Каде се иселивте и како?

Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Мојот јазик е Македонски, ова се Германски закони. Не знам како издаваш станови во Германија и попатно не ги читаш германските закони каде пишува дека во рамките од 3 години киријата смееш да ја покачиш само 20% - но ајде тоа не е битно.

Фала за понудата, засега немам намера да се селам оттука, а во иднина кога ќе се селам не знам на каде точно ќе фатам, кој дел од Германијата.

Во кои градови издаваш?
Каква црна Германија, немам живеено таму. Си ме помешал со друг.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.217
Поени од реакции
3.621
"Им се поклопило"
Работење, студирање, штедење, инвестирање им се поклопило. :pos:

Абе мрзи сте биле во МК и мрзи сте во странство затоа се тешите со минимална плата, социјална помош, итн итн.

Тој што го бива во странство ке го бива и во Мк. Само полесно ви е да штракате на форумов секој ден него да направите нешто од себе. Све некој друг ви е крив.

Земете собирајте и шишиња ако тоа ви прави мерак, 10 центи од една пластика.
Само не продавајте муда за бубрези.
Добро и? И секогаш ќе има некој со помалку пари од тебе, но и со многу повеќе, па што да правиме? Да си жив и здрав, со здравје да си ги трошиш. Само некој што продава муда за бубрези тука си ти, и таквите како тебе. И да си успеал според тебе, не значи дека си успеал според многу други, што не е ни битно нели. А како некој што има премногу пари и имот, жално е да го трошиш твоето скапоцено време со нас обичните смртници кои немаат за леб на Кајгана. А и пази, не значи дека стварно ги имаш или ги немаш парите, сепак си само еден анонимен лик кој не знаеме како и што прави, па може што сака да пишува. Ако го прашаш и Мијалков малиот ќе ти рече дека студирал штедел и инвестирал.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Абе не млатете празна слама туку кажете како да се исселиме :D

Јас на пример имам завршено право. Работев во струка од кога дипломирав и не размислував за селидба. Сега ми идат такви идеи. Ама нажалост со мојава струка нема лесно да успеам во странција. Чаре?
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
500
Поени од реакции
1.686
Абе не млатете празна слама туку кажете како да се исселиме :D

Јас на пример имам завршено право. Работев во струка од кога дипломирав и не размислував за селидба. Сега ми идат такви идеи. Ама нажалост со мојава струка нема лесно да успеам во странција. Чаре?
Ако си сам, без жена, не би ти препорачал да се селиш сам. Премногу трошкови, неисплатливо во однос на тоа што ќе живееш сам.
Ако си со партнер што исто сака да се исели, ондак тоа ви е топ варијанта, ти ќе се одважиш и нема да работиш по струка ама горе до две плати како обични работници ќе трошите една, друга ќе ви останува.
Ова ти кажувам од лично искуство пошто ја се иселив комплетно сам и сметам дека се заебав од тој аспект.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Ако си сам, без жена, не би ти препорачал да се селиш сам. Премногу трошкови, неисплатливо во однос на тоа што ќе живееш сам.
Ако си со партнер што исто сака да се исели, ондак тоа ви е топ варијанта, ти ќе се одважиш и нема да работиш по струка ама горе до две плати како обични работници ќе трошите една, друга ќе ви останува.
Ова ти кажувам од лично искуство пошто ја се иселив комплетно сам и сметам дека се заебав од тој аспект.
Фала ти на одговорот и на советот. Мене ме интересира што да се прави за работа? :D
А башка што германски не знам. Само англиски знам...
А и не сум баш така млад (36).
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.217
Поени од реакции
3.621
ilko jas mu odgovoriv na seljakot sto sakase majmun da kupi i da cuva u mkd.

i da budali se tie sto sedat vo mkd pogotovo ako na drugo mesto moze da imaat podobar zivot, celta vo zivotot e tokmu toa, da ZIVEES podobro i da stvoris PODOBRA IDNINA za drugite pokolenija.

i ne bladej, osven FKV bukvalno nisto nema vo MKD sto ne bi mozel lesno i podobro da zamenam vo stranstvo. sekoj na toa gleda razlicno, toa sto ti si mek i ti fali nesto od dole e pred se tvoj psihicki problem.
Како прво, за тебе сум господин. Тоа што ти си се родил на водно, не те прави ништо подобар од другите. Тоа што твоите ја здувале со време, исто не ги прави подобри од некој друг тука што останал. Како да ти објаснам дека ако си арогантен и вреѓаш, не си во право кога дискутираш со некој друг? Можам ли да ти објаснам? Најверојатно не. И цело време ме мешаш, ниту сум сакал ниту планирам да купам мајмун. Единствено ти си тој што тука си го арчи времето, да зборува на јазик македонски, на 12.000 километри од дома. Џабе ти е и пола свет прошетан и сите пари на овој свет, кога си ситна душа, комплексаш невиден. Не сите ја имале таа можност да избегаат, ниту пак желба. Има и луѓе кои живеат супер и во МК. Тоа што ти ја величиш Австралија, не значи дека е најдобрата земја за живеење. Вреѓаш кој стигнеш затоа што не е од Скопје, или затоа што нема илјадници евра како тебе. Тоа само искомплексирани го прават. Единствен контрааргумент ти е што имаш пари, фирма и имот, па демек си нешто над другите. Всушност си само неизживеано дете од 40-50 години, што сега живее втор пубертет и троши пари на шетање и курви.

Ти можеби си и тотално спротивно од ова во живо, ама мислењата ти се такви, полни со ароганција, инат, и вреѓање кон соговорникот.

Ти со ФК Вардар имаш поврзаност, како ја што имам со Њукасл Џетс. Си бил на 10 утакмици во животов, попуваш од страна, си фрлил некоја илјадарка во евра во клубот, и тоа е тоа.

Џабе трошам толку букви на тебе, ќе ми реплицираш како да си камионџија, со полуписмено напишана реченица, во стил - океј е, не замарај.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.252
Поени од реакции
18.763
Ако си сам, без жена, не би ти препорачал да се селиш сам. Премногу трошкови, неисплатливо во однос на тоа што ќе живееш сам.
Ако си со партнер што исто сака да се исели, ондак тоа ви е топ варијанта, ти ќе се одважиш и нема да работиш по струка ама горе до две плати како обични работници ќе трошите една, друга ќе ви останува.
Ова ти кажувам од лично искуство пошто ја се иселив комплетно сам и сметам дека се заебав од тој аспект.
Најди си партнерка брат тогаш хахаха :D
Автоматски споено мислење:

Ако си сам, без жена, не би ти препорачал да се селиш сам. Премногу трошкови, неисплатливо во однос на тоа што ќе живееш сам.
Ако си со партнер што исто сака да се исели, ондак тоа ви е топ варијанта, ти ќе се одважиш и нема да работиш по струка ама горе до две плати како обични работници ќе трошите една, друга ќе ви останува.
Ова ти кажувам од лично искуство пошто ја се иселив комплетно сам и сметам дека се заебав од тој аспект.
Најди си партнерка брат тогаш хахаха :D
Автоматски споено мислење:

Ако си сам, без жена, не би ти препорачал да се селиш сам. Премногу трошкови, неисплатливо во однос на тоа што ќе живееш сам.
Ако си со партнер што исто сака да се исели, ондак тоа ви е топ варијанта, ти ќе се одважиш и нема да работиш по струка ама горе до две плати како обични работници ќе трошите една, друга ќе ви останува.
Ова ти кажувам од лично искуство пошто ја се иселив комплетно сам и сметам дека се заебав од тој аспект.
Најди си партнерка брат тогаш хахаха :D
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
500
Поени од реакции
1.686
Фала ти на одговорот и на советот. Мене ме интересира што да се прави за работа? :D
А башка што германски не знам. Само англиски знам...
А и не сум баш така млад (36).
За работа е најлесно, тука не е како во МК па да се мислиш „леле што ќе работам следно“. За обични радници има работа колку сакаш, дури и без јазик, Бауштела, мекдоналдси, фабрики, достава на пратки има триста работи кај што јазикот нема да ти е потребен од старт а ќе си зимаш плата. Работа се наоѓа, стан и жена тешко се наоѓа по мене, во тоа лежи зајакот.
И ја не сум, 30 имам и сметам дека доцна „се иселив“ и затоа ти викам, ти со 36 и плус ако си без жена, гледај во МК да ги изиграш картите што можеш најдобро па здравје утре заедно да се иселите.
За јазик не е проблем да се снајдеш и со англиски на почеток, научи да кажуваш на германски основни работи и дека го учиш јазикот и дека малку знаеш и секој ќе ти врати со англиски, културни се и имаат разбирање, идиоти се ако од старт почнеш со англиски да им збориш тогаш се накурчуваат и нејќат да зборат. Ја откако дојдов не знаев да бекнам германски, се со англиски се сам се снајдов ама на тој начин.

Најди си партнерка брат тогаш хахаха :D
Пробувам море, секој камен што ќе го ритнам го дигам и гледам дали под него лежи некој плен ама слабо. Пробувам да се исшлифтам и јас со овие Тиндери миндери ама не сфаќам како функционира, стара коска сум јас, научен сум на излагања, друштва, погледи могледи и чим осетам знак да влетувам со клизачи, онлајн сум срање а на ова срање Тиндер, се мечувам со еден куп, излегов со 5-6 кафиња и само две легнав од која едната ромунка од старт си кажа дека и требам да ја онадам не и до кафе, ок беше :D Не ми изгледа ко мрежа кај што се бара за озбилно туку онака само за плескање јако.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.256
Поени од реакции
16.250
Сигурно ќе работи Мекдоналдс или Дхл некој што не дигнал потешко од пенкало.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.075
Поени од реакции
776
Пробувам море, секој камен што ќе го ритнам го дигам и гледам дали под него лежи некој плен ама слабо. Пробувам да се исшлифтам и јас со овие Тиндери миндери ама не сфаќам како функционира, стара коска сум јас, научен сум на излагања, друштва, погледи могледи и чим осетам знак да влетувам со клизачи, онлајн сум срање а на ова срање Тиндер, се мечувам со еден куп, излегов со 5-6 кафиња и само две легнав од која едната ромунка од старт си кажа дека и требам да ја онадам не и до кафе, ок беше :D Не ми изгледа ко мрежа кај што се бара за озбилно туку онака само за плескање јако.
Ако ти се клеца, Ashley Madison и Tinder.

Ако сакаш за по-озбилно, тогаш Hinge, Coffee Meets Bagel, OKCupid или Bumble. Барем така беше пред 3 години, сега незнам.
Автоматски споено мислење:

Сигурно ќе работи Мекдоналдс или Дхл некој што не дигнал потешко од пенкало.
Зависи дали ќе турка или ќе биди потурни ме да кинисам. Без јазик ништо.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.129
Поени од реакции
12.577
Кај такви најубаво се поминуе, само на кој да му текни. Проверуеш дали има стан/куќа, ако има се акнуеш домазет и решен проблем. Не се замараш со кредити и кирии.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
769
Кај такви најубаво се поминуе, само на кој да му текни. Проверуеш дали има стан/куќа, ако има се акнуеш домазет и решен проблем. Не се замараш со кредити и кирии.
Другар мој така направи, батето цел век се мачеше со виза, работа, ниту штедеше ниту пак се замараше за иднина.
Трт прт се зема со богаташка и сега правосмука дома и прави корнфлекс за доручек :D

Дедому и нова кола му купи пред скоро време се згазив од смеење. Битно имотот е врв на девојката малку постара од него али нема гајле братот. Кој нема во акалот има во курето хехехех
Автоматски споено мислење:

Добро интервју со човеков. Вакви нашинци од дијаспората и треба на Македонија.
Не само да се плука и колне по се што е наше овде.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom