Каде да се пожалам за дискриминација по национална основа ?

  • Креатор на темата FB
  • Време на започнување
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Дека навистина не ми се коментираат поединечни дела/активности, извини :/
Стап ме боли мене што одреден цајкан во прилеп делел казни од 100 евра нагоре ко да се шекерчина. Што се однесува до мене, ACAB - без разлика на вера/националност.

Пак дефокусираш. Значи сообраќаец без возачка дозвола! Инспектор за наркотици со земјоделски факултет! Ова ми беше муабетот...поединечни дела/активности го формираат целото...
 
P

Princ

Гостин
Се.Се им зела,ние се им земавме,они се за грев...ајде се да им вратиме назад.
Незнам. Верувам дека бикот не произведува храна, коњите на Гоце Делчев не создаваат работни места, фонтаната и мостот на Вардар не плаќаат придонеси,итн,итн.
Лицемерие до бескрај. Коментар од личноста што е најмногу против оваа власт :)))
Get real и ќе збориме. Отворен сум за дискусии од ова поле, ама не ми се продаваат муда за бубрези. Значи реално и отворено само, без трикови. На оваа тема ми цепа иронија, демек како тоа земјава ни зела се, а на пун стап други теми плука по власта. Пффф.

Ај на уште еден да му реплицирам што ме цитирал (добив известување во меѓувреме) и да гледам некој филм, нема леб тука.

Едит: ништо интересно/вредно за цитирање. Gorazds дури го продолжи трипот за 2001.
Поздрав до сите :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Пријателе можеш да се пожалиш за ова само на мајка ти и татко ти. Башка ако немаш книшка (а претпоставувам дека немаш штом ти дошла ваква идеја на памет), шансите ти се никакви. Цели листи однапред се познати за вработување.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Бришеш а ??? Бриши ти само ,важно е да знаеш ...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Лицемерие до бескрај. Коментар од личноста што е најмногу против оваа власт :)))
Get real и ќе збориме. Отворен сум за дискусии од ова поле, ама не ми се продаваат муда за бубрези. Значи реално и отворено само, без трикови. На оваа тема ми цепа иронија, демек како тоа земјава ни зела се, а на пун стап други теми плука по власта. Пффф.

Ај на уште еден да му реплицирам што ме цитирал (добив известување во меѓувреме) и да гледам некој филм, нема леб тука.

Едит: ништо интересно/вредно за цитирање. Gorazds дури го продолжи трипот за 2001.
Поздрав до сите :)
Кај виде лицемерие бе Принц,од тоа што нас ни крати вас ви дава и пак не сте задоволни. Да зборевме овде во 96та ајде да речам дека немавте некои права,ама денес кога имате се и уште ми плачете е да не речам дрско. Што сакате уште? Да пееме на албански,да одиме во џамии,претседател да биде албанец,да вееме албански знамиња во срцето на земјата? Што сакате повеќе од ова што го имате? Во секое време можете да тужите против дискриминација,ние сме дискриминирани во сопствената земја моментално. Го гледам Рушити вчера отворено зборува за федерализација и никој ништо не му вели.Во Тетово велат:Дај боже тужи ме! Ни закон ве фаќа,ни пак инспекции ви минат.
 
H

HITCH

Гостин
Во ебан дуќан? Пффффф, комплетно незадолжително. Овој начин на пристап кон "проблемов" е еден од причините зошто некој го бутка албанскиот јазик на мала врата, затоашто сакате премногу нелогични работи.
У кондово, во средина со 100% албанци, при купување на тазе леб и нешто постар јогурт ќе се зборува македонски? Како да не.

Отсекогаш (и веројатно засекогаш) сум бил на ставот дека меѓуетничките односи во земјава (а и ваљда за пошироко важи правилово) може да се одржат на некое пристојно ниво само (и исклучиво) поради меѓусебна почит. Ако леандра ми наложува у кондово да прашувам за леб на македонски, јас од инает и во строг центар на градот ќе се занесувам на албански, у стилу ја нисам био ту како си сутра.
Ај, штом ти е досадно, да позборуваме за почит. Што е почит? Внимание, обѕир, грижа за некој или нешто. Ај сега да видиме кој колку почитува:

Јас летоска бев во Љуботен. Не бев на прошетка за да го видам тоа славно место, каде луѓето живеат мизерно, немаат вода за пиење и каде се живее во беда, ама затоа изградиле споменик на паднатите „борци“ во 2001, кој кошта колку 2-3 од оние на плоштад, туку бев бидејќи така ми наредија. Јас поубав мермер, не само на надгробна плоча, не сум видела, а како беше уредено местото околу е друга приказна. Принцу, дали ти знаеш дека во Љуботен (чисто албанско муслиманско население) луѓето немаат водовод, туку полнат вода од горе од изворот, од истото место каде ги напасуваат овците? За пиење, за миење, за бањање вода си носат од уџум. Јас се потресов! Не зборувам како Македонка, зборувам како човек. Во 21. век доживеав да го видам тоа. Почнавме обиколка да видиме како живеат луѓето, што треба да им дадеме и како да им помогнеме за да им го подобриме животот. Замисли и покрај целата беда никој не сакаше збор да ми прозбори македонски, а јас бев таму за да им помогнам, а тие нејќеа ни да ми кимнат со глава дали ме разбираат. Бевме во една куќа, во која се погодија само жени. Излегоа надвор, оти бевме и ние повеќето женски, а машките се тргнаа на страна, женски не се мешаа со машките, :tapp: Боже и тоа го видов и конечно ми објаснија бедемите околу куќите за што им служеле, (нема да пукам сеир овде, деградирачки е) почнавме комуникација на англиски. Доживеав да појдам таму за да помогнам, а некој да не сака да ме погледне само затоа што сум Македонка. :pishtoldz
За крај да напоменам дека, очекував одредена почит манифестирана преку разговор за тоа што јас го направив, ама не можеш некого со сила да го направиш човек!

П.С. Е, Прицну јас на фраерите што ги вработија сега им давам плата за да седат дома, а јас не сум вработена. Објасни ми те молам како да имам разбирање за ваквите луѓе кога ме маргинализираат на овој начин? Како вие ме почитувате мене???
 
Г

Господ

Гостин
И јас би одел кај албански хирург да ви кажам,знам на времето оперираа некои мавровски работници од Македонштина,викаат тој израсток на грб се појавувал...
Значи им оди хирургија на албанците...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
И јас би одел кај албански хирург да ви кажам,знам на времето оперираа некои мавровски работници од Македонштина,викаат тој израсток на грб се појавувал...
Значи им оди хирургија на албанците...
Пропаганда е ова...само поштуваа закон за обавезно образование и се учеа да пишуваат луѓето ..
 
Г

Господ

Гостин
90% не знаат да бекнат Македонски,се мачиш да ги разбереш по 100 пати ги препрашуваш...посебно оние полуцивилизираните од школи ко ЕМУЦ и АСУЦ,не дека не можат да го научат само инат магарешки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
И јас би одел кај албански хирург да ви кажам,знам на времето оперираа некои мавровски работници од Македонштина,викаат тој израсток на грб се појавувал...
Значи им оди хирургија на албанците...
Да, и бесплатен ректален преглед им направија со сонда....
 
S

Sagan

Гостин
Па во иднина кога се бараат 100 работници , 60 ќе бидат македонци , 25 албанци , 5 турци , 4 роми ,3 срби , 2 бошнаци ... нема лутиш.
Значи едно време 99% вработени во јавната администрација биле македонци, сега мора да се направи некој пропорционален баланс.
Зошто да не се вработуваат луѓето според квалитетот според способностите а не според националноста?
Пред војната и првите години после, си требал да бидеш ептен јак за да завршиш факултет , крвта ќе ти ја исцицале, доволно ти било еден нацистички професор да науми да те уништи , но затоа денеска има десетина лица што ги знам , магистрираат низ европа и америка, и доста студенти кои денеска завршуваат во Скопје и кажуваат за националистички однос на некои професори, па и верска дискриминација, но напоменуваат дека најголемиот дел е променет и се сосема коректни, што е за поздрав , исто така и во Тетово има македонци кои студираат , и тие имаат пофални зборови за професорите албанци.
Абе најубаво би било ако и македонците знаат барем по некој збор на албански, нема ништо да ги чини. Мене ни најмалку ми е пречка јазикот, ама знам луѓе на кои им е.
Јас секогаш ургирам да одам на преглед кај доктор албанец, така да ти кршам просек односно правило.

Е сега, ние меѓу нас како си се викаме си е наша работа, кога ти како македонец, на македонски јазик, ми се обраќаш така, тоа е навредливо за мене.
Процесот на федерализација и поделба на државата е почнат токму преку наведените мерки. Се започнува со вметнување на повеќе јазици како службени. Па се бараат проценти од запишани студенти, вработени. Умрени. Родените се друга прича.

Па се прават партии на национална основа (вмро, дпа и слично). Па универзитети кои произведуваат кадар кој во сопствената држава не знае македонски. Па паралелни академии на науки и уметности. Па малку бензинче од верските заедници.

Има ли поглупа работа од делење по нации, народности и племиња, вери, религии и секти, кои се пресудни за тоа кој каде ќе работи и каква улога во општеството ќе има, во унитарна држава која се колне дека е секуларна? Националноста и религијата треба со закон да бидат забранети и санкционирани како злосторство против човештвото.

Е тогаш секој ќе го работи тоа што го умее без да измислува оправдувања.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Каде да се пожалам за дискриминација по национална основа ? Знам дека има таков закон за не-дискриминација по национална основа и знам дека на телевизија кажуваат колку се пожалиле па бидејки јас сум одбиен од еден оглас каде што конкурирав сметам дека е поради тоа што сум македонец сум дискриминиран сакам да ми кажете каде да се обратам?
Конкретен он топик одговор за твоето прашање:
Има еден куп невладини организации (составени од Македонци), за наводно промовирање на европските вредности и слично.
Сите тие скокаат како да се под пружина, кога некој сака да изгради црква, кога ќе нема да му се дигне курето насабајле на некој екс командант на УЧК и за слични настани.
Ваквите случаи како твојов не ги тангираат пошто засегнатата страна не е од албанска провиненција, ама добро би било да им се обратиш, само за да видиш дека сум во право.

--- надополнето ---

Сериозно: - Hard, but true, но ова е единствениот валиден одговор на твојот вопрос:
Завршена работа...примено на знаење ...ова е едниственото место каде што можеш да се жалиш,форум Кајгана :helou:
 
Член од
18 март 2010
Мислења
375
Поени од реакции
11
Ама треба да се има во предвид дека ЈАС плаќам данок за ТИ (оние рамковно што ги вработија) да седиш дома и да си земаш плата!

И само колку да си знаете дека преку глава ми е да ранам неписмена раја.
Kolku plakas? mnogu bogato mome si bila! ehehe

--- надополнето ---

koga sme tolku glupavi za 200-300 evra plata oci da si vadime ke ne ebat den i nok... tolku siromasni sme sto nemame pari za ocila da vidime so se slucuva mizeria nevidena
 
П

Пепси_

Гостин
Ѓабе се расправате и муабетот ќе ви испадне од контрола и на крајот нема ништо да решите а тоа е сигурно !! Дајте му одговор на човекот ако знае некој поконкретно кај да се обрате и тоа е тоа....мислам ако воопшто постое таква установа а ваљда постое.....
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Ѓабе се расправате и муабетот ќе ви испадне од контрола и на крајот нема ништо да решите а тоа е сигурно !! Дајте му одговор на човекот ако знае некој поконкретно кај да се обрате и тоа е тоа....мислам ако воопшто постое таква установа а ваљда постое.....
.........мојот совет Е:..........не се жали ни јавно,ни пред институции ниту сајбер........туку пакувај КУФЕРИТЕ и ич да не те боли џони за државава и народов.........а СЕКОГАШ,баш СЕКОГАШ САКАЈ ја Твојата Татковина и секогаш ТАГУВАЈ какво парче рај УНИШТУВААТ оваа држава и овој народ!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom