Каде да се пожалам за дискриминација по национална основа ?

  • Креатор на темата FB
  • Време на започнување

FB

Член од
4 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Каде да се пожалам за дискриминација по национална основа ? Знам дека има таков закон за не-дискриминација по национална основа и знам дека на телевизија кажуваат колку се пожалиле па бидејки јас сум одбиен од еден оглас каде што конкурирав сметам дека е поради тоа што сум македонец сум дискриминиран сакам да ми кажете каде да се обратам?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако е за државна администрација огласот,не си го троши џабе времето.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Тоа важи само за малцинствата (оние обесправените),ако си Македонец можеш да си наведнеш глава и да си ќутиш.
 

FB

Член од
4 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Тоа важи само за малцинствата (оние обесправените),ако си Македонец можеш да си наведнеш глава и да си ќутиш.
Moра да се бара чаре за овој проблем. Јас како македонец во сопствена држава сум дискриминиран од малцинствата, видов во тоа примените дека повеке од две третини се малцинствата помалце од една третина се македонци и на крај потпис од лице кое е баш од тие малцинства. Ова е невидена перверзија. Само кај ке им одат душите на тие што прават вакви работи.Викаш ние македонците во сопствената држава неможеме да се жалиме ? Епа тогаш ке идам во Сител, Канал 5 и кај јанко па барем на вести ке има ако не друго. Ги охрабрувам сите македонци кои трпат дискриминации да не се плашат бидејки ова веке не се трпи, идиотизам до максимум.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
А да се жалиш до хелсиншки комитет за човекови права или како и да беше зошто Сител, Канал 5 и Јанко нема баш да ти помогнат мн мн ќе кажат дека опозицијата е крива и толку после ке се подаваат со тебе ко да си топче ден два и кога ќе пројде се ти пак ништо не си направил ...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Ако се работи за некоја работа во државните институции , тогаш сигурно имало некоја бројка колку македонци и колку останати ќе се примат во работа , можеби се примиле повеќе албанци него македонци , но тоа е предвидено со закон така , се додека бројот на вработени албанци достигне до 25%.
Ако порано имало дискриминација према албанците и останатите , така да во државните институции биле вработени над 90% македонци , сега таа неправда треба да се поправи.Па во иднина кога се бараат 100 работници , 60 ќе бидат македонци , 25 албанци , 5 турци , 4 роми ,3 срби , 2 бошнаци ... нема лутиш.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Народен правобранител. Ама и тој е од браќава. :pos::pos:

Во Стразбур единствено решение. : )
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Нема лутиш ама сега се вработуваат во државните институции преку 50% Албанци и тоа повеќето неписмени само да се пополни квотата па дури иако е пренатрупана администрацијата седат дома и земаат плата,додека за Македонците кои нели ги имаат сите права и кои се со високо образование нема место.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ако се работи за некоја работа во државните институции , тогаш сигурно имало некоја бројка колку македонци и колку останати ќе се примат во работа , можеби се примиле повеќе албанци него македонци , но тоа е предвидено со закон така , се додека бројот на вработени албанци достигне до 25%.
Ако порано имало дискриминација према албанците и останатите , така да во државните институции биле вработени над 90% македонци , сега таа неправда треба да се поправи.Па во иднина кога се бараат 100 работници , 60 ќе бидат македонци , 25 албанци , 5 турци , 4 роми ,3 срби , 2 бошнаци ... нема лутиш.

Овој пост е провокација. Од авион се гледа тоа. Јас мислам дека не треба да провоцираш вака на национална основа и да поттикнуваш говор на омраза. И покрај се ние сме само македонци во Македонија.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
море ќути дур не почнале да бараат 25.6% и во МПЦ добро е :pos:
шала на страна но тука се јавува друг проблем колку тие што се вработуваат ги исполнуваат условите за вработување (на потребното образование и останатите небитни услови :))
 
P

Princ

Гостин
Не можеш да се вадиш на законот за анти-дискриминација кога самото вработување на припадници на малцинствата се прави според тој закон. Значи едно време 99% вработени во јавната администрација биле македонци, сега мора да се направи некој пропорционален баланс.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Зошто да не се вработуваат луѓето според квалитетот според способностите а не според националноста?
Ваквите прашања никогаш нема да го добијат вистинскиот одговор.
 

FB

Член од
4 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Видете пак сметам дека е голема дискриминација поради ова, ако албанци се 25% во државава а пример 70% македонци, тоа значи дека 25% од албанците да се вработени или 25% од вработените да се албанци ? По правило треба да е она првото ама по се изгледа е она второто и така ислегува дека 90% од албанците се вработени а 40% од македонците се вработени. Тој што се служи со говор на омраза нека му служи на чест и тоа што го кажа и Бог нека го Благослови според неговите заслуги амин. Другите фала ви за поддршката па сега тоа е тоа, ај ке се најде некое решение. Поздрав.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Како можи море луѓе услов за работа да биди националност. Мислам, ако се покадарни албанците и 100 од 100 нека ги примат, ич нема да ми пречи, ама да се бара националност како услов за работа, ова не да е ДИСКРИМИНАЦИЈА, не знам што е.
 
С

Спенсер

Гостин
Зошто да не се вработуваат луѓето според квалитетот според способностите а не според националноста?
Ваквите прашања никогаш нема да го добијат вистинскиот одговор.
Бинго! :) прашање на место...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom