта купи акции во Мајкрософт во вредност од 2 милиарди долари. Многу кул чоек, не се замара многу. :ROFLMAO:
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
75
Поени од реакции
135
:D се пронајде во текстот а?
Јок бурда, не можам да се пронајдам.
Просто напросто, немам огледало, додуше немам ни купатило, ама тоа е друго дванајс.

Ама ти гледам си го здиплил огледалото на маќеата од Снежана.
Фустанот каков е, арно ли ти стои? :pipi:
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
771
CMO во компанија што го имаме уште Toyota Camry вози од 2010та. 3 милиони годината зема. Работата е богаташите не се сите исти. Има луѓе што сакаат да живеат на голема нога, има многу што си живеат прости животи оти ТИЕ сакаат.

Кога ќе имаш пари, тоа само те ослободува да правиш тоа што сакаш. Другар ми беше едно време doorman во зграда Manhattan, стан испод 2 mil $ нема во зградата. Имаше еден евреин 4 станови во зградата, 2 за него и жена му, 1 за мачките и 1 за работи прибирање. Да го видиш чоечето ќе си речиш кај оди овој искинат сиромав, а тој пари не знае колку има.

Имаш екстреми од двете страни. Така да не знам зошто толку се инаетиш. Сите знаеме луѓе што имаат пара пара.
Се инаетам?
Па се гледа какви работи се трескаат на темава. Ако не ве бива вас во странство незначи тоа дека сите се голтари во државата кајшто живеете. Се преценувате до максимум на луѓе што се 2-3 поколение таму.

Ова не се мои изјави:
- Сите сосе гашти ке ги купам кога ке ги видам
- Богатите живеат мизерно и јадат салама
- Скапо вино купува тој што се курчи
- 1800 евра во германија е луксуз

Толку сте мали и небитни во странство што никој не ве е*е ни 2%. Затоа и се жалите како може некој да купи скап имот.
Типичен балкански менталитет. Нема а галами и се жали. Живее во лоши населби, а кога ке дојде во својата земја одржува лекции а живее ко циган во странство.
Автоматски споено мислење:

Нема многу врска со темава ама се надоврзува на муабетов, сум седел со клиент во паб, чоеков изгледа како возач на Галеб Охрид, ама вечерта купи акции во Мајкрософт во вредност од 2 милиарди долари. Многу кул чоек, не се замара многу. :ROFLMAO:
Тоа се екстремни случаи како Warren Buffet, Jeff Bezos. Frugal се целиот живот кон се, вклучувајки и кон своите вработени.
Повеќето богаташи да речеме средна класа што се не Милијардери туку милионери живеат доста луксузен живот.

Монако не е изграден од милијардери што јадат салама и пијат вино од 20$.
Само на кајгана може комплекси да се лечат.
Автоматски споено мислење:

Јок бурда, не можам да се пронајдам.
Просто напросто, немам огледало, додуше немам ни купатило, ама тоа е друго дванајс.

Ама ти гледам си го здиплил огледалото на маќеата од Снежана.
Фустанот каков е, арно ли ти стои? :pipi:
И ти ли на 5 пијачки кога ке појдеш во странство сите ке ги купиш? Ебави ропаците :pos:
Сосе 5то поколение ке ве купат и ке ви се смеат у фаца. Тоа се вика комплекс на ниска вредност, кога сте никој и ништо и пробувате да се докажете со нешто.
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.135
Поени од реакции
870
Се инаетам?
Па се гледа какви работи се трескаат на темава. Ако не ве бива вас во странство незначи тоа дека сите се голтари во државата кајшто живеете. Се преценувате до максимум на луѓе што се 2-3 поколение таму.
се докажете со нешто.

Ова не се мои изјави:
- Сите сосе гашти ке ги купам кога ке ги видам
- Богатите живеат мизерно и јадат салама
- Скапо вино купува тој што се курчи
- 1800 евра во германија е луксуз

Толку сте мали и небитни во странство што никој не ве е*е ни 2%. Затоа и се жалите како може некој да купи скап имот.
Типичен балкански менталитет. Нема а галами и се жали. Живее во лоши населби, а кога ке дојде во својата земја одржува лекции а живее ко циган во странство.
Да се инаетиш. Само ти знаеш, може малце да го прибериш тоа нарцисот? Еве го Балканското, се знајко, за се експерт. Не ни знаеш колку врска немаш.
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.077
Поени од реакции
8.334
Нема многу врска со темава ама се надоврзува на муабетов, сум седел со клиент во паб, чоеков изгледа како возач на Галеб Охрид, ама вечерта купи акции во Мајкрософт во вредност од 2 милиарди долари. Многу кул чоек, не се замара многу. :ROFLMAO:
да се надоврзам, дешавка, некој тип онака лабаво во шорц, маица, директ од плажа со даска за сурфање во раце оди во гаража каде се продаваат скапи коли, продавачиве го гледаат и се прашуваат дали некој да оди да му обрне внимание, еден се решава демек ај ќе одам да го видам, да скратам, после краток разговор, типов вади картичката и купил ганц мерџо.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.504
Поени од реакции
7.832
Се инаетам?
Па се гледа какви работи се трескаат на темава. Ако не ве бива вас во странство незначи тоа дека сите се голтари во државата кајшто живеете. Се преценувате до максимум на луѓе што се 2-3 поколение таму.

Ова не се мои изјави:
- Сите сосе гашти ке ги купам кога ке ги видам
- Богатите живеат мизерно и јадат салама
- Скапо вино купува тој што се курчи
- 1800 евра во германија е луксуз

Толку сте мали и небитни во странство што никој не ве е*е ни 2%. Затоа и се жалите како може некој да купи скап имот.
Типичен балкански менталитет. Нема а галами и се жали. Живее во лоши населби, а кога ке дојде во својата земја одржува лекции а живее ко циган во странство.
Автоматски споено мислење:


Тоа се екстремни случаи како Warren Buffet, Jeff Bezos. Frugal се целиот живот кон се, вклучувајки и кон своите вработени.
Повеќето богаташи да речеме средна класа што се не Милијардери туку милионери живеат доста луксузен живот.

Монако не е изграден од милијардери што јадат салама и пијат вино од 20$.
Само на кајгана може комплекси да се лечат.
Автоматски споено мислење:


И ти ли на 5 пијачки кога ке појдеш во странство сите ке ги купиш? Ебави ропаците :pos:
Сосе 5то поколение ке ве купат и ке ви се смеат у фаца. Тоа се вика комплекс на ниска вредност, кога сте никој и ништо и пробувате да се докажете со нешто.
Кога не ја знаеш вредноста на едно вино, на храна зготвена во ресторант. Ќе лупеташ вакви глупости. Очигледно ресторант имаш видено само на влашка телевизија во Крушево.

Кога си бил во Монако?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.647
Поени од реакции
6.092
какво промеравање на успешните, неуспешните и аспиративните е темава. Слика прилика за нашиот народ да блесни баш во свое светло.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Свесни сме на трендот на иселување, особено последниве неколку години. Јас имам роднини низ цел свет и сакам да те отселам од Мк, ама ете полесно речено, отколку што е сторено. Со кого и да правам муабет е истиот разговор (најдов работа, посредник, отидов на гости), но се се тоа општи одговори. Секако иселувањето не е лесна работа, но повеќето го прават како да е најлесното нешто на светот („Брат отидов Германија, се снајдов, се спасив од кај нас“ еден пример).

Па моето прашање е каде се иселивте, дали таа ви беше првобитната земја, какви предизвици имавте, како се снајдовте?

Знам дека секој има своја уникатна приказната, па споделете!:)
Nemoj da pravis muabet , vo zivotot za da imas uspeh moras da premines od zborovi na dela. Druga rabota, sekoj eden e subjektiven na svoj nacin, ima manipulatori itn. Sekoj profil e prikazna za sebe so sopstveni potrebi.

Megunarodnoto iskustvo e sekogas dobra rabota, profesionalno I privatno.

Od temava, ne veruvam deka nekoj ke ti ja otkrie tajnata formula. Taa ednostavno ne postoi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom